Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 853 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Katedra Św. Jakuba Większego w Santiago De Compostela - Park Miniatur.

poniedziałek, 04 stycznia 2016 18:05

 KONTYNUACJA MOJEGO BLOGA W TYM LINKU - ZAPRASZAM --- klik....klik....klik

 

DSC02583.JPG

 

W zasobach zdjęciowych komputera znalazłam zdjęcia sprzed kilku lat i jak się okazało to co kiedyś planowałam prowadząc tego bloga zostało niedokończone. Była to wycieczka do Parku Miniatur - czyli do Złotej Góry koło Częstochowy........ta katedra jest 10 - tą miniaturką , która znajduje się w tym parku , pozostało jeszcze kilka budowli. Na dzień dzisiejszy nie mam pojęcia czy kolekcja tych sakralnych miniaturek się czasem nie powiększyła i może kiedyś sprawdzę na stronie internetowej bo w tej chwili brak mi na to czasu.

 

DSC02595.JPG

 

DSC02594.JPG

 

http://www.krzysztofgierak.pl/2015/03/santiago-de-compostela-polski.html

http://www.swjakub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=605&Itemid=180

 

DSC02591.JPG

 

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_%C5%9Bw._Jakuba

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_w_Santiago_de_Compostela

 

DSC02587.JPG

 

page.jpg

 

DSC02589.JPG

 

DSC02588.JPG

 

page.jpg

 

DSC02593.JPG

 

DSC02590.JPG

 

DSC02586.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (2) | dodaj komentarz

Mamy już koniec pięknej jesieni.

czwartek, 30 października 2014 12:57

 

DSC00549.JPG

 

 

Od mojego powrotu do domu z sanatorium mija piąty dzień.Tyle rzeczy jest do zrobienia a ja się strasznie rozleniwiłam - wszystko miał człowiek podane pod nos tylko godzin trzeba było przestrzegać a teraz wszystko samemu trzeba zrobić. Chciałam wam napisać że już doszłam do tego dlaczego moje poprawione notki nieraz wchodzą na główną stronę z samego przodu po prostu nie wolno ich zapisywać tylko po poprawie opublikować a jak się nie da wrócić za jakiś czas i powtórzyć - publikuj.

 

 

DSC00612.JPG

 

Tak że prawie codziennie coś tam poprawie jak nie jedną notkę to dwie.......wiem pochłonie  to dużo czasu ale przy okazji i ja sobie przypomnę niektóre sytuacje. Robi się to wyrywkowo w zależności jaka płyta podejdzie mi pod rękę. Pogoda mroźna , momentami przebijają się promienie słonka mam nadzieję że pierwszego kiedy trzeba będzie iść na groby będzie tak samo albo ciut lepiej..........pozdrawiam.

 

DSC00622.JPG

 

 

DSC01474.JPG

 

 

DSC01567.JPG

 

 

DSC01639.JPG

 

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (5) | dodaj komentarz

Ośrodek w Woszczycach - plener grupy eF.

czwartek, 04 lipca 2013 20:12

DSC06425.JPG

 

http://www.dworszczepanskich.pl/kompleks-wypoczynkowy-baron/

http://www.lokale-wesele.pl/firmy/detale/2288.html

 

gdfgdsfds.JPG

 

 DSC06289.JPG

 

 

DSC06296.JPG

 

 

DSC06290.JPG

 

 

DSC06379.JPG

 

Zrobiliśmy sobie taki mały wypad plenerowy , padło na ośrodek w Woszczycach bo był w sumie najbliżej i dawno tam nie byliśmy taką zgraną paczką razem. Bo było nas sporo osób ...........każdy sam sobie dobierał temat i robił zdjęcia tego co go interesowało - niestety nie można było wejść do środka budynku bo było tam w tym dniu wesele. Pogodę mieliśmy fajną tylko pod wieczór już zaczęły dokuczać  komary a tu nawet piwka nie szło wypić bo do lokalu wstęp był zabroniony a z deptaka rozciąga się piękny widok na molo i całą wodę. I znowu było marudzenie kilku osób ja sama byłam z tego obrotu sprawy troszkę niezadowolona .

 

czxxczc.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC06311.JPG

 

Napisałam już po raz drugi do administratora ale odpowiedzi niestety nie dostałam i chyba nie nadejdzie - albo będę się dalej męczyć tak jak do tej pory z notkami albo założę nowego bloga i problemy znikną............sama nie wiem co mam zrobić. W takich momentach to żałuję tego , że szablon bloga nie jest szablonem W.P. tylko blogowiczki , która go kiedyś stworzyła a mnie pasował bo treść wpisów była szeroka i zdjęcia większe wchodziły.Może się przyzwyczaję do tego samego wyglądu bloga i jakoś sobie usprawnię wklejanie zdjęć ale o tych wszystkich bocznych linkach , albumach czy innych rzeczach które są w panelu po prawej stronie trzeba zapomnieć - nawet gdy coś nie będzie działać nie da się tego usunąć ani naprawić .....to się nazywa ulepszenie. Przez te upały strasznie się czuję siedzę prawie cały czas w domu nawet nie pamiętam kiedy to ostatni raz byłam na jakiejś wycieczce rowerowej.

 

dscds.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC06287.JPG

 

Prawie tydzień czasu już jest wnuk Kamil u mnie na wakacjach wraz z Mateuszem całymi dniami tylko gra i gra na komputerze i ciągle tylko słyszę babcia daj nam zagrać na swoim bo u nas gry nie wchodzą. Bez kompa byłam kilka dni bo zepsuła się nagrywarka a że miałam dodatkowo wykupioną gwarancję na trzy lata to w ramach tego została naprawiona ale trzeba było oddać do punktu serwisowego. A to niestety musiało troszkę potrwać a po dostarczeniu go do domu znowu było marudzenie wnuków........babcia dasz nam kompa.Po kilku takich zapytaniach już kolejny raz odpowiedziałam że nie ..nie ...i nie w nocy się śpi a nie gra.

 

  DSC06331.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC06352.JPG

 

Następnego dnia gdy rano puściłam kompa i weszłam na profil Facebooka doznałam szoku, pierwsze co to otwarło się zdjęcie wnuka , (które dzień wcześniej wgrałam na swój profil ), co jest grane mówię sama do siebie ale gdy chciałam zamknąć wyświetliła się informacja o blokadzie profilu na 12 godzin za złamanie przepisów. W taki to piękny sposób zemścili się na mnie za nie pożyczenie komputera - pierwszy raz miałam z taką sytuacją do czynienia i aż do samego wieczora nie mogłam na profilu F nic a nic zrobić .....nic napisać ani nic polubić. Co z tego , że potem pod namową drugiego wnuka przyszli obaj przeprosić jak fakt był faktem i nikt tego nie mógł cofnąć dopóki czas sam nie minął.

 

DSC06366.JPG

 

 page.jpg

 

 

DSC06311.JPG

 

W poniedziałek czyli pięć dni temu , poszłam do lasu na jagody w sumie niedaleko bo w kierunku jak się od nas idzie do kościoła. Każdego roku tam chodziłam i przewagą zbierałam w tych samych miejscach ale w tym roku jagód chyba nie ma. Co krzaczek to pięć sztuk to dwie jagódki albo pustka.....naschylałam się okropnie a że już miałam prawie pół małego wiaderka a komary gryzły niemiłosiernie - cały czas trzeba się było odganiać postanowiłam po iluś tam godzinach zbierania wracać do domu. Kiedy tak przeszłam pół drogi to już moje nogi odmówiły posłuszeństwa myślałam że do domu nie dojdę. Ale to nic z porównaniem do tego że jak w domu usiadłam na dupie to wstać nie szło potem.........chodzenie to była tragedia , gorzej jak inwalida a poranne wstawanie z łóżka to tragedia ale po jakimś czasie się człowiek rozchodził a ból w nogach jeszcze do tej pory trzyma a minęło już od tego zajścia kilka dni. Trzeba było iść na targ kupić słoik za 18.00 zł i by było po kłopocie i bólu.....może by tak nie smakowały jak te własnoręcznie zebrane ale było by bez cierpienia .

 

DSC06336.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC06362.JPG

 

 

Z tego wszystkiego już sama nie wiem czy pisałam wcześniej o tym , że moja mała artystka pojechała do drugiej babci. W domu cisza jak makiem zasiał strasznie z siwym za nią tęsknimy ale już nie w tą tylko w następną niedzielę będzie w domu. Dzisiaj w nocy będzie już ze swoimi rodzicami bo jadą na wczasy agroturystyczne z rowerami na bagażniku i po drodze ją zabierają by mogła bawić się z innymi dziećmi bo u babci niestety nawet w sąsiedztwie takich małych dzieci nie ma - Madzia swój rower ma u babci wiec wozić go nie trzeba.Wczoraj właśnie gadaliśmy z nią przez telefon , wymieniłam z nią tylko parę słów i było .....babcia daj mi dziadka bo chce z nim pogadać i tyle babcia pogadała z wnusią.

 

 

cdsa.JPG

 

 

DSC06301.JPG

 

 page.jpg

 

 

zzXzz.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC06357.JPG

 

 DSC06424.JPG

 

 

GARNEK.PL    YOUTUBE    FACEBOOK.M    SAMO ŻYCIE    SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (12) | dodaj komentarz

Plener fotograficzny - Mokre.

czwartek, 27 czerwca 2013 20:02

DSC06937.JPG

 

 

page.jpg

 

 

xyXyc.JPG

 

 

page.jpg

 

 

fdfadsdcsdxas.JPG

 

 

page.jpg

 

 

zzzZASXa.JPG

 

 

page.jpg

 

 

xszxzxz.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC06861.JPG

 

 

fvxvdcvds.JPG

 

 

vfsdcdsds.JPG

 

 
page.jpg

 

 

dscsas.JPG

 

 

page.jpg

 

 

2.JPG

 

 

page.jpg

 

 

zcdscfdgvfbvg.JPG

 

 

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zaczynam wyjazdy rowerowe....................przecież nareszcie mamy wiosnę.

czwartek, 18 kwietnia 2013 23:21

 

 

Pierwszy raz wyruszyłam rowerem w tym roku do Orzesza w środę po południu na spotkanie podróżnicze o Bengalu - relacja z tego spotkania będzie za niedługo na blogu. Po wiosennym przeglądzie roweru przez siwego , a było i smarowanie , naciągnięcie łańcucha i jeszcze parę drobnych dokręceń - trzeba było go wypróbować . W czwartek to znaczy wczoraj wraz z moją koleżanką wyruszyliśmy po okolicy wyprostować kości i zobaczyć co w trawie piszczy. Tu na tym rozwidleniu niedaleko przejazdu kolejowego i pod samym nosem Pogotowia Energetycznego naczekałam się sporo czasu niż dojechała na umówione miejsce.

 

 

 Mały odcinek przejechaliśmy i z głównej drogi pojechaliśmy do lasu gdzie na małej polanie stoi pomnik upamiętniający poległych bojowników powstań śląskich. Wokół buro i ponuro , dopiero wszystko zaczyna się budzić do życia - było tylko słychać głośny śpiew ptaków , lubię słuchać ich szczebiotanie. Z tyłu za pomnikiem zbiorowisko wyrzuconych i rozrzuconych wiązanek kwiatowych i masę doniczek z ziemią - to wszystko pozostałość po uroczystościach - grunt , że pomnik z przodu jest czysty a to co z tyłu to przecież normal , komu by się chciało zabierać śmieci do domu jak w lesie kiedyś wszystko zgnije lub wiatr rozrzuci a mało kto zagląda do samego tyłu tak jak ja.

 

 

 

 

 
Camera
NIKON D90
Focal Length
75mm
Aperture
f/5.3
Exposure
1/160s
ISO
200

 

 Postanowiliśmy utrwalić kilka cieni - była to dobra zabawa lecz wyszła troszkę nieciekawie bo co można znaleźć w takim miejscu. Ruszyliśmy dalej w stronę naszego kościoła - było widać jadąc z drogi pracujących robotników na dachu pogoda się zrobiła więc i prace ruszyły przy budowie spalonej świątyni. Dalej była jazda lasem w stronę głównej drogi która prowadzi do CPN i tam był odpoczynek przy samym wielkim dębie stojącym przy samej prawie drodze. Ludzie w przejeżdżająch samochodach gapili się na nas jak na dwie ( ........... ) osoby które fotografowały  suche stare drzewo.

 

 

 

 

 Zawsze można znaleźć coś ciekawego w zależności jak się patrzy na dany obiekt który chce się sfotografować ,ja zauważyłam najpierw gwoździe wystające z drzewa a potem maszerujące mrówki. Trzymanie aparatu w górę i szukanie tego miejsca z gwoździami już było dla mnie kłopotliwe a robiłam je tym starym lżejszym aparatem ale był to wysiłek jeszcze nie dla mnie . Jednak czteromiesięczna choroba wyssała ze mnie wszystkie soki i ciężko będzie wrócić do normalności a przecież statywu na wycieczki rowerowe brać ze sobą nie będę.

  

 

 

 

 

 Wracaliśmy powrotną drogą  przez las nieopodal gdzie kiedyś mieszkał  " człowiek lasu " - przy mostku gdzie przepływa rzeczka Nacyna zrobiliśmy sobie postój przed wejściem pod małe wzniesienie bo niestety ten odcinek drogi trzeba było przejść pieszo. Tutaj kiedy pakowałam aparat do torby zobaczyłam na jej skraju siedzącego motyla ............udało się chyba cudem zrobić zdjęcie ale troszkę nie ostre bo motyl zdążył odfrunąć i powtórki już nie było. Ale za moment kiedy chciałam uwiecznić jeszcze nasze stojące rowery na mojej prawej ręce usiadł drugi motyl - stałam przez dwie minuty w bezruchu mówiąc do koleżanki ale jej refleks był niezbyt szybki i nawet nie wiem czy coś z tego wyszło.

 

 

 Jak się okazało potem w tym miejscu była plaga takich samych motyli , każdy był podobny do drugiego i fruwały w koło ale mnie udało się jeszcze na samym końcu złapać jednego , który skrzydełka wygrzewał na piasku w słonku. Może gdyby było więcej czasu polowanie by się na motyle udało lepiej ale jestem zadowolona z tego co wyszło bo są to pierwsze złapane moje motyle tego roku. Droga przez las była trudna bo momentami było dużo piasku i jechało się ciężko , po wyjeździe z lasu jeszcze była kilkuminutowa pogaducha na drodze ze znajomą. Rozstaliśmy się na przejeździe kolejowym, koleżanka pojechała w stronę Orzesza a ja do swojego domu miałam zaledwie kilkanaście metrów. Ponad trzy godziny jak na pierwszy wyjazd rowerowy po okolicy z pewnością wystarczy.

  Kiedy postawiłam rower na swoim podwórku podszedł do mnie siwy i pyta : jakie to drzewo tak zaciekle fotografowaliście - byłam zaskoczona tym pytaniem ? A ty skąd wiesz o tym , no był taki jeden co mi powiedział. Długo nie dawało mi to spokoju ale w końcu moja połowica powiedziała , że mój syn nas widział jadąc samochodem .

 

 

 

GARNEK.PL        YOUTUBE        FACEBOOK.M        SAMO ŻYCIE         SLAJDZIK

 

 


Podziel się

komentarze (4) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 596 993  

Czas ucieka dzień po dniu

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3596993
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa