Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 046 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Jaśkowice - ul. Karola Marksa..................donosy sąsiada na policję.

niedziela, 29 lipca 2012 21:04

 
Camera
DSC-H50
Focal Length
5.2mm
Aperture
f/4
Exposure
1/320s
ISO
100

 

Przecież mamy lato........pogoda odpowiednia by spotkać się co jakiś czas ze znajomymi przy grillu i pogadać wieczorami a może nieraz i dłużej......... takie imprezy często się przedłużają jak towarzystwo jest odpowiednie. Tylko pewnym osobom tak jak niektórym sąsiadom te nocne rozmowy i śmiechy niestety nie odpowiadają.......bo u nich całymi nocami okna otwarte - jeżeli okna ma się otwarte to pewno że słychać - prosty sposób zamknij nie będzie słychać.....przecież nie imprezuje człowiek codziennie i po to ma się znajomych i przyjaciół by się spotykać od czasu do czasu .........ale do czego zmierzam - by to zrozumieć muszę zacząć od początku pisać. O tym że jest basen na własnym podwórku a w dodatku podgrzewany  to przecież wszyscy znajomi wiedzą - dlatego czesto mamy gości w domu a szczególnie są to znajomi syna i synowej , którzy przyjeżdżają z dziećmi.Wiec jest okazja by wspólnie spędzić wieczór ale niektórym osobom się to nie podoba bo nieraz jest troszkę za głośno bo basenowe imprezy trwają do godzin rannych. Ten kto nie zwiedził kawałka świata i tylko widzi Jaśkowicę to dla niego cisza nocna to 22.00 godzina a w innych rejonach świata to dopiero o tej godzinie ludzie zaczynają żyć - nawet nad morzem w naszym kraju tylko już nie pamiętam gdzie ta godzina została zniesiona na czas letni. Przecież człowiek nie imprezuje codziennie i ma prawo się zabawić w gronie znajomych tylko że nieraz ktoś głośno się roześmieje czy słowo głośniej powie ( ja sama głośno mówię )A co wy byście zrobili mając taki basen i kupę znajomych przyjaciół -  powiedzieli o 22 00-  wiecie kochani koniec imprezy bo mamy jednych takich sasiadów , którzy cenią sobie codzienny spokój no ale  nie wszyscy bo sąsiedzi z jednej strony też imprezują i z drugiej nowi sąsiedzi tak samo. Nawet gdy się przyprowadzili pierwsze pytanie było czy nam nie będzie przeszkadzało jak będą troszkę głośniej bo często u nich są goście - pamiętam jak dziś - odpowiedziałam sąsiadko u nas jest tak samo więc nie ma problemu.

 

 

No ale problem jest i chyba będzie . Cała impreza miała odbyć się w piątek ale nie wszystkim ta wspólna umowa  odpowiadała więc przełożona została impreza na sobotę. Syn pojechał zakupić brykiety bo chciał przy okazji podgrzać basen i opał przetestować by może zakupić na zimę. Ale był to niewypał przy niżu dym szedł w różne strony i zapach tego węgla też był niezbyt ciekawy ale na wiatr i na niż człowiek nie ma sposobu.......syn wysłał jeszcze synowa po worek mułu by to zagłuszyć w piecu - tyle co zdążyła wejść do domu za moment patrzę przez okno w kuchni na podwórku stoi policja. Syn wyjaśnia ......sprawdzają bo muszą sprawdzić zgłoszenie - wszystko było okej - bo u nas się śmieci segreguje ( nie tak jak u sąsiada pali w piecu ) - ktoś przedzwonił że pali się u państwa śmieci więc przyjechaliśmy bo musimy każde zgłoszenie nawet anonimowe sprawdzić. Kiedy odchodzili ja dorzuciłam , że jeszcze nie raz tutaj dzisiaj będzie interwencja wieczorem i się nie myliłam. Ale nie byłam tego świadkiem bo byłam na imprezie daleko od domu gdzie było o wiele głośniej niż u nas - ludzie mieszkają obok siebie i to w dodatku przy głównej ulicy i nikt nie ma do nikogo o jakiekolwiek imprezy pretensji. A może ja się zabawie i będę dzwonić anonimowo o różne pierdoły - jak sądzicie może to dobry pomysł.? A że jutro mam wyjazd trzydniowy odpaliłam kompa by pogadać z córą i znajomymi a tu w księdze gości sąsiad wpisał komentarz który mnie zaskoczył - libacje alkoholowe - a może mu żal że go nie stać na wódkę to niech zawita do nas syn z pewnością jak coś będzie na stole to go poczęstuje.......sama nieraz machnę kielicha czy to grzech i zbrodnia - chyba nie.

 

dodano: 29 lipca 2012 9:59    Witam,
jako Pani wielki wielbiciel z niecierpliwością czekam na fotoreportaż z któryś z libacji alkoholowych jakie odbywają sie u Pani. Chociaż najlepiej videoreportaż bo bogactwo słownictwa jakie słychać nawet do 4 nad ranem jest wprost nie bywałe a wszystko w towarzystwie małych dzieci. Tylko pogratulować.
Czekam z niecierpliwością      autor jogibubu

 

dodano:29 lipca 2012 15:43  Drogi sąsiedzie.......proszę mnie nie obrażać i nie wtrącać się w czyjeś sprawy bo impreza nie była moja tylko syna i synowej a po drugie wróciłam do domu przed drugą w nocy właśnie jeszcze z głośniejszej imprezy szkoda tylko że po tym jak odjechała policja bo bym miała większy ubaw. Dzień dobry pan [powiedzieć na ulicy nie potrafi a wzywa policję a po drugie widział pan , że na podwórku stało 7 samochodów nikt nie przyjechał by siedzieć cicho.( komentarz bym mogła usunąć ale tego nie zrobię bo mam troszkę więcej godności i kultury niż pan i nie wzywam policji trzy razy do dnia by komuś coś udowodnić )A że pana dzieci chodzą spać z kurami i z pewnością nigdy brzydko nie mówią to gratulacje składam bo w dzisiejszych czasach to rzadkość.Jakim prawem sądzi pan ,że była to impreza alkoholowa - do dobrej zabawy nie jet potrzebny alkohol tylko dobre towarzystwo , którego panu brakuje ...czyżby zazdrość.Tylko miał pan dwa razy pecha , bo rano policja stwierdziła że w piecu pali się węglem a nie śmieciami a wieczorem głośno było nie tylko u nas ale u obu sąsiadów z jednej i drugiej naszej strony. To do nich policja zawitała bo akurat na naszym podwórku był spokój.Zrobił sobie pan tylko następnych wrogów. A może chce się pan na imprezkę basenową zaczepić to zapraszam też będzie się pan mógł wykąpać w nocy w ciepłej wodzie o temperaturze 39 stopni.......pozdrawiam .autor Maria   blog: maria.bloog.pl

 

dodano: 29 lipca 2012 17:15  Najpierw się zastanów tempaku co i okim piszesz a śmieci to ty palisz ja je segreguje po tobie głąbie tego nie widać jak coś masz to przyjdz i poiwiedz a nie będziesz obrażał ludzi co nie mają z tą imprezą nic wspólnego .I Jeszcze raz głąbie dzieci były pod dobrą opieką przynajmniej miały co robić bo przecież są wakacje .a jak bede se chciał powiedzieć kórwa to se powiem .  autor mustafa

 

 

 
Camera
DSC-H50
Focal Length
5.8mm
Aperture
f/4
Exposure
1/250s
ISO
100

 

Tak się akurat złożyło , że połowa ludzi w tym towarzystwie nie pije ..........tak nie pije sąsiedzie ale dobrze się umieją bawić i trzy samochody już wczesnym rankiem odjechały. A dzieci oczywiście były i to było ich sporo - moja trójka wnuków + sześcioro innych a najmłodsze miało dwa latka - może gdyby nie mój wypad na imprezę sama bym tak samo z nimi w wodzie siedziała bo to sama przyjemność moczyć się w wodzie gdzie temperatura jest wyższa od temperatury ciała........ale skąd pan może to wiedzieć nie mając takich przyjemności na swoim placu. Dzieci niestety miały należytą opiekę i zapewniam niczego im nie brakowało a że od czasu do czasu ktoś rzucił mięsem to zdarza się nawet w najlepszej rodzinie - a co u pana  wszyscy w domu są tak święci - nikt nie przeklnie - ja sama przeklinam nieraz i się tego nie wstydzę a na drugi raz to proszę sobie uszy watą zatkać i będzie po kłopocie i nic pan wtedy nie będzie słyszał a po za tym to nie ostatnia impreza w tym roku. Tylko powiedzenie policji przez telefon że na rogu ulicy jest impreza tym razem nie zadziałało bo imprezowali wszyscy w koło oprócz was i tym razem sąsiedzi byli głośniejsi od nas ale z kąt pan miał o tym wiedzieć jak wszystkie głosy pochodziły z tego samego kierunku.

 

 

GARNEK.PL          YOU TUBE           FACEBOOK M.               SAMO ŻYCIE

 


Podziel się

komentarze (7) | dodaj komentarz

Jaśkowice........nieraz wracam do tego miejsca.....

środa, 25 lipca 2012 0:39

 

 DSC09032.JPG

 

 

_DSC8816.JPG

 

 

_DSC8821.JPG

 

Dla mnie to magiczne miejsce , drugiego takiego nie ma w naszej małej miejscowości ............dzisiaj wracając od fryzjera miałam po drodze więc zajrzałam by utrwalić jeszcze kwitnące tam lilie. To był już chyba ostatni dzwonek bo miesiąc temu było ich tam o wiele.......wiele więcej ale wtedy nie miałam ze sobą aparatu, a potem było tak że zapomniałam o liliach aż do dzisiaj.

 

 _DSC8812.JPG

 

 

_DSC8823.JPG

 

 

_DSC8806.JPG

 

Tylko kto to widział robić zdjęcia w samo południe......kiedy to słonko świeci w oczy a w aparacie nic nie widać. Tym razem nad stawem kaczek nie było ale za to gromadka dzieci właściciela urządzała tam sobie zabawę. A ja urządziłam tam sobie nawet polowanie na ważki i o mały włos bym w stawie wylądowała bo te piękne bestie tylko latały nad samym brzegiem zielska nad stawem. Może gdybym miała więcej czasu i cierpliwości to bym jeszcze coś ładniejszego upolowała bo latało tam tego sporo nawet były i motyle.

 

 DSC09027.JPG

 

 

page.jpg

 

 DSC09005.JPG

 

 

DSC09013.JPG

 

To nie pierwsza notka z tego miejsca .......postanowiłam stworzyć album i za każdym razem dodawać do niego zdjęcia bo to miejsce za każdym razem inaczej wygląda. Muszę odszukać w miarę wolnego czasu poprzednie foty i je tutaj dodać.Może się za niedługo jeszcze raz tam wybiorę ale tym razem na polowanie tych pięknych latających ważek.

 

DSC09017.JPG

 

 DSC09020.JPG

 

 

 

GARNEK .PL         YOU TUBE          FACEBOOK M.        SAMO ŻYCIE    SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

Parafia Rzymsko Katolicka pw.Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Paniowach.

niedziela, 22 lipca 2012 23:12

DSC07991.JPG

 

DSC07943.JPG

 

ZDJĘCIA KOŚCIOŁA....

DREWNIANY ŚLĄSK - PANIOWY

STRONA PARAFII W PANIOWACH.

DREWNIANY KOŚCIÓŁ W PANIOWACH....

REGIONALNA PRACOWNIA KRAJOZNAWCZA.

FILM O KOŚCIELE ZNALEZIONY NA NECIE.....

 

DSC_0055.JPG

 

DSC07895.JPG

 

DSC07908.JPG

 

Było to chyba około miesiąca temu kiedy to decyzja padła by pojechać w stronę Bujakowa a w szczególności dotrzeć na rowerach do małej miejscowości Paniowy , gdzie znajduje się ten mały drewniany kościółek. W tym roku może pamiętacie planowałam ich zwiedzić kilka - ten jest dopiero pierwszy.Pierwszy przystanek postojowy był w Bujakowskim ogrodzie ale o tym już pisałam - drugi w lokalu " Bujakowianka " w Bujakowie - w tamten  czas pracował tam jeszcze nasz znajomy Dawid - zjedliśmy lody i przy okazji odwiedziliśmy go w pracy. Do kościoła z tego miejsca prowadziła już całkiem prosta droga i to z samej górki - fajnie się jechało.

 

DSC07875.JPG

 

DSC07897.JPG

 

DSC07859.JPG

 

DSC07864.JPG

 

DSC07863.JPG

 

 

Dotarliśmy na miejsce piętnaście minut przed rozpoczęciem mszy wieczornej o godzinie 18.00 - kiedy weszliśmy do kościółka przygotowywano się już do mszy św. , ale w kościele było ciemno , panował lekki półmrok...... Ja zasapana poprosiłam kościelnego by zapalił światła bo chcieliśmy na szybko zrobić jeszcze przed mszą kilka zdjęć we wnętrzu kościółka . Z tak daleka przyjechać i tego nie utrwalić .....kilka fot a że coraz więcej ludzi przybywało do świątyni i każdy  nas obserwował  więc powoli wycofałyśmy się obie na zewnątrz.Niestety nie dane nam było uczestniczyć w nabożeństwie - obeszłyśmy szybko kościółek w koło i czas było ruszać w powrotną drogę by do domu dotrzeć jeszcze przed zmrokiem. Wybrałyśmy powrotną drogę całkiem inną niż tą co dotarliśmy by pod górkę nie iść pieszo szmat drogi.........ale za to nadłożyliśmy masę kilometrów i zwiedziliśmy miejsca w których jeszcze nas nie było. Ale powrotna droga była też uciążliwa nie mówiąc o tym że co parę kilometrów robiliśmy przymusowy przystanek bo ja nie dawałam rady.

 

DSC07889.JPG

 

DSC07873.JPG

 

DSC07866.JPG

 

DSC07903.JPG

 

DSC07900.JPG

 

 

Ten zabytkowy drewniany kościółek należy do szlaku architektury drewnianej   a projekt jest obecnie współfinansowany przez Unię Europejską. Miejscowość Paniowy to dzielnica Mikołowa , z tego co wyczytałam to pierwsza udokumentowana wzmianka o kościele w Paniowach pochodzi z 1325 roku, gdzieś w połowie XVIII wieku. Obiekt ze względu na stan techniczny został rozebrany a budowę kościoła drewnianego rozpoczęto w Paniowach w 1757 roku z fundacji Katarzyny Rozyny Bujakowskiej.Ze starego kościoła do świątyni nowej przeniesiono:  organy, chrzcielnicę , dzwony, ołtarze i obrazy . W kościele znajduje się rzeźba św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej, Chrystusa Ukrzyżowanego, św.Jana i obraz św. Augustyna.  

 

 DSC07911.JPG

 

DSC07979.JPG

 

DSC07936.JPG

 

DSC07940.JPG

 

DSC07941.JPG

 

DSC07946.JPG

 

DSC07914.JPG

 

 

CYTAT Z NETU : Bezpośrednio sąsiaduje z Borową Wsią, Chudowem, Bujakowem, Mokrym, Śmiłowicami i Starą Kuźnią. O początkach wsi dowiadujemy się z kroniki, w której pod datą 1282 roku został wspomniany rycerz Piotr z Paniow (Petrus de Paniow), syn Gosława. Z kolei pierwsza wzmianka dotycząca kościoła i proboszcza pochodzi z 1325 roku, kiedy to w źródłach pojawił się paniowski pleban Wojciech. W 1473 miejscowość oraz kościół zostały zniszczone w wyniku najazdu księcia rybnickiego Wacława. Odbudowa wsi i świątyni przypadła na przełom XV i XVI wieku. Według opisu zawartego w protokołach wizytacyjnych z 1506 i 1687 roku drewniany kościół posiadał ołtarz główny poświęcony Wniebowzięciu NMP oraz dwa ołtarze boczne. Wnętrze świątyni zdobiła również ambona, za którą znajdowała się drewniana zakrystia. W kościele była także kamienna chrzcielnica. Nad świątynią górowała drewniana dzwonnica, w której znajdowały się dwa dzwony; trzeci został umieszczony w sygnaturce. Z tyłu świątyni znajdowała się drewniana kostnica. W takim stanie kościół przetrwał przez ok. 250 lat. W okresie reformacji świątynia została przejęta przez protestantów. Mieszkańcy wsi również zostali zmuszeni do przejścia na ewangelicyzm. Ze względu na niesprecyzowany do końca przebieg granicy pomiędzy diecezjami krakowską i wrocławską, w XVII wieku pojawił się problem dotyczący przynależności Studzionki i Paniów do jednego z tych biskupstw. Ostatecznie jednak ok. 1680 roku obie miejscowości znalazły się pod patronatem kurii wrocławskiej. Paniowy należały bowiem do oddalonej o 1/4 mili parafii w Bujakowie, należącej do diecezji wrocławskiej.

 

DSC07934.JPG

 

DSC07939.JPG

 

DSC07932.JPG

 

DSC07921.JPG

 

 

CYTAT Z NETU : W testamencie Jana Józefa Bujakowskiego z 1763 roku znalazł się zapis dotyczący fundatorów nowego kościoła. Kwota 1200 florenów reńskich, jakie przeznaczyła na ten cel Katarzyna Rozyna Bujakowska w całości wystarczyła na wykonanie niezbędnych prac. Do nowej świątyni przeniesiono część wyposażenia starej (dzwony, chrzcielnicę, ołtarze, obrazy i organy). Uroczystej dedykacji nowego kościoła w 1790 roku dokonał ks. Gawliczek. Zyskał on bowiem specjalny odpust - 29 czerwca - na dzień patronów kościoła paniowskiego. 1 sierpnia 1925 ponownie została utworzona parafia śś. Piotra i Pawła w Paniowach, a jej proboszczem został dotychczasowy lokalista ks. Antoni Plewnia. Wraz z rozwojem parafii dokonano powiększenia znajdującego się wokół kościoła cmentarza. Ponadto świątynia została podmurowana. Obecny wystrój wnętrza kościoła został zaprojektowany w stylu barokowym. W centralnym miejscu znajduje się ołtarz z wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem. Po obu stronach stoją figury przedstawiające patronów parafii. Sufit w prezbiterium został pokryty malowidłem przedstawiającym Wniebowzięcie NMP. Ściany zdobią freski z wizerunkami Ojców Kościoła. Na chórze wspartym na czterech kolumnach umieszczono XIX–wieczne organy. Ostatnia renowacja świątyni miała miejsce latem 1999 roku.

 

DSC07949.JPG

 

DSC_0053.JPG

 

DSC07967.JPG

 

DSC07989.JPG

 

Następny kościół drewniany jest  troszkę dalej w Borowej Wsi - obiecałam sobie , że gdy tam pojadę zawitam jeszcze raz po drodze do parafii w Paniowach ale wtedy muszę wyjechać z domu o wiele wcześniej. Wstawiłam kilka linków z netu w każdym z nich są ciekawe informacje ............niektóre się powtarzają ale warto zajrzeć i poczytać o tym miejscu.

 

DSC07983.JPG

 

 

GARNEK.PL       YOU TUBE        FACEBOK M.         SAMO ŻYCI    SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (0) | dodaj komentarz

Wielkie wysypisko śmieci w Gardawickim lesie obok piaskowni od strony lasu.

środa, 18 lipca 2012 23:43

 

Wierzyć się nie chce w to , że można tak zaśmiecać środowisko ............takiego czynu mogła się tylko dopuścić osoba , która posiada sklep z takim produktami lub stragan bo świadczą o tym ilości wyrzuconych warzyw. I to w jakim miejscu na samym środku drogi leśnej w Gardawicach na przeciw piaskowni od strony lasu. Z pewnością nie zrobiła tego osoba mieszkająca daleko lub przejeżdżająca tą boczną drogą - ale moim zdaniem ktoś z okolicy , któremu już towar zaczął śmierdzieć na zapleczu.

 

 

 Ten ktoś nie pomyślał z pewnością , że wysypany towar ujrzy światło dzienne .......powiem wam , że gdyby nie było już tak późno i do domu nie było by tak daleko z tego miejsca to nawet bym była zdolna przekopać kijem to śmietnisko a nuż by człowiek znalazł jakiś dowód po którym można by było zidentyfikować właściciela.......dostał by wtedy za swoje - kara by go nie ominęła.

 

 

 

Pamiętam lata wstecz sytuację , kiedy to u nas kosze na śmieci były pełne a do wywozu było jeszcze sporo dni , kazałam synowi jak jechał na osiedle zabrać worek śmieci i wyrzucić w osiedlowym śmietniku. Oczywiście wyrzucił ale gdzie...? Może też by się człowiek nie dowiedział, że tak postąpił , gdyby po miesiącu czasu pod dom nie podjechała straż miejska z Czerwionki. Wtedy jeszcze prowadzona była firma przez drugiego syna tutaj w domu na miejscu. Pan się grzecznie pyta , tłumaczy wszystkie dane się zgadzały więc kazał zapłacić 500 zł kary. Pytam się za co ta kara .........proszę pani za porzucone śmieci na łące pod lasem.


 

Zaskoczona byłam strasznie.......niczego nigdzie nie wyrzucałam a jeszcze w Czerwionce to przecież kilka kilometrów od domu . Ale pan pokazał kopertę z adresem , którą znaleziono w tym porzuconym worku i wtedy mi przeleciała po głowie myśl , że już wiem kto się tego czynu dopuścił. Niestety z własnej kieszeni musiał wtedy zapłacić karę i chyba dostał nauczkę na całe życie.


 

 

 

 

 

GARNEK.PL          YOU TUBE        FACEBOOK M.      SAMO ŻYCIE    

 


Podziel się

komentarze (11) | dodaj komentarz

Hranicka Przepaść - jest najgłębszą czeską przepaścią nad Beczwą na terenie Parku Narodow

wtorek, 17 lipca 2012 15:30

DSC07415.JPG

 

DSC07402.JPG

 

INFORMACJE O HRANICKIEJ PRZEPAŚCI....

 

DSC07406.JPG

 

DSC07411.JPG

 

DSC07413.JPG

 

DSC07408.JPG

 

DSC07416.JPG

 

 

Kiedy z dworca PKP w Teplicach przeszliśmy przejściem podziemnym na drugą stronę stacji , kierując się w stronę lasu już miałam dosyć a to był dopiero początek wspinaczki w górę. Był moment , że chciałam pozostać na pierwszym zakręcie idąc pod górę ale wlokąc się na samym końcu sapiąc i odpoczywając co kawałek dotarłam w końcu po wielkich trudach na górę , z której zaraz musiałam wracać w drogę powrotną. Zdążyłam tylko przejść parę metrów i zobaczyć co za widok  kryje się za lasem a wycieczka już podążała dalej. Schody by zejść na niższy poziom były zamknięte a ja zmęczona drogą nawet nie wychylałam się zbytnio przy balustradzie bo ciągle w ruch szły moje doustne wziewy...............pot się lał z czoła i dokuczało zmęczenie - nawet siły nie miałam robić zdjęć.

 

 DSC07428.JPG

 

DSC07421.JPG

 

DSC07434.JPG

 

DSC07424.JPG

 

 

Przewodnik opowiadał ale ja na samym końcu się wlokąc nawet nie miałam go w zasięgu wzroku a co dopiero mówić o tym by słyszeć co opowiadał o tym miejscu więc ściągam wiadomości z netu. Przepaść ta znajduje się pomiędzy gminami Hranice i Toplice - jest to unikalny obszar utworzony przez wapienie, które pochodzą jeszcze z ery paleozoiku. Do tego unikalnego obszaru należy Jaskinia Aragonitowa o której  już poprzednio pisałam gdzieś tam w notce no i Hranicka Przepaść do której aż sama nie wierzę że się wydrapałam leśną drogą. Wyjątkowość tego miejsca tkwi w jego geologicznym rozwoju gdzie na tworzenie krasowych zjawisk oprócz zwykłych opadów atmosferycznych miały wpływ ciepłe wody mineralne  zawierające dwutlenek węgla .

 

DSC07422.JPG

 

DSC07425.JPG

 

DSC07429.JPG

 

 

Rezerwat ten to obszar na pograniczu dewońskich wapieni i łupków z okresu karbonu, porośnięty jest wyjątkową roślinnością. Przez rezerwat przebiega ścieżka edukacyjna z kilkoma przystankami i właśnie częścią tego rezerwatu jest Hranicka Przepaść - jest ona chroniona w ramach systemu Natura 2000. Jest to zarazem najgłębsza przepaść na terenie Republiki Czeskiej , jej dno do tej pory jeszcze nie zostało odkryte. Pierwszy specjalistyczny pomiar został wykonany w 1902 to wtedy przy pomocy pionu zmierzono głębokość - 36 metrów.


DSC07430.JPG

 

DSC07432.JPG

 

DSC07441.JPG

 

 

Przepaść ta jest badana przez nurków już od połowy XX wieku a najgłębiej do tej pory dotarł człowiek w 2000 roku na 181 metrów a był nim Krzysztof Starnawski - niżej dosięgły już tylko sondy: w 2006 roku 220 metrów oraz sonda która nie została potwierdzona w 1980 roku dotrzeć miała na 260 metrów. Przepaść ta powstała poprzez zawalenie się stropu jaskini , którą wyżłobiły w wapieniach agresywne, kwaśne wody mineralne w kierunku od dołu do góry. Jeziorko na dnie przepaści jest napełnione wodą o temperaturze około 16 stopni.Świetne warunki rozwoju maja tam paprocie a szczególnie jeden zagrożony gatunek - języcznik zwyczajny. Odkryto też letnią podziemną kolonię nietoperzy - nocka dużego.

 
DSC07444.JPG

 

DSC07436.JPG

 

DSC07438.JPG

 

 

Pierwsze zapiski o tej przepaści pochodzą z 1580 roku a przez stulecia była nazywana Dziurą ojca chrzestnego i wiąże się z nią wiele legend. Jest to najstarsza czeska krasowa formacja zapisana na mapie - w 1627 roku. W 1813 roku wybudowano drewniane schody , które prowadzą z góry aż do Jeziorka a Przepaść stopniowo stała się wielką atrakcją turystyczną .....niestety schody te były zamknięte nawet nie wiem czy na dzień dzisiejszy są w ogóle czynne. Natomiast w 1883 roku Przepaść Hranicka dostała się na strony prasy europejskiej jako miejsce wielkiej zbrodni , którą popełnił seryjny morderca Hugo Schenk. Natomiast na północ od Przepaści zachowały się ruiny zameczku , który został już opuszczony w 1548 roku. Podczas wykopalisk archeologicznych w ruinach tego zamku znaleziono ślady neolitycznych i eneolitycznych siedlisk z czasów około 5000- 3000 roku p.n.e.

 

DSC07442.JPG

 

DSC07446.JPG

 

DSC07447.JPG

 

Znana na całym świecie przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów i jest największą przepaścią tego rodzaju w Czechach i środkowej Europie. Górna jej część ma 174 metry długości oraz 76 metrów szerokości. Na skraju przepaści są dwa widokowe mostki. Pierwszy z nich został wybudowany w roku 1882 - jest umieszczony w najwyższym punkcie i nazywa się Górny mostek (Horní můstek).  Drugi z nich - Dolny mostek (Dolní můstek) pochodzi z 1899 roku, znajduje się 92 metry nad dolną częścią przepaści i dobrze z
 niego widać dno Macochy.

 

 DSC07449.JPG

 
 
DSC07450.JPG
 
 
 

 

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 223  

Czas ucieka dzień po dniu

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597223
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa