Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 853 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


102 kolekcjonerska flaga na mapie wizyt mojego bloga - Mauritius - bajeczna wyspa.

poniedziałek, 21 stycznia 2013 16:42

mauritiusxxxx.png

 

Mauritius, Trou d'eau Douce Hotels, Le Touessrok1.jpg

 

CO PISZE O TEJ WYSPIE WIKIPEDIA

GEOGRAFIA WYSPY.....

 

Mauritius_Tourism.jpg

 

slider_piscine-2.jpg

 

mauritius-honeymoon-princeM-walkway.jpg

 

Mauritius to miejsce, które warto odwiedzić, jeśli chce się zrealizować marzenia o tropikalnym raju. Znajdzie się tam wszystko - cudowne laguny, wspaniałą pogodę i rozbuchaną roślinność. Ja znowu dzięki tej flagowej wizycie zwiedziłam kolejną wyspę o której nawet nie słyszałam. Ciekawią mnie takie zakątki świata gdzie wiem , że nie dotrę i ich nigdy nie zwiedzę. Zapraszam do linków jest tam to co o tej wyspie znalazłam. Nie wiem co było tutaj poprzednio -  notka została poprawiona i wszystkie zdjęcia w tej notce pochodzą z internetu.

 

http://www.marhan.pl/index.php/poznaj-wiat/298-na-wasne-oczy/1517-bajeczna-wyspa-mauritius

http://www.wielkiblekit.pl/nurkowanie/nowe_nurkowanie/719177356

 

mauritius.jpg

 

5504856.jpg

 

mauritius-island-nation-1024x768.jpg

 

 

Mauritius to afrykańskie państwo położone na wulkanicznej wyspie w Archipelagu Maskarenów (jest to południowo-zachodnia część Oceanu Indyjskiego).  Powalająca sceneria, cudowna pogoda i rozbuchana kolorami oraz dźwiękami przyroda nie mają sobie równych. Państwo jest podzielone na 9 dystryktów, czyli okręgów administracyjnych. Jest ono demokratyczne i przestrzega się w nim prawa. Mauritius uzyskał niepodległość dopiero w 1968 roku. Do tego czasu przechodził z rąk jednego imperium do rąk drugiego (skolonizowano go około połowy XVII wieku). Stąd zamieszkująca go mieszanka ludności (Kreole, Indusi, Europejczycy) oraz używanych języków (francuski, angielski, kreolski). Większość terenu jest zalesiona. Niestety pierwotne bogactwo flory i, przede wszystkim, fauny zostało zniszczone przez kolonizatorów. Symbolem wyniszczającej polityki jest ptak dodo. Dobrotliwy nielot zamieszkiwał wyspę przed przybyciem Europejczyków. Żeglarze wytrzebili jego populację całkowicie w ciągu niespełna 30 lat. Do dzisiaj dodo znajduje się w herbie Mauritiusa. Jednak powyższe informacje nie powinny Cię zniechęcać. Mimo, że eksploatowany przez kolonizatorów i masowo nawiedzany przez turystów, Mauritius wciąż ma do zaoferowania piękne, dziewicze zakątki dżungli (rezerwat Machabee, park Chamarel i inne) oraz oszałamiające, błękitne laguny.Na wyspie znajdziemy urokliwe miasteczka i wsie, w których kwitnie handel uliczny. Gospodarka jest oparta na plantacjach trzciny cukrowej (przeznaczonej głównie na rum), ananasów oraz turystyce. Kluczowe znaczenie gospodarcze ma centrum wyspy - rozległy płaskowyż zabezpieczony od kapryśnej pogody. Jest najgęściej zaludnionym obszarem wyspy, chociaż dla turystów dużo mniej istotnym niż wybrzeże. Najchętniej odwiedzana jest północ kraju. Tam znajduje się stolica Port Louis, w której oprócz świetnej pogody i zabytków znajdziemy także wszystkie wygody nowoczesnego świata, chociażby centra handlowe. Poza tym ten region wyspy ma do zaoferowania wspaniałe plaże i czysta wodę. Ze względu na przebogatą rafę koralową jest to doskonałe miejsce do nurkowania. Swój raj znajdą tu także miłośnicy surfingu.    Autor: mackymac

 

karte-regionen-mauritius.png

 

 index.php.jpeg

 

page.jpg

 

Mauritius.png

 

Republika Mauritius – państwo wyspiarskie położone ok. 850 km na wschód od wyspy Madagaskar, na Oceanie Indyjskim. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów, do którego zalicza się wyspy Reunion (zamorski departament Francji), Rodrigues, St. Brando i Agaleja. Niezwykle ciekawą oraz urozmaiconą rzeźbę terenu na Mauritiusie- wyspie o długości 65 km i szerokości 48 km- utworzyły, mające miejsce kilka milionów lat temu, erupcje wulkanów. Na powierzchni 1.865 km2 występują płaskie równiny nadbrzeżne z pięknymi piaszczystymi plażami, środkową cześć wyspy zajmuje Płaskowyż Centralny z górami wulkanicznymi, z których trzy szczyty liczą powyżej 800 m n.p.m.  Tą czwartą co do wielkości wyspę świata otaczają niezliczone rafy koralowe, które tworzą  turkusową lagunę wokół całej wyspy.
Pierwsze wzmianki o Mauritiusie (ze źródeł arabskich) pochodzą z X w. n.e., natomiast udokumentowane informacje o przybyciu Portugalczyków na niezamieszkałą wyspę Mauritius pochodzą z 1512 roku. W latach 1596- 1710 wyspę zajmowali Holendrzy, którzy na cześć Maurycego Orańskiego, księcia Nassau, nadali wyspie obecną nazwę. Przez kolejne ok. 100 lat wyspą władali Francuzi, by w 1814 na mocy traktatu pokojowego zawartego w Paryżu przekazać władzę nad wyspą Brytyjczykom. Pełną niepodległość Mauritius uzyskał w 1961 r., a w 1992 roku kraj stał się republiką.

 

mauritius1.jpg

 

Four-Seasons-Resort-Mauritius-at-Anahita_1285167948.jpg

 

http://tropikey.com/Jalbum/Mauritius%202006/

http://www.marcinwesolowski.com/2012/12/mauritius.html

http://www.odyssei.com/pl/travel-article/4740.html

 

Luxury-hotel-Mauritius-04.jpg

 

la-pirogue-resort-mauritius.jpg

 

 GARNEK.PL            YOUTUBE          FACEBOOK.M          SAMO ŻYCIE           SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

94 kolekcjonerska flaga na mapie wizyt mojego bloga - SRI LANKA.....czyli wyspa zwana

poniedziałek, 18 czerwca 2012 15:57

lk (1).gif

 

 

dambulla-cave-temple-sri-lanka.jpg

 

BOGNA I RADEK O SRI LANCE... 

CZAS NA SRILAŃSKĄ HERBATĘ..

 PROPOZYCJA WAKACJI - TO TYLKO SRI LANKA

O TAKICH WAKACJACH TO TYLKO MOGĘ POMAŻYĆ.....

 

 

lions-rock-sri-lanka.jpg

 

 

dsc069881.jpg

 

 

07740007_m.jpg

 

Znowu pojechałam w daleką podróż palcem po mapie ale tym razem na wyspę , która leży poniżej Indii z jednej strony Zatoka Manar a z drugiej otacza ją zatoka Bengalska i jest to wyspa  Sri Lanka.   Mówią o niej , że to Wyspa rozkoszy i kraina o trzech obliczach. Sri Lanka jest wyspą tropikalną i leży na Oceanie Indyjskim - łączy w sobie starą Azję z jej bogatą  kultura , europejskie wpływy oraz nowoczesność. Piękno , kultura i zabytki wyspy zawsze wywoływały u odwiedzających podziw i zachwyt. Ja nie mogę się nadziwić na te potężne posągi , które swoim kształtem przypominają sylwetkę siedzącej osoby . Jeszcze nie natknęłam się czytając w linkach co to za bóstwo czczą ludzie z Srilanki...........

 

07740001_m.jpg

 

 

dsc06198.jpg

 

 

dsc06002.jpg

 

Nie będę was czarować ani pisać o tej wyspie jak prawie nic o niej nie wiem - przecież tam nie byłam więc zapraszam do poczytania linków a może ktoś z was po analizie hoteli i pięknych miejsc wypoczynkowych sam tam pojedzie a może ktoś z was już tam był. Przytoczę słowa znalezione w necie i mam nadzieję że pan Konrad Borówka się na mnie za to nie pogniewa. Zdjęcia też są ściągnięte z netu jak zawsze jeżeli chodzi o notkę flagową na blogu.  SRI LANKA - to wyspa u południowego wybrzeża Indii , nazywana ze względu na swój kształt " Łzą Indii " . Zajmuje powierzchnię około 65 tyś. km2 - to zaledwie 20% powierzchni Polski . Jest to wyspa egzotyczna , na której klimat ogromny wpływ mają monsun letni oraz deszcze zenitalne wiosna i jesienią - dlatego aby tam pojechać najlepszym okresem do wyjazdu jest jest okres od listopada do kwietnia , podczas którego średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 26 - 30 stopni C. Chłodniej jest w centralnej części wyspy w górach - jest to ważne dla wycieczek objazdowych w tedy tak upał nie męczy.

 

sri-lanka.jpg

 

 

 

sl_9.JPG

 

Na wyspie występują piękne , szerokie i piaszczyste plaże a jedynie w północno - zachodniej części morza znajdują się rafy koralowe.Ogromną atrakcją Sri Lanki jest jej egzotyczne środowisko naturalne,z bardzo zróżnicowaną roślinnością oraz fauną - jest także jednym z najbardziej zróżnicowanym państwem na świecie biorąc pod uwagę florę.Występują tutaj zarówno lasy równikowe , monsunowe, namorzynowe a natomiast w północnej części wyspy znajduje się bardziej sucha sawanna. Liczne gatunki zwierząt obejmują słonie , krokodyle , lamparty , niedźwiedzie, bobry i wiele jeszcze innych. Sri Lanka ma niezmiernie bogata kulturę która sięga 2000 lat wstecz z licznymi zabytkami i świątyniami.Walory turystyczne tej pięknej wyspy są chronione aż przez 11 parków narodowych.

 

dsc06459.jpg

 

 

dsc06384.jpg

 

 

dsc06378.jpg

 

 

Ludność to około 18,5 mln mieszkańców a najbardziej zaludniony obszar to wybrzeże od Negombo do Galle. 75 % ludności stanowią Syngalezi , natomiast na północy żyją głównie Tamilowie ( słynne tamilskie tygrysy ). Główną religią tej wyspy to buddyzm , potem hinduizm i islam a najmniej w tym państwie jest chrześcijan bo zaledwie 7 % . Nie ma obowiązku szczepień ochronnych ale zaleca się je zwłaszcza przy objazdach - szczepi się wtedy człowiek przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Naszym obywatelom którzy chcą zwiedzić ten kraj wydaje się bezpłatną wizę na okres 1 miesiąca a paszport musi być ważny minimum rok - oj ja bym już nie pojechała bo mój ważny jest jeszcze tylko trzy miesiące czekam aż syn mi wniosek podrzuci i jakoś nie może tam do urzędu trafić , chyba będę musiała kogoś poprosić o ściągnięcie z netu. No i koniecznie musimy posiadać bilet powrotny i środki finansowe liczące 30 USD na osobę za jeden dzień pobytu..................oj drogi interes.

 

 dsc06212.jpg

 

 

dsc06166.jpg

 

 

dsc05931.jpg

 

Są liczne rzeczy, które turyści kupują na Sri Lance. Kamienie szlachetne, ubrania, różnego rodzaju herbaty oraz wyroby rzemieślnicze. Ponadto meble, wyroby ze srebra i mosiądzu.
Miejscowość Ratnapura jest od kilku wieków głównym miejscem gdzie wydobywa się kamienie szlachetne.
Kandy jest najlepszym miejscem na wyspie do zakupu wyrobów rzemieślniczych.
Sri Lanka jest ogromnym producentem i eksporterem różnego rodzaju ubrań. Głównym centrem zakupów jest Kolombo, gdzie można kupić praktycznie wszystko.
Sri Lanka jako producent najlepszych herbat na świecie ma świetnie rozbudowana sieć sprzedaży tego produktu zarówno w dużych miastach jak i kurortach turystycznych.
Bardzo popularne wśród turystów są również imitacji mebli z okresu panowania Holendrów i Brytyjczyków.

 

 Nuwara-Eliya.jpg

 

 

dsc06666.jpg

 

Plaże na Sri Lance są przepiękne. Złoty drobny piasek, ograniczone z jednej strony błękitnym oceanem a z drugiej pasmami drzew palmowych. Plaże otoczone palmami ciągną się na przestrzeni ponad 1000 km! Najwspanialsze plaże na zachodnim wybrzeżu, gdzie koncentruje się życie turystyczne to: Negombo, Mount Lavinia, Beruwela, Bentota, Ambalangoda, Hikkaduwa, Galle i Weligama. Obecnie rafy koralowe zostały mocno zniszczone przez działalność ludzką i ich eksploatację. Na Sri Lance są dość dobre warunki do uprawiania sportów wodnych (windsurfing, surfing itp.) – najlepsze miejsce to Arugam Bay (3 km na pd od Pottuvil) znajdujące się na pd-wsch wybrzeżu wyspy.

 

sri-lanka3.jpg

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (5) | dodaj komentarz

91 kolekcjonerska flaga na mapie wizyt mojego bloga - Republika Cote D'ivoire - Wybrzeże Kości Słoniowej - Afryka.

środa, 06 czerwca 2012 16:40

 

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ......

ZDJĘCIA..    ZDJĘCIA..     ZDJĘCIA..        BLOG..

 

 

 

Kolejna kolekcjonerska flaga zawitała na mój blog ......zastanawiam się jak ten system działa bo na mapie Geostat , która jest w pasku narzędziowym po prawej stronie na mapie Afryki nie ma znacznika odwiedzin - może kiedyś dojdę do tego lub ktoś mi to wytłumaczy. Myślałam że to będzie łatwe szukanie informacji ale się niestety pomyliłam , gdy człowiek zna tylko nasz ojczysty język jest to bardzo wielkim utrudnieniem. Przekopałam wszystkie widoczne nazwy miast na mapie , na otwierałam linków od groma i trocha i tylko znalazłam ogólnikowe informacje w których zdjęcia były za małe by je nawet wyemitować w składance.............więc zrezygnowałam z dalszego szukania. W linku u góry jest troszkę historii o tym wybrzeżu.


 

Z dawnych czasów pamiętam - a było to wtedy kiedy to jeszcze byłam zapaloną radio - sybisstką i działałam w klubie SJ a jego siedzibą był Knurów miałam wywołanie SJ30 i tylko raz jedyny przy bardzo dobrej propagacji miałam szczęście połączenia się z Afryką i był to nasz polski misjonarz , który tam pracował . Dzisiaj nawet nie pamiętam czy ta łączność była potwierdzona a było to w tym okresie , kiedy to było głośno wszędzie o zamordowaniu misjonarza polaka  na tym terenie. Pamiętam , że po dwóch latach doszło do spotkania z misjonarzami z tego regionu w Afryce u nas w kraju. Jadąc do granicy w Cieszynie i skręcając z dwupasmówki od strony Żory - Wisła gdzieś po lewej stronie w lesie co roku spotykali się misjonarze z radiosibistami i odprawiana była msza na wolnym powietrzu. Byłam tam tylko dwa razy i właśnie tym pierwszym razem byli tam misjonarze z Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy ze sobą przywieźli masę fot o tym kraju - każdy z nas je z ciekawością oglądał i zadawano pytania na tamte czasy to była wielka ciekawość jak żyją inni gdzieś daleko na innym kontynęcie. Pamiętam że jedno zdjęcie dostałam na pamiątkę .........były to bawiące się dzieci przed wznoszącym się kościołem ale nawet na dzień dzisiejszy nie pamiętam gdzie by mogło być to zdjęcie i czy jeszcze jest.

 

 

 

 

 

JAMUSUKRO ....  to stolica  Wybrzeża Kości Słoniowej  położona w prawie centralnej części kraju , miasto powstało w latach 80. XX wieku - natomiast wcześniej stolicą kraju był Abidżan. Miasto to przede wszystkim spełnia funkcje administracyjne i reprezentacyjne i jest stolicą konstytucyjną od 1983 roku , leży nad rzeką  Bandama  i liczy 242.744 mieszkańców w 2010 roku.  Natomiast port lotniczy w  Daloa jest piątym co do wielkości lotniskiem tego wybrzeża. Tak szperając wśród fot zainteresowałam się zdjęciem podobnym do kościoła bo miało kopułę na samej górze taką podobną do tych co widuje się u nas w bazylikach. I wiecie przeczucie mnie nie myliło .......... w tym czwartym pod względem wielkości mieście w kraju w 1990 roku została ukończona budowa będąca największą świątynią chrześcijańską na świecie i zarazem najwyższą na całym  kontynencie afrykańskim a jest nią Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro. Śledziłam nieraz wizyty naszego Papieża po kontynentach ale ta informacja została jakimś cudem przeoczona a to właśnie nasz Papież Polak Jan Paweł II 10 września 1990 roku poświęcił ten wspaniały kościół.

 


 

 

 BAZYLIKA MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POKOJU W JAMUSUKRO.

 

 

 Największy kościół świata .........Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro została zbudowana w latach 1986 - 1989. Kościół poświęcił 10. września 1990 papież Jan Paweł II. Obiekt należy do najważniejszych zabytków architektury w państwie. Katedrę zaprojektował Pierre Fakhoury. W obiekcie elementem dominującym jest wielka kopuła o rozmiarach158 metrów wysokości oraz 90 metrów średnicy. Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro dzięki swojej wysokości jest drugim najwyższym kościołem na świece. Również z uwagi na swoją pojemność zajmuje wiodące miejsce wśród świątyń. Znajduje się w niej 7000 miejsc siedzących oraz 11000 miejsc stojących. Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro zajmuje powierzchnię 30 000 m². Koszt budowy wyniósł 740 000 000 FRF (około 300 milionów USD) . Już podczas budowy katedry pojawiały się liczne kontrowersje. Pomimo tego, iż chodziło o unikatową budowlę na światowym poziomie, ciężka sytuacja ekonomiczna Wybrzeża Kości Słoniowej sprawiła, że projekt okazał się zbyt drogi. Dodatkowo katedra stoi w miejscu, w którym żyją niższe grupy społeczne oraz gdzie nie są rozwiązane podstawowe problemy higieny. Częścią Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro jest sklep z różnymi przedmiotami liturgicznymi. Zakupić w nim można również książkę o budowie katedry. Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro otwarta jest dla zwiedzających od poniedziałku do soboty od 8.30 do 17.00. W niedzielę oraz w święta obiekt czynny jest po mszach. Bilet wstępu do Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro dla obcokrajowców kosztuje około 3 EUR. Za możliwość fotografowania i nagrywania kamerą kolejne 1 EUR. Dzieci oraz studenci płacą za wstęp około 1 EUR. Pielgrzymi płacą 50 centów. Turyści krajowi za wstęp zapłacą 1,5 EUR.

 

http://pl.globio.travel/details/Basilica-of-Our-Lady-of-Peace-of-Yamoussoukro/4dc015892e59da44b86cedd8

 

W TYM  LINKU MOŻNA ZOBACZYĆ WIĘCEJ FOT BAZYLIKI


  


 

 

 

Gobeliny

 Korhogo jest najważniejszym miastem w kraju Senufo, w centrum Wybrzeża Kości Słoniowej. Kolor Korhogo gobelinów tradycyjnych jest czarny, a od niedawna kolory brązowy i ochra zostały dodane. Używają do reprezentowania zwierząt i momenty Senoufo obrzędów inicjacyjnych. Wzory są schematyczne i płaskie. Oni po prostu reprezentują główne linie, bez szczegółów. Kontury są grube, otaczając całą sylwetkę. Światło nie jest brany pod uwagę.

Znowu dzisiaj WP. zaszalało przez trzy ponad godziny mój blog był nieosiągalny no i
zjadło mi troszkę wpisu ................kiedy się to skończy i nie będzie musiał się człowiek martwić czy skopiować  przed zapisem to co się napisało na wszelką ewentualność czy pisać normalnie.......ja mówię dosyć tego. No i teraz w dodatku ani zapisać ani opublikować notki nie umiem i niestety te parę słów znowu muszę skopiować a potem wstawić jak przejdą problemy..... Niestety - dopiero udało się kiedy skopiowałam całą notkę do nowego wpisu........wiec jak komuś się tak będzie działo to chyba ten sposób jest dobry.

 

 

 

 

 

 

DRUGA WOJNA DOMOWA NA WYBRZEŻU....

Background: Bliskie związki z Francją od odzyskania niepodległości w roku 1960, rozwój produkcji kakao na eksport i inwestycje zagraniczne dokonywane Wybrzeże Kości Słoniowej jest jednym z najlepiej prosperujących z tropikalnych krajów Afryki, ale nie chroni go od zawirowań politycznych. W dniu 25 grudnia 1999, przewrotu wojskowego - pierwszy w Cote d'Ivoire's historii - obalił rząd pod przewodnictwem prezydenta Henri Konan Bédié. Junta lider Robert Guei odbyły się wybory pod koniec 2000 roku, ale wykluczyć znaczące lidera opozycji Alassane Ouattara, rażąco uzbrojone wyników wyborczych, i ogłosił się zwycięzcą. Popularny protest zmuszeni Guei usunąć się na bok i przyniósł runner-up Laurent Gbagbo do władzy. Dysydenci Wybrzeża Kości Słoniowej i odrzuconych członków armii rozpoczęła nieudaną próbę zamachu stanu we wrześniu 2002 roku. Siły rebeliantów twierdził północnej części kraju oraz w styczniu 2003 r. przyznano stanowiska ministerialne w rządzie jedności pod auspicjami Linas-Marcoussis porozumienia pokojowego. Prezydent Gbagbo i siły rebeliantów wznowione realizacji porozumienia pokojowego w grudniu 2003 r. po impasu trzech miesięcy, ale problemy, które wywołał wojnę domową, takich jak reformy rolnej i terenów związanych z obywatelstwem pozostają nierozwiązane. Rząd centralny ma jeszcze sprawować kontrolę nad północnymi regionami i napięć pozostaną na wysokim poziomie między Gbagbo i przywódców rebeliantów. Kilka tysięcy francuskich i Afryki Zachodniej żołnierze pozostaną w Wybrzeża Kości Słoniowej do utrzymania pokoju i ułatwiać rozbrojenia, demobilizacji i rehabilitacji.

 

 

 

 

 

GARNEK.PL                  YOU TUBE                   FACEBOOK MARIA

 


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

47 kolekcjonerska flaga na mapie wizyt mojego bloga - Croatia czyli republika Chorwacka.

piątek, 30 marca 2012 11:08

 

OBRAZY DLA CROATIA......

POŁOŻENIE - POWIERZCHNIA - LUDNOŚĆ...

 

 

Ciągle poza domem jestem ......niedawno wróciłam z Zarzecza - nasze kółko fotograficzne eF miało w Domu Kultury w Zarzeczu wystawę zdjęć więc wypadało pojechać i uczestniczyć w wernisażu . Jutro z samego rana jedziemy do Krakowa , niestety pogoda nam chyba nie dopisze bo zapowiadają deszcz i ochłodzenie , trzeba się będzie  ciepło ubrać. Wiec notę puszczam tylko zdjęciową bo nie mam czasu by coś konkretnego napisać ..........pozdrawiam wszystkich tutaj zaglądających i trzymajcie kciuki za pogodę na jutro by sesja zdjęciowa z modelkami była udana.Wstawiłam kilka linków można do nich zajrzeć i troszkę poczytać.

 

Chorwacja (Republika Chorwacji) – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Niepodległość uzyskała w 1995 roku, po wojnie w Jugosławii.

 

 

  

 

 

 

 
Camera
Digimax 430 / Kenox D430
Focal Length
6.2mm
Aperture
f/6
Exposure
1/350s
ISO
63
 
Camera
Digimax 430 / Kenox D430
Focal Length
6.2mm
Aperture
f/6
Exposure
1/350s
ISO
63

 

 

 

 
Camera
Canon PowerShot A80
Focal Length
7.8125mm
Aperture
f/4.5
Exposure
1/500s
 
Camera
Canon PowerShot A80
Focal Length
7.8125mm
Aperture
f/4.5
Exposure
1/500s
 
Camera
Canon PowerShot A80
Focal Length
7.8125mm
Aperture
f/4.5
Exposure
1/500s

 

  

 

  

 

 

 

 

 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100
 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100
 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100
 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100
 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100
 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100
 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100
 
Camera
NIKON D40X
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
100

 

 

POLSKA REPUBLIKA CHORWACKA.....

 

 

REPUBLIKA CHORWACJI.......

WIZY I PRZEPISY WYJAZDOWE.....

 

 

GARNEK.PL               YOU TUBE                   SLAJDZIK               FACEBOOK

 


Podziel się

komentarze (4) | dodaj komentarz

65 kolekcjonerska flaga na mapie wizyt mojego bloga - Isle of Man.

sobota, 03 marca 2012 10:13

Flag_of_the_Isle_of_Mann.svg.png

 

WIKIPEDIA I WYSPA MAN..

ZDJĘCIA Z WYSPY MAN....

NAJNIEBEZPIECZNIEJSZY WYŚCIG MOTOCYKLOWY ŚWIATA.

ISLE OF MAN TT - NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNE WYŚCIGI NA ŚWIECIE....

 

 

Prawdę pisząc ta mapa wizyt flag państw na coś się na moim blogu przydała , bo mając już sporo lat nigdy nie słyszałam o takim państwie a tu człowiek zdobywa nowe doświadczenia , czyta , szpera i zawsze czegoś nowego się dowiaduje i pogłębia swoje informacje a przy okazji jeszcze zwiedzi kawałek świata o ktorym nie wiedział. Z początku kiedy tą mapkę  wstawiłam nawet do niej nie zaglądałam  bo nie znam innego języka niż nasz ojczysty i poczytać nie potrafię co pisze ale na mapie świata są widoczne wszystkie flagi , które tutaj zajrzały i można sprawdzić nawet ile razy . Ale od kiedy tam pierwszy raz zajrzałam to teraz to czynię za każdym ukazaniem się następnego numerka ale wczoraj ukazały się dwie i tą przedostatnia muszę znaleść o tak sobie choćby z czystej ciekawości . Ostatnim państwem co mnie zaintrygowało jest właśnie małe państewko Isle of Man to mała wysepka , jest brytyjską posiadłością koronną, ale nie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa. Ale rząd brytyjski odpowiada za sprawy obronności tej wysepki na arenie międzynarodowej. Profesjonalne szaleństwo to wyścigi -  które organizowane są od 1904 roku na tej małej wysepce ......zajrzyj w link - nawet uczestniczył w 2011 roku w tych wyścigach  pierwszy polak a to się przecież liczy tylko , że sport ten jest cholernie niebezpieczny. A gdyby ktoś chciał polecieć to kosz lotu na tą wyspę do Kod Iata to tylko 1347 zł .............bagatelka.

 

 

 

 

 

Wyspa Man (ang. Isle of Man, Mann, manx Ellan Vannin, Mannin) – wyspa w archipelagu Wysp Brytyjskich, położona na Morzu Irlandzkim, pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią. Posiada (wraz z Wyspami Normandzkimi) specyficzny status polityczny dependencji Korony brytyjskiej. Formalnie nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ani Unii Europejskiej. Na fladze wyspy Man przedstawiony jest tzw. triskelion.

Głową państwa jest monarcha brytyjski, noszący tytuł Lord of Mann. Reprezentuje go Lieutenant Governor, sprawujący swój urząd przez okres pięciu lat. Man ma własny, dwuizbowy parlament, Tynwald (Thingvöller), działający nieprzerwanie od 979 r.

Rząd składa się z dziewięciu ministerstw. Na jego czele stoi Chief Minister, powoływany przez Tynwald na pięcioletnią kadencję.

Wielka Brytania odpowiada za politykę zagraniczną i obronność Man.

 

 

 

 

Douglas – historia wyspy w Muzeum Manx, wiktoriański teatr Gaiety, przejażdżka tramwajem konnym po promenadzie, podróż koleją na szczyt Snaefell
- plaża i molo w Ramsey
- Peel: twierdza, Dom Manannana – interaktywna podróż po historii i legendach wyspy, tradycyjne wędzenie śledzi w Kipper Museum
- zamek Rushen i Muzeum Morskie w Castletown
- tradycyjne życie farmerów i rybaków Man w muzeum-skansenie w Cregneash
- ruiny opactwa w Ballasalla
- koło wodne w Laxey
- wrzosowiska okolic Patrick
- festiwale kultury i muzyki Manx

 

 

 

Największym wyzwaniem z serii TT F1 jest z pewnością Isle of Man Tourist Trophy. To właśnie na Man, niewielką wyspę położoną
pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią, zjeżdżają się szaleni motocykliści by przekroczyć wszelkie dopuszczalne granice. Z butą
zaglądają śmierci prosto w twarz, balansując na cienkiej linii między życiem a tragedią...
Organizację szalonego wyścigu popierał rząd wyspy już wiele lat temu. Chociaż na Man mieszka zaledwie 80 tysięcy ludzi,
ma ona swoje władze. Obecnie premierem jest James Anthony Brown, który podtrzymuje bogatą tradycje i zezwala na najbardziej
zwariowaną jazdę w Europie. Wysepka ma swojego szefa rady ministrów, własną walutę i akty prawne. Dlaczego więc nie takie widowisko?
Pierwsze wyścigi na Man zaczęły się w 1907 roku. Mechaniczne bestie pędziły wówczas z prędkością 40 kilometrów na godzinę, wprawiając
widzów w osłupienie. Teraz średnia wynosi 211 kilometrów. W niektórych momentach motocykliści pędzą z prędkością 320 kilometrów!

 

 

 

MÓJ GARNEK.PL                MOJE YOU TUBE                MOJE SLAJDY

 


Podziel się
Tagi: wyspa, Man, flaga

komentarze (5) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 061  

Czas ucieka dzień po dniu

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597061
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa