Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 046 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - wycieczka koła emerytów z Jaśkowic.

niedziela, 30 września 2012 22:51

_DSC2524.JPG

 

_DSC2526.JPG

 

ZABYTKI MAŁOPOLSKI...........

FOTOBLOG TURYSTYCZNY- NOTKA O PARKU 

STRONA NADWIŚLAŃSKIEGO PARKU W WYGIEŁZOWIE.

 

 Po trzech prawie  latach od opublikowania postu byłam zmuszona notkę poprawić z powodu braku w niej zdjęć. Dlatego zdjęcia nie będą pasować do opisu bo moja ściągawka w formie folderu gdzieś wsiąkła i nie mogę jej odnaleźć a z głowy już niestety nie pamiętam - zapraszam do albumu gdzie są wszystkie zdjęcia z tego wyjazdu.

 

_DSC2533.JPG

 

_DSC2537.JPG

 

page.jpg

 

_DSC2556.JPG

 

_DSC2591.JPG

 

DWA OBIEKTY PREZENTOWANE PODCZAS XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO ZE SKANSENU W WYGIEŁZOWIOE.

 WIKIPEDIA O NADWIŚLAŃSKIM PARKU ETNOGRAFICZNYM...

 

 _DSC2857.JPG

 

_DSC2740.JPG

 

_DSC2757.JPG

 

 

Już od bardzo dawna nie zaglądam wcześniej na strony internetowe by poznać miejsce dokąd jadę z wycieczką , wtedy staje się ona dla mnie bardziej atrakcyjna i interesująca bo gdy człowiek wie co go czeka w danym miejscu i co zobaczy mniej się skupia a wszystko w koło staje się mniej ciekawe. Skansen w Wygiełzowie był końcowym etapem tej wycieczki , tutaj był postój , obiad w Karczmie Zagroda ( o tym lokalu innym razem ) a potem było pieczenie kiełbasy w ogródku przy lokalu. Na zwiedzanie skansenu zbyt dużo czasu nie było bo o godzinie 17.00 już zamykali. Sporo budynków było zamkniętych i nie można było zajrzeć do środka - Dworu z Drogini też nie zwiedziliśmy bo był tak samo zamknięty dla zwiedzających - ale wnętrze w środku można zobaczyć na filmiku który znalazłam w sieci jak i prawie cały skansen. A piękny drewniany kościółek z Ryczowa zobaczyliśmy z przedsionka kościelnego przez drewniane kraty.

 

 _DSC2632.JPG

 

_DSC2791.JPG

 

 

page.jpg

 

_DSC2870.JPG

 

Do notki dołączyłam kilka linków jest w nich opis zabudowań , które się znajdują w skansenie a na blogu turystycznym są zdjęcia. W takich wypadkach nieraz żałuję że nie mam zewnętrznej lampy w swoim aparacie by zdjęcia w tych ciemnych pomieszczeniach były ładniejsze. Może kiedyś uda mi się jeszcze pojechać w te strony i zwiedzić przy okazji jeszcze raz skansen i Zamek. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec jest położony na terenie gminy Babice i jest to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Małopolskiego. Ten piękny skansen budownictwa ludowego i Kultury Krakowiaków Zachodnich leży właśnie u podnóża góry zamkowej , zamek ten kiedyś był dawną siedzibą biskupów krakowskich. Obszar skansenu to rozległy teren ma ponad 5 ha a na jego terenie znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego.

 

_DSC2605.JPG

 

_DSC2607.JPG

 

page.jpg

 

 _DSC2635.JPG

 

 

Chałupa sołtysia z Przegini Duchownej reprezentuje najzamożniejszą warstwę chłopów - powstała w 1862 rok. Ta chłopska chałupa jest zbudowana z modrzewiowych bali , które są gładko ciosane od wewnątrz i jest na , wysokiej bielonej podmurówce z piwnicą od zewnątrz. Dach jest kryty słomą na kalenicy i okapie wzmocniony gontem. W izbach oryginalne wyposażenie wraz z budynkiem.  Układ wnętrza symetryczny z przelotową sienią a w pośrodku tej obszernej sieni pobielone trzony komina z paleniskiem pieca grzewczego , znajdującego się w izbie.W górnej wnęce trzonu kominowego , w okresie letnim gotowano posiłki na otwartym ogniu. Izba reprezentacyjna z sieni na lewo jest urządzona meblami wzorowanymi na dworskich, które podkreślają rangę , pozycję majątkową i aspiracje gospodarza Mikołaja Marchewki. Ozdobą izby jest stół z intarsjowanym blatem. Stojąca tu szafa , kanapa, komoda, krzesła w drugiej połowie XIX wieku były rzadkością nawet u najbogatszych chłopów .

 

 _DSC2638.JPG

 

_DSC2642.JPG

 

_DSC2643.JPG

 

Na ścianach obrazy święte , których bardzo duża ilość świadczyła o pobożności a zarazem o bogactwie, podobnie jak piętrzące się na łóżku poduszki w bogato haftowanych poszewkach były oznaką zamożności i dumą gospodyni. Fundatorem domu był Mikołaj Marchewka i jego żona Marianna.Na środkowej belce tragarzowej istnieje napis fundacyjny o następującej pisowni i treści - " Pobłogosław Boże to moie mieszkanie zachowały ognia święty Floryanie d 25 lipca 1862 roku Dałeś mi Boże Z twoiey Opatrzności dayże i temu który mi zazdrości , umarł Jezus Na Krzyżu tak bardzo zraniony Dla Ciebie Grzesznika żebyś był zbawiony - kto wten  ten dom mieszkalnik Fundatorowie Mikołay i Maryanna Marchewkowie Pamiętay abyś był Matky Boskiey Miłośnikiem ". Mikołaj Marchewka szanowany gospodarz znający sztukę pisania i czytania był wielokrotnie wybierany sołtysem , wiódł życie wykraczające ponad stan chłopski. Pielgrzymował do Rzymu , hojnymi darami wspomagał kościoły i klasztory. Własny portret zamówił u znanego malarza który był chłopskiego pochodzenia - Juliana Fałata.Za izbą znajduje się alkierz. Początkowo była to komora do przechowywania zapasów żywności , ubrań roboczych i sprzętów gospodarczych.Najwięcej miejsca zajmuje duży magiel o napędzie korbowym.Natomiast pomieszczenie z prawej strony sieni jest przykładem modernizacji wnętrz.Pierwotnie w izbie był piec kuchenny, a za ścianą znajdowała się stajnia dla krów.Na początku XX wieku w miejsce zlikwidowanej stajni urządzono kuchnię. Izba urządzona meblami chłopskimi .Malowany w kwiaty kredens i wianną skrzynię do przechowywania kobiecego stroju krakowskiego,zwyczajowo wnosiły do nowego gospodarstwa córki zamożnych gospodarzy.

 

_DSC2571.JPG

 

 

_DSC2577.JPG

 

_DSC2579.JPG

 

_DSC2582.JPG

 

Cytat : "Budowę skansenu rozpoczęto w 1968 r. Na teren nowego skansenu zostały pozyskane i przeniesione dwa obiekty: dom miejski z Chrzanowa z 1804 r. oraz spichlerz z Kościelca z 1798 r. Po kilku nasto miesięcznym okresie penetracji terenu trafiły tu kolejne obiekty w tym okazała chałupa sołtysia z Przegini Duchownej z 1862 r., z wyjątkowo bogatym, oryginalnym wyposażeniem wnętrza. W kolejnych latach pozyskiwano dalsze obiekty architektury drewnianej chałupy, stodoły, spichlerze, chlewik, kuźnię i olejarnię, a także zabytkowy kościół z Ryczowa z początku XVII wieku. Oficjalne otwarcie i udostępnienie do zwiedzania pierwszych obiektów nastąpiło już w październiku 1973 r. Ekspozycja obejmuje 23 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogacone o małą architekturę (kapliczki, studnie, pasieki…), które zostały rozmieszczone w sektorze: małomiasteczkowym, wiejskim, sakralnym oraz dworskim. Podstawowymi cechami budownictwa wiejskiego w tym regionie były: konstrukcje zrębowe, ściany z zewnątrz myte, szpary bielone wapnem, dach czterospadowy kryty strzechą. We wnętrzu przeważa układ dwutraktowy. Stodoły sytuowano w pobliżu chałupy, natomiast pomieszczenia dla zwierząt pod jednym dachem z domem mieszkalnym."

 

_DSC2650.JPG

 

_DSC2658.JPG

 

_DSC2667.JPG

 

_DSC2708.JPG

 

_DSC2705.JPG

 

Chałupa z Rozkochowa z 1813 roku to najstarszy typ zagrody jedno budynkowej w skansenie, która łączy pod wspólnym dachem część mieszkalną i stajnie dla bydła. Chata ta posiada stare urządzenia ogniowe bez komina zewnętrznego. Dym z otwartego paleniska uchodził na strych odprowadzany przy pomocy " kapy ". W 1895 roku wprowadzono administracyjny nakaz budowy kominów w nowo wznoszonych domach i modernizowania starych. W sieni stoi  warsztat    do lania świec woskowych , składający się z dużego koła od wozu z haczykiem na knoty i kompletu naczyń do polewania wosku.W jednej izbie z glinianym klepiskiem rozłożysty piec, którego starsza część ma otwarte palenisko i okap do odprowadzania dymu na strych, natomiast nowsza część podsiada palenisko zamknięte, nakryte żelazną płytą z fajerkami.Sprzęty w izbie są rozmieszczone pod ścianami , według XIX wiecznych wzorców.Obok pieca ława przy której spożywano posiłki ze wspólnej misy.Z drugiej strony pieca stągiew klepkowa na wodę oraz półka i ławka do przechowywania naczyń.

 

 _DSC2704.JPG

 

_DSC2710.JPG

 

_DSC2786.JPG

 

_DSC2796.JPG

 

 

Najbardziej honorowym miejscem w izbie był "święty kąt "ze stołem i obrazami religijnymi , usytuowany po przeciwnej stronie pieca.  Izba posiada wystrój towarzyszący wigilii świąt Bożego Narodzenia, z charakterystycznym dla ziemi krakowskiej " sadem " - staropolskim drzewkiem zawieszonym nad stołem wigilijnym.W chałupie o jednoizbowym wnętrzu mieszkalnym izba była pomieszczeniem wielofunkcyjnym.W okresie jesienno - zimowym koncentrowało się tu życie całej rodziny.Izba była kuchnią, sypialnią , pralnią dla wszystkich domowników.Przygotowywano w niej karmę dla zwierząt , a w czasie ostrej zimy trzymano przy piecu cielęta i drób. W ciemnej komorze przechowywano sprzęty i narzędzia do przygotowania pożywienia oraz gromadzono zapasy żywności. Starannej obróbce poddawano zwłaszcza nabiał : sery i masło, które sprzedawano na jarmarku, często kosztem zaspakajania własnych potrzeb. Za uzyskane pieniądze kupowano naftę , zapałki i sól. Na drugim końcu chałupy jest stajnia, w niej żłób i "jaśla" na paszę dla bydła oraz korytka dla trzody i grzęda dla drobiu.

 

 _DSC2671.JPG

 

_DSC2676.JPG

 

_DSC2682.JPG

 

 

page.jpg

 

_DSC2690.JPG

 

_DSC2695.JPG

 

 

Zagroda okołowa ze Staniątek z 1855 roku , w kształcie czworoboku z zamkniętym dziedzińcem w środku. W skład okołu wchodzi :dom mieszkalny, chlewiki dla trzody, stajnie dla krów i koni , wozówka i wiaty. Na dziedzińcu, pod szerokim okapem stoją udoskonalone żarna o napędzie korbowym,wialnia do czyszczenia zboża i tragacze.Przy chlewikach stoi sieczkarnia ręczna do rżnięcia słomy na paszę, brusek do ostrzenia narzędzi.Przy stajni obok chomąt dla koni ,wiszą drewniane jarzma dla krów.Z okresem ostatniej wojny związana jest prasa do formowania rogów bydlęcych.W wozówce wóz z drabinami do siana, obok lekki wóz z półkoszkami wiklinowymi , który służył do wyjazdu do kościoła i na targ.Niestety nie udało mi się zobaczyć tego z bliska tylko od wewnątrz chaty przez szybę bo wszystkie dwa wejścia na plac były zamknięte.

 

_DSC2797.JPG

 

_DSC2802.JPG

 

_DSC2807.JPG

 

_DSC2804.JPG

 

_DSC2808.JPG

 

 

Budynek mieszkalny rozdziela przelotowa sień , na lewo wejście do reprezentacyjnej izdepki a dalej do komory.W izdebce zestaw mebli malowanych farbą olejną na modny jasno - orzechowy kolor. Obrazy za listwą na ścianie ustrojone bibułkowymi kwiatami - w izdepce tej odbywały się najważniejsze uroczystości rodzinne, spożywano świąteczne posiłki i przyjmowano księdza przychodzącego z kolędą.Po drugiej stronie drzwi do izby kuchennej z której jest przejście do składziku przysposobionego na warsztat stolarski.Prezentowany układ sprzętu i wystrój wnętrza podporządkowany jest tradycyjnym wzorcom. Podłoga gliniana , ściany są nie bielone.Przy drzwiach piec z rozłożystym zapieckiem, na którym wyrastało w dzieży ciasto na chleb, wygrzewano pisklęta , a zimową porą miejsce to cenili sobie ludzie starsi i dzieci.Do nowości należy kredens i modna dekoracja ścian. Ich ozdobą są " gwiazdy " czyli papierowe, ażurowe wycinanki o prostych wzorach geometrycznych.W kuchni zgromadzono drewniane zabawki , wiatraczek drewniany, koń na biegunach , bocian , łóżeczko ze szmacianą lalką. Tego typu zabawki i malowane ptaszki kupowano na jarmarkach od wytwórców zabawek z ośrodków żywieckich. W pomieszczeniu za kuchnią znajduje się warsztat stolarski z zestawem narzędzi do wyrobu mebli , okien i drzwi.

 _DSC2813.JPG

 

_DSC2814.JPG

 

_DSC2815.JPG

 

 

_DSC2830.JPG

 

_DSC2831.JPG

 

_DSC2842.JPG

 

_DSC2865.JPG

 

_DSC2887.JPG

 

To koszmar co się znowu dzieje .......nawet notki zapisać nie idzie za pierwszym razem -
 kopiuje a potem znowu wklejam i tak kilka razy i nic -  nie mam nerwów by tą notkę skończyć......nawet publikacja nic nie da...poczekam tylko jak długo to potrwa. No niestety już po raz trzeci kopiuje tym razem całą notkę na nowo ..............może w ten sposób się uda.................zapisana a czy się opublikuje - chyba tak - dobrej nocy życzę.

 

_DSC2915.JPG

 

_DSC2882.JPG

 

_DSC2861.JPG

 

 

WIDEO - ZNALEZIONE NA YOU TUBE - SPACER PO SKANSENIE.

 

 

 

GARNEK.PL            YOUTUBE          FACEBOOK.M          SAMO ŻYCIE           SLAJDZIK

 


 


Podziel się

komentarze (9) | dodaj komentarz

Znowu mam problem z nazwą.........wiem już niecierpek gruczołowaty!- dzięki.

czwartek, 27 września 2012 7:48

 

 13055033_982179098526041_3850018467186043040_o.jpg

 

 

page.jpg

 

 

DSC02668.JPG

 

Każdego roku mam problem z tym kwieciem , jeżeli można to tak nazwać ale już co rok jest go coraz to mniej bo zaraz wczesną wiosną gdy pędy podrosną zostają wyrwane. Samosiejka ta przeszkadza strasznie bo zawsze rośnie w tym miejscu gdzie nie powinna - w tym roku zostawiłam kilka w miejscu gdzie wyrzuca się odpady na kompost z myślą o tym , że je za kilka dni znowu wyrzucę je na kompostownik...........ale zapomniałam to zrobić i to efekt zapominalstwa z mojej strony. Kiedy podrosły do wielkości metra żal było je wyrzucać bo grube łodygi miały już kwiaty. Zna ktoś nazwę .......?

 

 

 DSC02669.JPG

 

 

DSC02671.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC02673.JPG

 

 

DSC02672.JPG

 

 

DSC02679.JPG

 

GARNEK.PL            YOUTUBE          FACEBOOK.M          SAMO ŻYCIE           SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

Adrian Naumowicz - piątkowa wystawa w MOK - Orzesze.

niedziela, 23 września 2012 22:41

 ruiny_800_600.jpg

 

 

_DSC2203.JPG

 

 

 

atmo-sfery_800_450.jpg

 

 Zdjęcie  już po raz kolejny zostało usunięte z bloga nie znam powodów pisze ciągle błąd 403...........tym razem zrobiłam to przez bloga a nie przez images - zobaczymy - no i bawimy się nadal w kotka i myszkę ..........ja wstawiam cenzura usuwa........cenzura usuwa ja wstawiam.

 

W ostatni piątek czyli -  21.09.2012 roku - byłam w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu na spotkaniu autorskim z grafikiem Adrianem Naumowiczem . Ten młody człowiek mający zaledwie 23 lata jest twórcą gier planszowych , ilustracji do książek i za pomocą wcześniej przygotowanego programu zaprezentował nam w przyśpieszonym tempie , jak powstają jego prace za pomocą techniki komputerowej a tematem były obrazy ze świata fantastyki .Ktoś z obecnych osób na sali zapytał ile czasu poświęca pan na zrobienie takiej prezentacji jak tutaj widzimy : odpowiedź padła że czas pracy poświęcony tym filmikom , które nam zostały zaprezentowane to średnio od 2- 2,5 godziny na jeden temat. A praca nad stworzeniem takiego jednego obrazu to dużo więcej czasu trzeba poświęcić od 2- 5 godzin - pan Adrian to zdolny chłopak.

 

 _DSC2234.JPG

 

 

page.jpg

 

 

_DSC2235.JPG

 

Dla mnie samouka komputerowego - gdzie od samego początku sama sobie radzę jak radzę ucząc się na błędach , bez jakiejkolwiek prawie pomocy innych to ta technika obsługi Photoshopa była dla mnie czarną magią. Nie powiem , ale  bym chciała się nauczyć chociaż niewiele z tego co widziałam. Młode pokolenie szybko się uczy i przyswaja nowe techniki a jeszcze jak kogoś coś interesuje i ma w dodatku wykształcenie w tym kierunku i jeszcze grafika komputerowa jest na co dzień pracą  idzie to o wiele prościej i szybciej i z doświadczeniem. Pan Adrian był tak miły , że przysłał mi kilka oryginalnych swoich prac i napisał kilka słów o sobie za co jestem mu ogromnie wdzięczna i dziękuję .

 

_DSC2226.JPG

 

Nazywam się Adrian Naumowicz. Trudno powiedzieć właściwie co ja tak właściwi robię... Według papierka wydanego mi przez Uniwersytet Śląski jestem nauczycielem plastyki (a właściwie dopiero nim będę gdy skończę studia magisterskie), jednak to nie do końca wszystko o mnie. Na co dzień zajmuję się malowaniem przeróżnych krain i stworów. Moje prace można zaliczyć do szerokiej grupy zwanej charakter oraz industrial designem czyli tak zwane malowanie z wyobraźni postaci i miejsc przewidzianych dla animacji, gier komputerowych czy też planszowych. Skłamałbym jednak jeśli by to było wszystko ponieważ nie stronię również od ilustracji do wszelkiego rodzaju książek czy też projektów. Tematyka moich prac jest raczej na kierowana na świat fantasy pełen smoków czy też innych stworów, ale tu również mam swoje wyjątki ponieważ czasem lubię zaprojektować jakieś miasta przyszłości czy też nawet łączyć ze sobą te dwa odmienne światy i przedstawiać coś co jest połączeniem wysoko rozwiniętej technologii rodem z kosmosu oraz potężnej magii, która w jakiś przedziwny sposób została uwolniona z wnętrza każdego z nas. Ktoś mógłby powiedzieć "ooo sztuka!", według mnie nic bardziej mylnego. Nie pojmuję swoich prac w kategoriach sztuki, ponieważ sztuka dla mnie jest czymś co ma jakiś głębszy sens czy przekaz, to coś co zwala ludzi na kolana pod ciężarem idei jaką przekazuje, ja jednak nie jestem i chyba nigdy nie byłem w stanie postawić się w roli kogoś osądzającego tą rzeczywistość, w której żyjemy.

 

 _DSC2216.JPG

 

 

Zamiast tego wolę wzbogacać to co nas otacza swoim własnym wkładem. Wolę tworzyć nowe światy, nowe postacie, nowe przedmioty, które nie tylko są zmyślonymi zabaweczkami w moim umyśle, ale staram się by wszystkie te rzeczy miały swoje korzenie w świecie nas otaczającym. Dalekie to od przedstawiania jakiejkolwiek idei, która by nominowała to co robię do rangi sztuki i nawet nie zamierzam temu zaprzeczać. W takim razie po co to robię? To dobre pytanie... jednak na początku trzeba zadać inne: "Co by było gdyby?". To pytanie prześladuje mnie codziennie i codziennie czerpię z tego pytania coraz więcej przyjemności, ponieważ zadając sobie proste pytanie jestem w stanie wybudować na bazie prostych doświadczeń życia codziennego wspaniałe wizje, które ubarwiają mi codzienność. I w końcu po co to robię? Zwyczajnie po to by każdy kto czasem zerknie na te moje bazgroły potraktował je jako ciche zaproszenie do maniakalnego zadawania sobie tylko jednego pytania "Co by było gdyby?... gdybym żył w takim świecie? był takim bohaterem?"
Jeśli ktoś wytrwał aż do samego końca tego przydługawego opisu to proponuję małą zabawę "Co by było gdybym władał/a nad grawitacją?"... Dla mnie to jedno pytanie to zabawa na najbliższe dwie godziny, a dla ciebie? No i to by było na tyle... trochę długie ale nie chciałem by brzmiało sztywno i nudno :)

 

 _DSC2212.JPG

 

 

_DSC2209.JPG

 

 

_DSC2206.JPG

 

 

 

GARNEK.PL                YOUTUBE              FACEBOOK.M                 SAMO ŻYCIE         SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (3) | dodaj komentarz

Stary cmentarz w Holeszowie oraz Św. Jan Sarkander.

środa, 19 września 2012 21:54

 DSC07378.JPG

 

DSC07381.JPG

 

BŁ.JAN SARKANDER - MĘCZENNIK - 1576 - 1620 ......

 JAN SARKANDER ZWIĄZANY Z HOLESZOWEM...

ŻYCIORYS JANA SARKANDRA...

 ŚW. JAN SARKANDER -

 

 DSC07350.JPG

 

DSC07351.JPG

 

DSC07368.JPG

 

DSC07358.JPG

 

DSC07372.JPG

 

Ten wyjazd do Holeszewa miał miejsce już pod koniec czerwca - ale mnie ciągle brakuje czasu no i informacji nieraz o miejscu w którym byłam............tak samo jest w tym przypadku. Pan Tomek chociaż pisałam do niego i prosiłam o informacje nic nie nadesłał do dzisiaj.........może kiedyś to uzupełnię. Holeszów to mała miejscowość leży u stóp Gór Hostyńskich a znana jest z zabytkowej żydowskiej synagogi  - której nam niestety nie udało się zobaczyć bo była zamknięta na dziesięć spustów. Może powodem był koncert czy festiwal muzyczny na zamku nieopodal bo tam ciągnęły w tym dniu tłumy ludzi z biletami w ręku.W Holeszewie zachował się również kirkut żydowski z niespotykanymi na całych Morawach macewami. Macewy  te są pokaźnych rozmiarów i są dobrze zachowane i robią ogromne wrażenie na tych którzy odwiedzają to miejsce. 

 

 DSC07357.JPG

 

DSC07367.JPG

 

page.jpg

 

DSC07384.JPG

 

DSC07380.JPG

 

DSC07353.JPG

 

Przewodnik sporo opowiadał o człowieku , który był związany z działalnością dawniej w Holeszewie a był nim św. Jan Sankandra - w linkach jest sporo informacji o tym męczenniku. Kiedy dotarliśmy do miejsca gdzie jest cmentarz nic nie wskazywało na to , że za bramą i budynkiem znajduje się tak obszerny teren cmentarza - jest tam sporo nagrobków żydowskich nie sposób było ich wszystkich zobaczyć. Wrażenie ogromne........jedne całkowicie nowe inne zniszczone - dla mnie nieczytelne bo na każdym z nich herogrify mnie osobiście nic nie mówiły. Szkoda , że niektóre macewy na cmentarz są  zaniedbane a sporo z nich  mocno zniszczonych ale patrząc z drugiej strony to też ma swój urok.

 

 DSC07363.JPG

 

DSC07389.JPG

 

DSC07393.JPG

 

DSC07395.JPG

 


 GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 Podziel się

komentarze (8) | dodaj komentarz

Szrek - jako ciasto.

poniedziałek, 17 września 2012 1:44

DSC02408.JPG

 

W mojej kuchni wieczorem starym małym aparatem zdjęcia bardzo źle wychodzą - ładowały się akurat baterie więc wyszły jak wyszły .........kiedyś może je zmienię przy następnej okazji robienia tego ciasta. Jadłam go niedawno u znajomych osób - spisałam przepis i sama zrobiłam. Mnie ono wyszło nie całe 30.00 zł ale produkty były kupowane u nas w sklepie niedaleko domu a tam jest drożej niż gdzie indziej. Piekłam na blaszce 40 * 25 a potrzebne są składniki: na biszkopt zużyłam 6 jajek , tyle samo łyżek mąki i tyle samo łyżek cukru pudru - dodając łyżeczkę proszku do pieczenia ..........zresztą każdy z nas ma swój własny przepis i z pewnością wie jak się piecze to ciasto.

 

DSC02409.JPG


Potrzebne nam jest :

 - 5 bananów 

 - Kubuś - zielone banany i kiwi 

 - trzy budynie śmietankowe bez cukru

 - trzy galaretki agrestowe

 - 1/2 litra śmietany 30 % do ubicia

 

 

 DSC02413.JPG

 

page.jpg 

 

Kiedy biszkopt już jest upieczony i wyciągnięty z piekarnika kładziemy na nim banany tak by był całkowicie przykryty .Potem musimy ugotować budyń wiec Kubusia wlewamy do garnka a do innego naczynia wlewamy pół litra wody. Do tej wody wsypujemy budynie i dokładnie mieszamy a gdy Kubuś się zagotuje wlewamy do niego budyń i mieszamy a na końcu wsypujemy galaretki. Taki zielony budyń jeszcze gorący wlewamy na banany i po ostygnięciu wkładamy do lodówki. Pozostało nam tylko ubić śmietanę na sztywno i położyć na galaretkę - dekorować można do woli czym kto chce. jest naprawdę bardzo smaczne .......zachęcam do wypróbowania.

 

 

 DSC02414.JPG

 

DSC02417.JPG

 

GARNEK.PL                YOUTUBE              FACEBOOK.M                 SAMO ŻYCIE         SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (8) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 210  

Czas ucieka dzień po dniu

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597210
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa