Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 853 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Ustka - Kościół parafialny pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce....kwiecień 2009.

sobota, 03 maja 2014 1:04

 

To stary wpis z 2009 roku - niestety chciałam go poprawić i publikując znowu trafił na pierwszą stronę tak jak to było już kiedyś poprzednio.

 

DSC00664.JPG

 

DSC00663.JPG


Wikipedia - Kościół w Ustce.

Przechodziłam obok niego prawie codziennie spacerując po Ustce był jedynym kościołem w centrum miasta - bo do innych miałam spory kawałek drogi. Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce , bo taką nosi nazwę jest drugą świątynią która została oddana gminie i w niej dokonuje się obrzędów kościelnych  i odbywają się nabożeństwa. Kościół został poświęcony 122 lata temu czyli było to w 1888 roku. jako świątynia protestancka , a do kościoła katolickiego została włączona dopiero po II wojnie światowej w 1945 roku. Pierwszy kościół w Ustce to była świątynia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja a wezwanie tej świątyni nadano podczas konsekracji w 1365 roku. Kościół ten stał nad Słupią na niewielkim pagórku. Był to kościółek na około 200 miejsc i był za mały dla rozrastającej się miejscowości i dlatego trzeba było go zastąpić inną większą świątynią. Ten kościółek miał jeszcze jedno znaczenie bardzo ważne - stanowił znak nawigacyjny dzienny , przez swoją niepowtarzalną bryłę i stanowił znak nocny - przez światła w oknach kościoła. Przed rozebraniem kościoła został w 1871 roku zastosowany w porcie masz , na który wciągano wieczorem latarnię naftową z soczewką Fresnera. Rozbiórkę kościoła rozpoczęto 20 marca 1889 roku.

DSC00667.JPG

 

DSC00727.JPG

 

DSC00741.JPG

 

DSC00734.JPG

 

Wybór miejsca pod kościół nastąpił wcześniej - na granicy osady , wybrano tak samo wtedy nowy plac pod cmentarz. Ale gdy w 1885 roku rozpoczęto jego budowę , niektórzy mieszkańcy Ustki protestowali przeciwko temu , że nowy kościół ma stanąć za wsią na pustej wydmie. Budowa trwała trzy lata. Kamień węgielny wmurowano 18.05.1885 roku a przy tej okazji odbyła się również uroczystość w obecności przełożonych kościelnych. Na tą okazję został wmurowany dokument , który mówił o podjęciu budowy nowego kościoła św. Mikołaja w Ustce. Budowę kościoła prowadził warsztat mistrza budowlanego Franza Draheima z Ustki. Organmistrz Vo"lkner z Duninowa zbudował organy. Instrument ten jeszcze przed oficjalnym otwarciem został sprowadzony 19.01.1888 roku przez organistę z kościoła NMP ze Słupska a organista Kutz uznał te organy za jeden z najlepszych instrumentów , które opuściły warsztat Vo"lknera. Wewnątrz kościoła jest wiele elementów przeniesionych ze starego kościoła, który stał w kapitańskim zaułku tuż przy porcie.

 

DSC00731.JPG

 

DSC00728.JPG

 

page.jpg

 

Kościół został zbudowany w stylu neogotyckim jak już wspominałam przez Franza Draheima  , który był Usteckim cieślą okrętowym i  późniejszym skarbnikiem gminy, który cały majątek zapisał ubogim. Kościół posiadał 800 miejsc siedzących co w zupełności starczało dla ustki. Budowa kosztowała jedną ofiarę śmiertelną : 15.10.1887 roku z wieży spadł stolarz August Groth. Pastor Bartholdy , który rozpoczął budowę ,też nie dożył jej do końca. Umarł w 1886 roku na gruźlicę. Wewnątrz kościoła znajdują się dwa obrazy wotywne z XVII wieku i kilka współczesnych. Obraz po prawej stronie ołtarza, upamiętnia katastrofę z 1672 roku, kiedy jeden z usteckich żaglowców zatonął z całą załogą. Wśród ofiar był 20 - letni syn armatorów, fundatorów obrazu, ukazany pod krzyżem z całą rodziną. Nad ołtarzem XVII wieczny krucyfiks, przeniesiony ze starego kościoła w Parku im. Jana Pawła II oraz witraż ukazujący Chrystusa na wodzie, ratującego Świętego Piotra, który zwątpił i zaczął tonąć.


DSC00736.JPG

 

DSC00733.JPG

 

DSC00737.JPG

 


Uroczystość konsekracji kościoła odbyła się 10.lipca 1888 roku wzięli w niej udział również przejezdni , z samych władz kościelnych duchowni protestanccy, Wilhelmini ze Szczecina , Po"tter. Uroczystości w nowym kościele rozpoczęły się biciem w dzwony i procesją ze starego kościoła. W tym czasie nauczyciel i młodzież szkolna śpiewali horał: "Lobe den Herrn ". Nastąpiło następnie uroczyste otwarcie wrót kościoła . Regułę wyświęcenia poprowadził konsystosz Wilhelmi , liturgię i kazanie miał pastor Wildberg. Szkoda tylko , że nie dopisano dalszej historii tego kościoła.

 

DSC00729.JPG

 

 

DSC00743.JPG

 

page.jpg

 

DSC00746.JPG

 

 

DSC00661.JPG

 

 DSC00660.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBYPodziel się
Tagi: Ustka, kosciol

komentarze (6) | dodaj komentarz

Pocztówki z Ustki........kwiecień 2009.

sobota, 27 listopada 2010 19:33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GARNEK . PL                YOU TUBE

 


Podziel się

komentarze (2) | dodaj komentarz

Nad morzem w Ustce..........kwiecień 2009.

czwartek, 12 sierpnia 2010 17:57

  

           

GARNEK .PL                                              YOU TUBE


Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

Ustka .....rybacy w porcie.

poniedziałek, 17 maja 2010 13:17 
Camera
DSC-H50
Focal Length
5.2mm
Aperture
f/4
Exposure
1/250s
ISO
100
 
Camera
DSC-H50
Focal Length
5.2mm
Aperture
f/4
Exposure
1/250s
ISO
100
 
Camera
DSC-H50
Focal Length
5.2mm
Aperture
f/4
Exposure
1/250s
ISO
100

 

 


 

 

 
Camera
DSC-H50
Focal Length
43.6mm
Aperture
f/4
Exposure
1/125s
ISO
125

 
Camera
DSC-H50
Focal Length
5.2mm
Aperture
f/4
Exposure
1/100s
ISO
100
 
Camera
DSC-H50
Focal Length
5.2mm
Aperture
f/4
Exposure
1/100s
ISO
100GARNEK .PL
                                          YOU TUBE                     


Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

Ustka - troszkę sobie powspominałam ...

czwartek, 22 kwietnia 2010 21:36
GARNEK .PL                         YOU TUBEPodziel się

komentarze (3) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 041  

Czas ucieka dzień po dniu

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597041
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa