Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 853 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Koncert organowy w Parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Orzeszu - Jaśkowicach

poniedziałek, 18 maja 2015 23:53

KONTYNUACJA MOJEGO BLOGA W TYM LINKU - ZAPRASZAM --- klik....klik....klik

 

 

 

DSC03500.JPG

 

Remont kościelnych organ po pożarze który był w naszej parafii ponad dwa lata temu trwał sporo czasu ale za to ich brzmienie jest o wiele lepsze niż poprzednio. Organy zostały oddane do użytku dlatego z tej okazji odbył się w naszym kościele pierwszy koncert organowy w którym i ja wzięłam udział.

 

 DSC03499.JPG

 

 SAM_0196.JPG

 

SAM_0195.JPG

 

 

SAM_0197.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (11) | dodaj komentarz

Ołtarz Trzech Tysiącleci w Krakowie.

poniedziałek, 17 listopada 2014 12:51

KONTYNUACJA MOJEGO BLOGA W TYM LINKU - ZAPRASZAM --- klik....klik....klik

 

 

DSC00162.JPG

 

http://www.skalka.paulini.pl/page,8.html

http://panoramy.zbooy.pl/360/pan/skalka-oltarz-trzech-tysiacleci/p

http://pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%82tarz_Trzech_Tysi%C4%85cleci

http://www.niedziela.pl/artykul/85354/nd/Oltarz-Trzech-Tysiacleci

 

DSC00160.JPG

 

Byłam dwa dni temu w Krakowie ale na wystawie Olgi Boznańskiej - spacer po mieście też był zaliczony ale te zdjęcia pochodzą z innego okresu ......bo z wycieczki w 2009 roku. W miarę wolnego czasu poprawiam dalej bloga , codziennie jakaś notka chociaż jedna zostaje poprawiona . Właśnie na tapecie był Kraków a że nie mogłam tych fot zakwalifikować pod żaden wpis więc jest nowa notka. Pamiętam z tamtych lat że krótko byliśmy w tym miejscu bo do wewnątrz kościoła nie można było wejść -  trwała tam jakaś ważna uroczystość na dzień dzisiejszy już nie wiem jaka.Udostępniłam kilka linków można zgłębić o tym miejscu wiadomości.

 

 

DSC00163.JPG

 

 

DSC00154.JPG

 

 

DSC00150.JPG

 

 

DSC00156.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC00151.JPG

 

 

DSC00161.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC00159.JPG

 

 

DSC00165.JPG

 

 

DSC00168.JPG

 

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (5) | dodaj komentarz

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - Zamek Pławniowice.

piątek, 26 września 2014 22:05

 

Sobota 27 czerwca 2009 roku........10.06   - notka poprawiona i opublikowana 26. 09.2014. i tak jak myślałam znowu weszła na sam początek bloga. To właśnie przez tą notkę i notkę o zamku w Pławniowicach dowiedziałam się prawdy o moim blogu. Jeszcze do niedawna można było na nim coś jeszcze zobaczyć - chodzi mi o zdjęcia - wczoraj doznałam szoku bo moje 8 lat blogowania tak po prostu znikło , pozostały tylko pisane słowa i niektóre albumy zdjęciowe i filmy oraz parę poprawionych notek a gdzie nie gdzie jakieś zdjęcie  pojedyncze a w szczególności nieraz i nie moje. Płakać czy się śmiać - zlikwidować czy zostawić to pytanie nurtuje mnie od wczoraj. Jest tu dużo wspomnień i sytuacji o których człowiek już nawet nie pamięta szkoda by tego wszystkiego było ale ten blog bez zdjęć nie jest już takim blogiem........może powoli i wyrywkowo coś w wolnych chwilach zaradzę. Sprawdziłam dzisiaj do maja 2013 do notki o fontannie w Tychach wszystko jest ale już od fontanny jest problem .

Ślady Ballestremów poza Pławniowicami.

 

DSC06097.JPG

 

DSC06088.JPG

 

DSC06090.JPG

 

DSC06095.JPG


W zamku w Pławniowicach  do dziś pozostała niewielka, narożna kaplica, która jest częścią dawnego zamku. Na pierwszym zdjęciu widoczne wejście do kaplicy Niepokalanego Poczęcia NMP. Kaplica została konsekrowana 15 października 1885 r. i służyła wiernym jako kościół parafialny. Przeszukałam sporo stron i nigdzie nie natrafiłam na opis tej kaplicy są tylko zdjęcia i cała historia zamku w Pławniowicach . Kaplica jest przepiękna ja zamiast słuchać przewodniczki oglądałam ją z zapartym tchem a oczy błądziły co rusz to w innym kierunku. Piękny witraż , organy , złocenia na ścianach po prostu to trzeba zobaczyć na własne oczy...........zapraszam do Pławniowic - warto.

 

 

DSC06098.JPG

 

DSC06094.JPG

 

page.jpg

 

DSC06104.JPG

 

page.jpg

 

DSC06092.JPG

 

DSC06101.JPG

 

DSC06093.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (26) | dodaj komentarz

Mstów - Sanktuarium Ojca Pio - Przeprośna Górka i Droga Krzyżowa.

wtorek, 06 listopada 2012 0:19

_DSC4292.JPG

 

 

_DSC4302.JPG

 

_DSC4265.JPG

 

 

_DSC4240.JPG

 

 

page.jpg

 

 

_DSC4241.JPG

 

SANKTUARIUM św. OJCA PIO.

NOTKA BLOGOWA Z POPRZEDNIEGO WYJAZDU.

 

 _DSC4236.JPG

 

 

_DSC4305.JPG

 

 

_DSC4316.JPG

 

 

_DSC4318.JPG

 

 

_DSC4317.JPG

 

 

Co roku koło emerytów z mojej miejscowości do którego należę organizuje wyjazd  do Częstochowy i jest on zawsze w połowie października. Po drodze już jest to za każdym razem zwyczaj , że zajeżdżamy do sanktuarium Ojca Pio gdzie w podziemnej kaplicy odprawiana jest msza. Tym razem była i droga krzyżowa bo uczestnicy wyjazdu się tego domagali - i bardzo dobrze bo miał człowiek okazję by w niej uczestniczyć na Przeprośnej Górce. Z samego rana pogoda niezbyt była przyjazna wyjazdom bo kropił deszcz , było zimno i pochmurnie - tyle dobrze , że przed samym przyjazdem do sanktuarium pogoda się poprawiła i parasolki były już w sumie niepotrzebne. Po zakończeniu mszy kto chciał mógł sobie zakupić pamiątki w kiosku lub różaniec i poświęcić w Częstochowie.

 

_DSC4306.JPG

 

 

 

 

Przy dobrej widoczności widać z tego miejsca wieże kościoła na Jasnej Górze , tym razem tylko był ledwo widoczny jej zarys we mgle . Święta Górka Przeprośna od wieków była miejscem przepraszania siebie nawzajem i pielgrzymów podążających z różnych stron na Jasną Górę. Świątynia na Przeprośnej Górce zasłynęła łaskami przez wstawiennictwo św. Ojca Pio, który był wielkim kapucynem z Pietrelciny i sławnym stygmatykiem Kościoła. Na jego temat napisano już wiele wydań książkowych. Wracając do stacji Drogi Krzyżowej bo na nich chciałam się tym razem skupić - odległości pomiędzy stacjami zostały wymierzone według stacji jerozolimskich. To znaczy, że stacji jest więcej niż tradycyjnie w każdym kościele a Obchód Misterium Pańskiego zaczyna się w dolnym kościele , przy obrazie przedstawiającym wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy , a kończy w górnym , który zwany jest popularnie kościołem Ośmiu Błogosławieństw i ma kształt ośmiobocznej rotundy. Wielkie rozmiarów stacje Męki Pańskiej wołają do nas mocnym głosem, byśmy zwrócili się do Boga w błaganiu o miłosierdzie i przebaczenie.

 

 

 

Coś mi się wydaje , że będzie to jedna z dłuższych notek blogowych bo przy każdej ze stacji chcę napisać parę słów. Teraz gdy ktoś się będzie pytał przed świątynią czy w innym miejscu ......dlaczego msza jest odprawiana w dolnym kościele będę znała już odpowiedź bo do tej pory sama nie wiedziałam. No i wyruszyliśmy całą grupą wraz z księdzem i sprzętem nagłaśniającym od stacji do stacji modląc się przez cały czas drogi krzyżowej. Zaraz przy czeciej stacji nastapiła awaria sprzętu nawet wymiana baterii nie pomogła bo ciągle coś przerywało i tak wlokąc się na samym końcu wraz z koleżanką nic już do nas nie docierało.

 

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/3s
ISO
400

 

 

STACJA I - WJAZD PANA JEZUSA DO JEROZOLIMY.

"Dołączam się do tłumów wiwatujących na Twoją cześć , najdroższy Zbawicielu świata. Jakże drogi mi jesteś , cichy i pokorny Królu, wjeżdżając na osiołku do Jerozolimy. Uznaję w Tobie mojego Boga i Zbawiciela. Wołam ze wszystkich sił : Hosanna ! Błogosławiony jesteś, który przychodzisz w imię Pańskie , Królu Izraelski. Zamiast płaszcza , ścielę sam siebie . " Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. AlbowiNiego em Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, aby świat został przez Niego zbawiony  " ( J3, 16-17 ).

 

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
150mm
Aperture
f/5.6
Exposure
1/200s
ISO
400
 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
150mm
Aperture
f/5.6
Exposure
1/200s
ISO
400
 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
150mm
Aperture
f/5.6
Exposure
1/200s
ISO
400

 

 

STACJA II - WIECZERNIK.

" Męka Pana Jezusa zaczęła się już w Wieczerniku w czasie Ostatniej Wieczerzy. Tam zasiadł ze swoimi uczniami do uczty paschalnej. Wśród nich był również Judasz Iskariota, który Go wydał. Otrzymał obietnicę zapłaty 30 srebników za wskazanie miejsca Jego przebywania w tę noc.Miał pocałunkiem wskazać na osobę swojego Mistrza. Jezus poczuł się już zdradzony,zasiadając z uczniami do stołu. Zaczął się czas składania ofiary. " Jeden z was Mnie wyda" (Mt 26,21 ) - powiedział o uczniu zdrajcy do Apostołów."

 

 

STACJA III - OGRÓJEC

" Nie można iść z Chrystusem drogą krzyżową na Golgotę, gdzie On konał przez trzy godziny, umarł i został pogrzebany, bez wniknięcia w niepojęte wprost w swym ogromie cierpienia w Ogrójcu, Getsemani. Tam Jezus doznał największych mąk duchowych. Ich rozmiar i ostrość opisują Ewangeliści  św.Mateusz i św. Marek. Jezus idąc na mękę, wziął na siebie cały, we wszystkich wyrazach i wymiarach, grzech świata , obrażający dobroć Boga.

 STACJA IV - PRZED PIŁATEM

" Umęczony pod Panckim Piłatem " - mówimy o naszym Panu. Jezus zdany był na tłum, który wołał w gniewie: " Precz z Jezusem ! Ukrzyżuj go ! Wolimy bandytę Barabasza. Nie chcemy takiego króla ".Piłat skazał najpierw Jezusa na okrutną kaźń biczowania.Żywcem rozrywano Jego ciało. Skatowano Go do ostatecznych granic wytrzymałości.Potem żołnierze podjęli, już od siebie, dalsze tortury.Wyśmiewali Jezusa jako Króla. Ukoronowali Go cierniem , spluli , zhańbili i bili trzciną po głowie. W takim stanie stał Jezus przed Piłatem. Czekał w ogromnym bólu na jego wyrok. Wyciszył samego siebie.Upokorzył się do końca. Stał się jak robak, a nie człowiek.Piłat musiał tłumowi przypominać , że to przecież człowiek , że tak nie można z człowiekiem postępować.Wprowadzając Jezusa na podwyższenie, rzekł:" Oto człowiek". Potem umył ręce na znak niewinności i napisał na tabliczce tytuł winy.Jezus został wydany na okrutną śmierć przez powieszenie na krzyżu.

 

 

 

 

STACJA V - CIĘŻAR  KRZYŻA

Rzeźbiarz tej stacji drogi krzyżowej chciał nam wskazać ciężar krzyża Jezusowego i podpowiedzieć abyśmy uczyli się mobilizacji ,by sprostać ciężarowi krzyża, który niesiemy każdego dnia. " - Modlitwa - Błagam Cię,Jezu ,na Przeprośnej Górce wielkim głosem o siłę do dżwigania krzyża.Wierzę, że Ty niesiesz również i mój krzyż i w ten sposób mi pomagasz. Z tobą potrafię i ja dżwigać ciężar życia i obowiązku. " Jedną mam duszę i tę zbawić muszę".

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400
 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400

 

STACJA  VI - PIERWSZY UPADEK

"Kolana Twoje na drodze krzyżowej rozbite,skrwawione, głoszą mi Twoją miłość. Jak bardzo musisz mnie kochać. Z pewnością gotów jesteś mi przebaczać grzechy.I to ciągle, nie siedem razy, ale siedemdziesiat siedem razy, czyli zawsze, o ile tylko się skruszę i upadnę na kolana przed Tobą. O ile z żalem za grzechy przy kratkach konfesjonału uklęknę. Diabeł nie ma kolan i dlatego jest istotą najnieszczęśliwszą na świecie. Ja grzeszny człowiek,mam kolana.W tym moja wielkość. Mogę upaść na kolana jak ewangeliczny celnik,bić się w piersi i mówić: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu.

 

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400
 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400

 

 

STACJA VII - SPOTKANIE Z MATKĄ

Jest to miejsce, które pokazuje nam jak Maryja spotkała Jezusa dźwigającego krzyż.Widać ból najczulszej Matki,gdy spojrzała na Syna dźwigającego tak wielki ciężar, zmaltretowanego i pokrytego śmiertelną bladością.Współcierpienie to niezwykła bliskość człowieka z Bogiem.To, co było najdoskonalszym wyrazem miłości Maryji jako człowieka z Synem , który był Bogiem, może się stać udziałem każdego z nas. Przez współdziałanie zbawcze za cenę cierpienia zaciągamy i my najdalej idące więzy z Bogiem. Błogosławione cierpienie , błogosławiona pokuta, błogosławione różne formy wyrzeczenia i umartwienia dla okazania miłości Bogu.

 

 

STACJA VIII - POMOC CYRENEJCZYKA

" W czasie drogi krzyżowej Jezus się męczył , słabł, bladł śmiertelnie. Wiedziano , że nie dojdzie o własnych siłach , krzyża nie doniesie na miejsce przeznaczenia.W dźwiganiu krzyża pomógł Jezusowi przemuszony do tego Szymon z Cyreny.Weź swój krzyż na każdy dzień , nie bój się trudu, zmęczenia dla Bożej sprawy. Jak utrudzony pielgrzym zmusza się do wysiłku, by dojść na Jasną Górę - tak ty,za cenę walki wewnętrznej z sobą, zmagaj się ze słabością , przerastaj samego siebie , byle tylko w wierności stanąć przed obliczem Boga."

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
40mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
40mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
40mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
40mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
40mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
40mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400

 

 

 

STACJA IX - ŚWIĘTA WERONIKA

To Weronika rozwinęła przygotowaną chustę , zbliżyła się do skrwawionej , spoconej,pękającej z bólu twarzy Skazańca, Nauczyciela z Nazaretu. Otarła jego twarz z największą dozą tkliwości.Tradycja mówi, że zostawił On na chuście Weroniki wierne odbicie swojego Oblicza.Święta Weronika idzie więc przez historię ludzkości,niosąc chustę ze świetym Obliczem i okazuje ją wszystkim.Przybliża ją do każdego z nas, wiecej, przybliża do serca i sumienia każdego z nas.Śpieszmy się więc kochać ludzi, tych którzy obok nas przechodzą i szybko odchodzą.

 

 

STACJA X - DRUGI UPADEK

Na Przeprośnej Górce rzeźbiarz chciał powiedzieć , że Jezusowi sił ubywało, a ból wciąż się wzmagał , wręcz ogromniał. Ogrom cierpień i słabości rzucił ciałem Jezusowym o ziemię.Stało się ono jakby górą cielesnego cierpienia.Jezus wielką siłą woli podniósł się spod ogromnej góry cielesnego cierpienia i poszedł dalej w stronę zwycięstwa przez śmierć i zmartwychwstanie." Dlatego wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana ! Proste ślady czyńcie nogami, aby kto chromy , nie zbłądził, ale był raczej uzdrowiony." ( Hbr 12, 12-13 ).

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400

 

STACJA XI - PŁACZĄCE NIEWIASTY

Wybiegły też na spotkanie znanego Cudotwórcy i Nauczyciela niewiasty Jerozolimskie - wyszły by nad Nim zapłakać. Piękny to był dar dla Zbawiciela, łzy bezradności.Chciały w ten sposób opowiedzieć się po stronie niewinnego Jezusa.Błogosławiony płacz, błogosławiona skrucha , błogosławiona refleksja nad sobą pełna bólu i odrzucenia grzechu.Szczęśliwe łzy, które płyną po twarzy grzesznika nawracającego się do Boga. Czas w którym żyjemy , trwa.Możemy nawracać się i zapłakać nad sobą i nad tymi, których nie dość, a może źle kochamy." Błogosławieni którzy płaczą , albowiem oni będą pocieszeni" (por.Mt 5,4 ).

 

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/200s
ISO
400 

 

STACJA XII - TRZECI UPADEK

Jezus w trzecim, najtragiczniejszym upadku, zwrócony jest twarzą ku górze.Wskazuje nam wszystkim kierunek.Tam u Boga, jest miłosierna pomoc nawet dla najsłabszych, także dla tych , którym się wydaje, że już doprawdy nie potrafią przebić grubej ściany ciemności.Potężna jest prawica Boża, która może uchwycić najsłabszą dłoń i wzmocnić nawet lecących już jakby w głęboką przepaść.Jezus bezwolnych. Jezus zrozpaczonych. Jezus trzeciego upadku - nigdy nas nie zostawi, jeśli zawołamy jak Piotr tonący na jeziorze do Niego : " Mistrzu,ratuj, giniemy". Odpowie nam wtedy: " Małej wiary, czemuś zwątpił ?" i nakaże naszej bezsilności : "Ucisz się, uspokój". Powie i do nas - " Nie bój się, Ja jestem z tobą" ( por.Mt14, 22- 33).

 

Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/160s
ISO
400

 

STACJA XIII - OBNAŻENIE

Obdarcie z szat łączyło się z natychmiastowym ich podzieleniem między krzyżujących żołnierzy. Po odarciu z szat Jezusowi podano odurzający napój, który miał nieco złagodzić ból przygwożdżania żywego ciała do krzyża.Gdy skosztował tego napoju, nie chciał go jednak pić. Chciał w pełni przeżywać ostrość tortury i tak w całej pełni objawić solidarność z cierpiącym człowiekiem.

 

  

 

STACJA XIV - PRZYBICIE DO KRZYŻA

Ciało Chrystusa rzucone zostało na belkę krzyża. Dokonuje się coś przerażającego. Krzyżują człowieka, który jest Bogiem. Jedna ręka ludzka, Syna Bożego żywa, unerwiona, już została unieruchomiona i sparaliżowana gwoździem.W kierunku drugiej spadnie za moment wielki młot. Jezus wziął na siebie grzechy świata, czyny wszystkich ludzi , każdego człowieka z osobna i przybił je do krzyża w swej ogromnej miłości.Sam nie mając grzechu, dla nas stał się grzechem ,by nas mimo naszych grzechów odkupić i wiecznie zbawić.

 

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/1000s
ISO
400
 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/1000s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/1000s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/1000s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/1000s
ISO
400

 

 

STACJA  XV - ŚMIERĆ PANA JEZUSAA NA KRZYŻU

Na skalnych głazach stoi krzyż - na krzyży wielkich rozmiarów - figura ciała Boga Wcielonego . Zawiśnie na krzyżu, aby przy asystencji Ducha Świętego przeprosić Boga Ojca za grzechy ludzkości , świata. Przyszła śmierć na Boga Człowieka . Śmierć rzeczywista.Bóg wszedł w krainę śmierci. Jego ciało zaczęło zwisać bezwładnie.Stwierdzono zgon, ale nie drogą łamania Mu kości - jeden z żołnierzy włócznią otworzył Jego bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.Wraz z nimi na ziemię spłynęło zbawienie , przebaczenie i miłosierdzie.Objawiła się zbawcza miłość Boga.

 

 

 

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/320s
ISO
400 

STACJA  XVI - ZDJĘCIE Z KRZYŻA

 " Zaiste, On był Synem Bożym. Zaiste On był Sprawiedliwy".(por.Mk 15, 39 )- ściągnięto z krzyża martwe zwłoki. Józef z Arymatei , cichy uczeń Chrystusa , uprosił u Piłata, aby darował mu je dla godnego pochowania.Z przebitych rąk i nóg wyciągnięto gwoździe,a z głowy ściągnięto cierniową koronę . Matce, najbliższej osobie Zmarłego, zostawiono przywilej ostatniego pocałunku na zimnym już czole Syna i zamknięcia Mu oczu.

  

 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/500s
ISO
400
 
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/500s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/500s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/500s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
26mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/500s
ISO
400STACJA XVII - ZŁOŻENIE DO GROBU

Ta stacja jest przedstawiona bardzo ekspresyjnie nie ma tu skamieniałej z bólu Matki odprowadzającej Syna na wieczny odpoczynek,nie ma zapłakanych kobiet. Ciało Jezusowe jest owinięte w całuny śmiertelne i nie leży sztywno na płycie grobowej.Ciało Boga Człowieka, za nas tak okrutnie zamordowanego, leży w nagości rzucone na kamienną płytę.Głowa wystaje z płaszczyzny płyty,a ręka dotyka ziemi.Jezus jakby zasnął na chwilę.Nie ma przy Nim nikogo z ludzi, tylko anioł śmierci.

 

 

Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/320s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
22mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/320s
ISO
400

 

STACJA XVIII - ZMARTWYCHWSTANIE PANA JEZUSA

Droga Krzyżowa Chrystusa nie zakończyła się śmiercią i ciemnym grobem. Trzeciego dnia Jego grób zajaśniał największym blaskiem.Anioł Pański zstąpił z nieba i odrzucił kamień grobowy.Bóg Ojciec z największą miłością przyjął ofiarę swojego Syna i wskrzesił Go z martwych.Zmartwychwstanie jest dla nas największym Dniem, który nie zna zachodu.Ono jest owocem naszego zbawienia. W zmartwychwstaniu Jezusa objawia się cała nasza nadzieja, bo jeśli Chrystus nas odkupił i zmartwywstał, to i my zmartwchwstaniemy.

 

Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/13s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/13s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/13s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/13s
ISO
400
Camera
DSLR-A550
Focal Length
18mm
Aperture
f/7.1
Exposure
1/13s
ISO
400

 

STACJA XIX - JEZUS WSTĘPUJĄCY DO NIEBA BŁOGOSŁAWI ODKUPIONY LUD

Obecnie Jezus widzi nas z nieba przebywając na łonie Ojca, w które wprowadził odkupioną ludzkość i ciągle nas uszczęśliwia swoją łaską. Wielkim sercem przyjmujemy wraz  z Dziesięciorgiem przykazań z Synaju wielki program Ośmiu błogosławieństw. Ich przestrzeganie jest drogą do nieba i właściwym wyrazem przybliżania się na ów wielki dzień, kiedy nasz Pan znowu przyjdzie na ziemię.

Wykorzystałam w tej notce słowa Abp Stanisława Nowaka

 

 

ALBUM ZDJĘCIOWY Z DROGI KRZYŻOWEJ

 

 

 


 

GARNEK.PL            YOUTUBE          FACEBOOK.M          SAMO ŻYCIE           SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (2) | dodaj komentarz

Parafia Rzymsko Katolicka pw.Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Paniowach.

niedziela, 22 lipca 2012 23:12

DSC07991.JPG

 

DSC07943.JPG

 

ZDJĘCIA KOŚCIOŁA....

DREWNIANY ŚLĄSK - PANIOWY

STRONA PARAFII W PANIOWACH.

DREWNIANY KOŚCIÓŁ W PANIOWACH....

REGIONALNA PRACOWNIA KRAJOZNAWCZA.

FILM O KOŚCIELE ZNALEZIONY NA NECIE.....

 

DSC_0055.JPG

 

DSC07895.JPG

 

DSC07908.JPG

 

Było to chyba około miesiąca temu kiedy to decyzja padła by pojechać w stronę Bujakowa a w szczególności dotrzeć na rowerach do małej miejscowości Paniowy , gdzie znajduje się ten mały drewniany kościółek. W tym roku może pamiętacie planowałam ich zwiedzić kilka - ten jest dopiero pierwszy.Pierwszy przystanek postojowy był w Bujakowskim ogrodzie ale o tym już pisałam - drugi w lokalu " Bujakowianka " w Bujakowie - w tamten  czas pracował tam jeszcze nasz znajomy Dawid - zjedliśmy lody i przy okazji odwiedziliśmy go w pracy. Do kościoła z tego miejsca prowadziła już całkiem prosta droga i to z samej górki - fajnie się jechało.

 

DSC07875.JPG

 

DSC07897.JPG

 

DSC07859.JPG

 

DSC07864.JPG

 

DSC07863.JPG

 

 

Dotarliśmy na miejsce piętnaście minut przed rozpoczęciem mszy wieczornej o godzinie 18.00 - kiedy weszliśmy do kościółka przygotowywano się już do mszy św. , ale w kościele było ciemno , panował lekki półmrok...... Ja zasapana poprosiłam kościelnego by zapalił światła bo chcieliśmy na szybko zrobić jeszcze przed mszą kilka zdjęć we wnętrzu kościółka . Z tak daleka przyjechać i tego nie utrwalić .....kilka fot a że coraz więcej ludzi przybywało do świątyni i każdy  nas obserwował  więc powoli wycofałyśmy się obie na zewnątrz.Niestety nie dane nam było uczestniczyć w nabożeństwie - obeszłyśmy szybko kościółek w koło i czas było ruszać w powrotną drogę by do domu dotrzeć jeszcze przed zmrokiem. Wybrałyśmy powrotną drogę całkiem inną niż tą co dotarliśmy by pod górkę nie iść pieszo szmat drogi.........ale za to nadłożyliśmy masę kilometrów i zwiedziliśmy miejsca w których jeszcze nas nie było. Ale powrotna droga była też uciążliwa nie mówiąc o tym że co parę kilometrów robiliśmy przymusowy przystanek bo ja nie dawałam rady.

 

DSC07889.JPG

 

DSC07873.JPG

 

DSC07866.JPG

 

DSC07903.JPG

 

DSC07900.JPG

 

 

Ten zabytkowy drewniany kościółek należy do szlaku architektury drewnianej   a projekt jest obecnie współfinansowany przez Unię Europejską. Miejscowość Paniowy to dzielnica Mikołowa , z tego co wyczytałam to pierwsza udokumentowana wzmianka o kościele w Paniowach pochodzi z 1325 roku, gdzieś w połowie XVIII wieku. Obiekt ze względu na stan techniczny został rozebrany a budowę kościoła drewnianego rozpoczęto w Paniowach w 1757 roku z fundacji Katarzyny Rozyny Bujakowskiej.Ze starego kościoła do świątyni nowej przeniesiono:  organy, chrzcielnicę , dzwony, ołtarze i obrazy . W kościele znajduje się rzeźba św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej, Chrystusa Ukrzyżowanego, św.Jana i obraz św. Augustyna.  

 

 DSC07911.JPG

 

DSC07979.JPG

 

DSC07936.JPG

 

DSC07940.JPG

 

DSC07941.JPG

 

DSC07946.JPG

 

DSC07914.JPG

 

 

CYTAT Z NETU : Bezpośrednio sąsiaduje z Borową Wsią, Chudowem, Bujakowem, Mokrym, Śmiłowicami i Starą Kuźnią. O początkach wsi dowiadujemy się z kroniki, w której pod datą 1282 roku został wspomniany rycerz Piotr z Paniow (Petrus de Paniow), syn Gosława. Z kolei pierwsza wzmianka dotycząca kościoła i proboszcza pochodzi z 1325 roku, kiedy to w źródłach pojawił się paniowski pleban Wojciech. W 1473 miejscowość oraz kościół zostały zniszczone w wyniku najazdu księcia rybnickiego Wacława. Odbudowa wsi i świątyni przypadła na przełom XV i XVI wieku. Według opisu zawartego w protokołach wizytacyjnych z 1506 i 1687 roku drewniany kościół posiadał ołtarz główny poświęcony Wniebowzięciu NMP oraz dwa ołtarze boczne. Wnętrze świątyni zdobiła również ambona, za którą znajdowała się drewniana zakrystia. W kościele była także kamienna chrzcielnica. Nad świątynią górowała drewniana dzwonnica, w której znajdowały się dwa dzwony; trzeci został umieszczony w sygnaturce. Z tyłu świątyni znajdowała się drewniana kostnica. W takim stanie kościół przetrwał przez ok. 250 lat. W okresie reformacji świątynia została przejęta przez protestantów. Mieszkańcy wsi również zostali zmuszeni do przejścia na ewangelicyzm. Ze względu na niesprecyzowany do końca przebieg granicy pomiędzy diecezjami krakowską i wrocławską, w XVII wieku pojawił się problem dotyczący przynależności Studzionki i Paniów do jednego z tych biskupstw. Ostatecznie jednak ok. 1680 roku obie miejscowości znalazły się pod patronatem kurii wrocławskiej. Paniowy należały bowiem do oddalonej o 1/4 mili parafii w Bujakowie, należącej do diecezji wrocławskiej.

 

DSC07934.JPG

 

DSC07939.JPG

 

DSC07932.JPG

 

DSC07921.JPG

 

 

CYTAT Z NETU : W testamencie Jana Józefa Bujakowskiego z 1763 roku znalazł się zapis dotyczący fundatorów nowego kościoła. Kwota 1200 florenów reńskich, jakie przeznaczyła na ten cel Katarzyna Rozyna Bujakowska w całości wystarczyła na wykonanie niezbędnych prac. Do nowej świątyni przeniesiono część wyposażenia starej (dzwony, chrzcielnicę, ołtarze, obrazy i organy). Uroczystej dedykacji nowego kościoła w 1790 roku dokonał ks. Gawliczek. Zyskał on bowiem specjalny odpust - 29 czerwca - na dzień patronów kościoła paniowskiego. 1 sierpnia 1925 ponownie została utworzona parafia śś. Piotra i Pawła w Paniowach, a jej proboszczem został dotychczasowy lokalista ks. Antoni Plewnia. Wraz z rozwojem parafii dokonano powiększenia znajdującego się wokół kościoła cmentarza. Ponadto świątynia została podmurowana. Obecny wystrój wnętrza kościoła został zaprojektowany w stylu barokowym. W centralnym miejscu znajduje się ołtarz z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem. Po obu stronach stoją figury przedstawiające patronów parafii. Sufit w prezbiterium został pokryty malowidłem przedstawiającym Wniebowzięcie NMP. Ściany zdobią freski z wizerunkami Ojców Kościoła. Na chórze wspartym na czterech kolumnach umieszczono XIX–wieczne organy. Ostatnia renowacja świątyni miała miejsce latem 1999 roku.

 

DSC07949.JPG

 

DSC_0053.JPG

 

DSC07967.JPG

 

DSC07989.JPG

 

Następny kościół drewniany jest  troszkę dalej w Borowej Wsi - obiecałam sobie , że gdy tam pojadę zawitam jeszcze raz po drodze do parafii w Paniowach ale wtedy muszę wyjechać z domu o wiele wcześniej. Wstawiłam kilka linków z netu w każdym z nich są ciekawe informacje ............niektóre się powtarzają ale warto zajrzeć i poczytać o tym miejscu.

 

DSC07983.JPG

 

 

GARNEK.PL       YOU TUBE        FACEBOK M.         SAMO ŻYCI    SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 039  

Czas ucieka dzień po dniu

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597039
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa