Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 853 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku.......zapraszam do zwiedzania.

piątek, 31 lipca 2009 11:10

 DSC06416.JPG

 

Kościół w Toszku..

 

 DSC06415.JPG

 

DSC06384.JPG

 

DSC06382.JPG

 

page.jpg

 

DSC06401.JPG

 


Nic ciekawego  nie znalazłam nigdzie o tym kościele ...same tylko zdjęcia - po prostu brak danych historycznych a żadnej broszurki w kościele też nie było. Mało brakowało a bym go  nie zwiedziła , bo pan kustosz kościelny wraz z wnukiem akurat zamykał kościół lecz na nasze prośby wpuścił nas jeszcze na parę minut do środka - byliśmy mu za to bardzo wdzięczni. Do wnętrza kościoła docierało słabe jeszcze dzienne światło więc zdjęcia nie są dobrej jakości .........było już po godzinie 18.00 kiedy opuściliśmy kościół......jak było w samym środku można zobaczyć na zdjęciach. Na placu kościelnym na przeciwko wejścia głównego  znajduje się piękna zbudowana z kamienia kaplica otoczona zielenią  i droga krzyżowa .

 

DSC06408.JPG

 

DSC06420.JPG

 

DSC06411.JPG

 


Do 1264 r. patronat nad parafią w Toszku sprawowali Ojcowie Premonstratensi. Następnie w pracy duszpasterskiej zastąpili ich kapłani diecezjalni. Od 1335 r. w Toszku znajdowała się siedziba  archiprezbiteratu (dekanatu), do którego należało 21 parafii. W XV w. parafię obsługiwało trzech kapłanów. W 1445 r. powstało tu Bractwo Najświętszego Sakramentu, a w 1762 r. erygowano Bractwo Czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa. Prawdopodobnie już w 1165 r. istniał w Toszku kościół parafialny pw. św. Piotra, który uległ zniszczeniu w czasie wojen husyckich. Jego fundatorem i budowniczym był książę Bolesław Wysoki. Obecny kościół pw. św. Katarzyny powstał w 1456 r. Świątynię gruntownie przebudowano w latach 1713-18. W połowie XVII w. kościół posiadał sześć bocznych ołtarzy i był znanym miejscem pątniczym na Śląsku. Na cmentarzu parafialnym znajduje się niewielki, neobarokowy kościółek pw. św. Barbary, wzniesiony w 1848 r. Od 1995 r. prowadzone są gruntowne prace remontowo-renowacyjne, zmierzające do przywrócenia pierwotnego stanu budynku. Poprzednio znajdowała się tu ufundowana przez hrabiego Kotulińskiego drewniana kaplica pw. św. Barbary z 1720 r. W 1813 r. kaplicę zamieniono na magazyn wojskowy, który spłonął podczas pożaru na początku lat 30-tych XIX wieku.  Kościół ten bywa uważany za jeden z najciekawszych na Górnym Śląsku. Pochodzi z XV wieku, ale w latach 1713-15 został całkowicie przebudowany w stylu późnobarokowym. W tym stylu utrzymane jest bogate wyposażenie wnętrza z zespołem rzeźb wykonanych w latach 1715-18. W ołtarzu bocznym umieszczony jest otaczany kultem obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wieża kościoła pochodzi z 1860 roku Przy kościele znajdują się dwie tablice upamiętniające ofiary I wojny światowej pochodzące z terenu parafii toszeckiej.

 

 

DSC06433.JPG

 

DSC06412.JPG

 

DSC06436.JPG


Krótki rys historyczny parafii - Toszek.
......  1163 rok - Założenie kasztelani toszeckiej. Przy wzgórzu   kasztelańskim znajduje się pierwszy drewniany kościółek wzniesiony przez Bolesława Wysokiego , księcia Wrocławia , księcia Dolnego Śląska i Śląska opolskiego.
......   1201 rok - Pierwsza udokumentowana wzmianka o kościele toszeckim pod wezwaniem św. Piotra. ......  1264 rok - Do tego roku parafia w Toszku jest własnością zakonu Premonstratensów i Kolegiaty św. Wincentego we Wrocławiu. Od roku 1264: kościół toszecki przechodzi na własność Diecezji Wrocławskiej. Diecezją rządzi biskup Tomasz a kościół jest pod wezwaniem NMP. ......  1430 rok - Hasyci napadają na Toszek . kościół ulega zniszczeniu. ......  1452 roku - Nowo wybudowany kościół jest pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej . Styl późnogotycki . Patronem kościoła jest książę Przemysław IV. Spoczywa w podziemiach kościoła . +1484.
......  1467 roku - Istniejące w parafii bractwo Najświętszego Sakramentu Bożego Ciała buduje boczny ołtarz " Bożego Ciała "

 

 

DSC06429.JPG

 


......  1530 roku - Wzmianka o fundacji ołtarza ku czci Matki Bożej. Parafia toszecka nie przyjmuje nowej wiary Lutra. .
.....  1684 roku - Do obrazu Matki Boskiej Toszeckiej , łaskami słynącej , przybywają pielgrzymi z Carskiej Rosji , Pragi i Ołomuńca . Opinie historyków sztuki kościelnej są podzielone. Jedni twierdzą , że wyszedł z warsztatu śląskiego  Rafaella Michała Willmanaa inni że , inni że nosi znamiona samego Łukasza Cranacha.
......  1697 roku - Kościół parafialny w Toszku posiada osiem ołtarzy. Ósmy jest poświęcony św. Antoniemu.
......  1713- 1715 roku - Przebudowa kościoła za proboszcza , archiprezbitera , prałata Franciszka  Larisa. Kościół otrzymuje wystrój barokowy.
......  1725 roku - Właściciel Toszka , hrabia Kotuliński, funduje figurę św. Jana Nepomucena na rynku, na cmentarzu stawia kaplicę ku czci św. Barbary.DSC06442.JPG


......  1762 roku - Papierz Klemens XIII ereguje w parafii toszeckiej , jedno z nielicznych na świecie , Bractwo Najś. Serca Pana Jezusa.
......  1812 roku - Wielki pożar na zamku w płomieniach giną ludzie. Powstaje legenda o złotej kaczce na złotych jajkach.
......  1833 roku - Groźny pożar w mieście . większość zabudowań na rynku ulega spaleniu. ......  1855 roku - Kanonik Karol Bannet obejmuje parafię Toszek . Umiera w roku 1898.
...... 1859 roku - Kościół otrzymuje piękne witraże.
...... 1860 roku - Odnowienie wieży kościoła .
...... 1878 roku - Zawieszenie nowych dzwonów.
...... 1875 roku - w Toszku powstaje Ewangielicka Parafia z własną świątynią.
......  1919 roku - Po I wojnie światowej Kś. Proboszcz Zachlod kryje dach kościoła łupkiem saksońskim . Urządza grotę Matki Boskiej Laurdzkiej . ( M.B. Fatimskiej .)

 

DSC06441.JPG

 

 

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBYPodziel się

komentarze (3) | dodaj komentarz

Hortensja bukietowa.

czwartek, 30 lipca 2009 23:12

 DSC08339.JPG

 

Hortensja.... 
Hortensja bukietowa...

 

 DSC08338.JPG

 


Hortensja bukietowa - Grandiflora.......W naturalnych warunkach występuje na Dalekim Wschodzie, od południowo-wschodnich Chin po Japonię. Ten gatunek hortensji odznacza się dużą odpornością na mróz. W badaniach niektóre odmiany tego gatunku, przemarzały dopiero przy spadku temperatury poniżej -30 stopni C. Dzisiaj na pewno będzie już bardziej rozwinięta i ładniejsza bo zdjęcie robiłam tydzień temu idąc do koleżanki na kawę i po drodze zauważyłam ten krzaczek u sąsiadki . Rośnie już u niej trzeci  rok , przycina go co roku bo byłby napewno większy. Muszę koniecznie go sobie zakupić do swojego ogrodu.

 

DSC08341.JPG


Hortensja bukietowa to rozłożysty krzew, lub małe drzewko dorastający czasami nawet do 2,5 m lub 3 m wysokości. Kwiaty białe, w miarę przekwitania różowiejące, zebrane są w duże, stożkowate kwiatostany. Kwitnie od lipca do września i wymaga lekko kwaśnych, wilgotnych gleb i pół cienistych stanowisk. Jedna z najwartościowszych odmian hortensji, jest w pełni odporna na mrozy i często stosowana jest do nasadzeń pojedynczych w większych ogrodach lub parkach. Hortensja bukietowa kwitnie na pędach wytworzonych w danym roku a pędy które kwitły w poprzednim roku przycina się na wiosnę nawet o połowę. Sprzyja to rozkrzewieniu i wytworzeniu wielu pędów z nowymi pąkami kwiatowymi. Liście hortensja ma matowo zielone , szorstkie i najbardziej  jest odporna ze wszystkich Hortensji,  Preferuje stanowisko osłonięte od wiatru oraz lekkie próchniczne gleby. Krótkotrwałe przesuszenie nie spowoduje jej zamarcia, ale lepiej pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu rośliny. Ostatnio często stosowana  na suche bukiety

 

 

19.JPG

 

 

22.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBYPodziel się

komentarze (5) | dodaj komentarz

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie - zwiedziłam w kwietniu 2009.

sobota, 25 lipca 2009 15:26
Zamek w Darłowie...
Śladami książąt pomorskich.
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie


Image Hosted by ImageShack.us
 

Darłowo - należy do najpiękniejszych i najstarszych miast Pomorza Środkowego. Po raz pierwszy nazwane miastem w roku 1271 przez Wisława II. księcia rugijskiego , po raz wtóry miejskie prawa lubeckie otrzymało 21maja 1312 roku z rąk Święców , możnowładców pomorskich zarządzających Darłowem i ziemią slawieńsko - słupską. W pierwszej połowie XIV wieku Darłowo znalazło się we władaniu książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów, którym zawdzięcza swój dalszy rozwój i rozkwit. W XIV wieku powstały najcenniejsze zabytki miasta - gotycki Zamek Książąt Pomorskich i Kościół Mariacki - ale o nim będzie innym razem. Zarówno kościół jak i zamek świadczą o bogatej przeszłości miasta , są symbolami wiary chrześcijańskiej i wielowiekowej władzy Gryfitów na Pomorzu . Nie odnaleziono dokumentów bezpośrednio odnoszących się do budowy zamku w Darłowie, ale wyniki badań oraz przesłanki historyczne umożliwiają datowanie powstania zamku na II połowę XIV wieku . Był to okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety , córki Kazimierza Wielkiego. Książę w roku 1352 zakupił od bogatej mieszczki darłowskiej - Elżbiety von Behr - wyspę wraz z młynem , z myślą o budowie na niej warowni. Lata 1352- 1372 to czas szybko postępujących prac budowlanych. w ciągu tego dwudziestolecia wyrósł na wyspie zamek , który w swym głównym zarysie przetrwał do dnia dzisiejszego .

Image Hosted by ImageShack.us

Dzieło Bogusława V było obiektem tak reprezentacyjnym , że już w roku 1372 odbył się w jego murach zjazd książąt pomorskich - braci i kuzynów Bogusława. Pierwotny zamek gotycki usytuowany w południowej części miasta , założono na planie zbliżonym do kwadratu o wymiarach 32*34 metry. Dziedziniec był otoczony murem obronnym o wysokości około 14 metrów a wjazd do zamku prowadził przez most .W kierunku południowym wysunięta była trzypiętrowa wieża o wysokości około 23 metrów - z przejazdem bramnym na folwark. Do wieży przylegało dwutraktowe skrzydło południowe - największy i najważniejszy wówczas budynek. Mieścił on na parterze salę reprezentacyjną , w której koncentrowało się życie zamku , a na piętrach pomieszczenia mieszkalne rodziny księżęcej . cała komunikacja w zamku odbywała się poprzez schody biegnące w grubości muru obwodowego . Do dziś zachowały się dwa ciągi schodów prowadzących z parteru skrzydła południowego  do pomieszczeń w wieży: do pierwotnej kaplicy na I piętrze oraz do pomieszczenia straży na II i książęcego skarbca na III piętrze. Na przestrzeni XV i XVI wieku podejmowano liczne prace nad rozbudową i modernizacją zamku. Pierwszym władcą , który unowocześnił system obronny i rozbudował zamek , był książę Eryk I Pomorski a działo się to w latach 1449-59 gdy po utracie tronów Skandynawii stary i zgorzkniały , lecz nie mniej wojowniczy , powrócił na swoje dziedzictwo.

Image Hosted by ImageShack.us 

W obrysie pierwotnych murów obronnych książę wybudował skrzydło zachodnie  - dwukondygnacyjne  skrzydło mieszkalne oraz opasał zamek drugim obwodem murów obronnych . Mury te stanowiły być może przedpiersie wałów , na których jak wiemy z dokumentów Eryk ustawił armaty w czasie zatargu z mieszczanami darłowskimi. Małe rozmiary dziedzińca były przyczyną dokonania przez księcia Bogusława X kolejnej rozbudowy zamku było to około 1480 roku, rozebrano wtedy skrzydło zachodnie. Kolejną rozbudowę przeprowadził w I połowie XVI wieku książę Barninm XI - była to już czwarta faza rozbudowy i były ostatnią gotycką fazą rozbudowy zamku. Średniowieczny zamek w ostatecznej formie z I połowy XVI wieku , składał się z trzech skrzydeł : wschodniego , południowego i zachodniego oraz wieży bramnej , przez którą łączył się z gospodarczym podzamczem od strony południowej. Potem przebudowy dokonał książę Jan Fryderyk w roku 1542- 1571. Ostatnim księciem , który odbudował zamek po pożarze w 1624 roku był Bogusław XIV. Przystosowano jedną salę do pełnienia funkcji sakralnej i od 1639 do 1805 roku  służyła wiernym jako kaplica zamkowa p. w. św. Elżbiety . Bogate wyposażenie kaplica zawdzięczała księżnej Elżbiecie , żonie Bogusława XIV, która po śmierci męża w 1637 roku przejęła zamek i okręg darłowski jako swoje wdowie uposażenie i tu aż do śmierci wiodła skromny i pobożny żywot.

Image Hosted by ImageShack.us

Po bezpotomnej śmierci ostatniego Gryfity , księcia Bogusława XIV, w roku 1637 Pomorze zostało przyłączone do Marchii Brandenburskiej , a następnie w roku 1701 do Królestwa Pruskiego . Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie stanowił uposażenie wdowie żony Bogusława XIV, księżnej Elżbiety. Po jej śmierci , w roku 1654 zamek przeszedł w ręce sukcesorów brandenburskich . Odtąd obiekt utracił funkcję rezydencji , stał się własnością państwową. W latach 1679-80 zamek dwukrotnie padł pastwą pożaru a odbudowując zamek nie liczono się z jego pierwotnym charakterem. Około roku 1750 w skrzydle wschodnim urządzono magazyn soli a w czasach wojen napoleońskich , w latach 1807-1808 w zamku zorganizowano szpital dla chorych żołnierzy francuskich. Nie remontowany i żle użytkowany obiekt stopniowo ulegał dewastacji . Na początku XIX wieku były nawet plany , by chylącą się ku upadkowi budowlę całkowicie zburzyć . Na szczęście nie doszło do tego . Zwyciężyła koncepcja jej dalszego użytkowania i zachowania obiektu jako świadectwa historii. W 1833 roku rozebrano najbardziej zniszczone części zamku i do poziomu dziedzińca wyburzono skrzydło zachodnie - zachowały się z tego tylko gotyckie sklepione piwnice. Około roku 1850 wnętrze skrzydła południowego przebudowano i przystosowano do funkcji sądu i więzienia.

Image Hosted by ImageShack.us

Dopiero w XX wieku podjęto próby przywrócenia dawnej świetności Zamkowi Książąt Pomorskich W Darłowie.W latach 1929- 1935 przeprowadzono remont zamku z przeznaczeniem na siedzibę Muzeum. Pierwszą ekspozycję w zamku udostępniono 1 lipca 1930 roku - otwarto w tym dniu Muzeum Powiatowe. Zamek nie zniszczony w czasie II wojny światowej nadal pełnił funkcję muzeum. Po zakończeniu działań wojennych 1 lipca 1945 roku uruchomiono tu Muzeum Regionalne. W latach 1971- 1988 zamek w Darłowie doczekał się remontu kapitalnego i rewaloryzacji .Nadzór architektoniczno - konserwatorski sprawował wtedy mgr inż .arch. Janusz Nekande- trepka z Pracowni Konserwacji Zabytków w Szczecinie. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja sklepienia gwiaździstego w sali rycerskiej , fryzu i układu blend na północnym murze obwodowym. prowadzone przez kilkanaście lat prace zakończono dopiero jesienią 1988 roku a 22 października w tym samym roku Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie ponownie udostępniono zwiedzającym.

Image Hosted by ImageShack.us 

Muzeum funkcjonujące w zamku gromadzi eksponaty z zakresu wyposażenia wnętrz , rzemiosła artystycznego, etnografii pomorskiej , sztuki sakralnej i sztuki Wschodu. W odrestaurowanej dawnej sali rycerskiej , późniejszej kaplicy zamkowej , urządzono ekspozycję sztuki sakralnej ziemi sławieńskiej . Na szczególną jednak uwagę zasługuje ambona ufundowana przez księżnę Elżbietę , wdowę po Bogusławie XIV. Nie jest dokładnie znana proweniencja ambony , pochodzi ona prawdopodobnie z warsztatu pomorskiego lub północno - niemieckiego - nie mogłam od niej oczu oderwać . Jest wykonana z drewna lipowego , bogato złocona , zdobiona jest rzeźbami figuralnymi i polichromią. Malowidła na balustradzie i korpusie ambony przedstawiają postacie biblijne , pięcioboczny korpus wsparty jest na figurze anioła i przykryty baldachimem. Ozdobne drzwi zwieńczone są herbem rodowym księżnej Elżbiety .

Image Hosted by ImageShack.us 

Do najcenniejszych zabytków należą trzy późnogotyckie , XIV - wieczne rzeźby , wykonane w warsztatach pomorskich : św. Anna Samotrzeć z drewna dębowego z zachowanymi śladami polichromii , św. Krzysztof i madonna z Dzieciątkiem z drewna lipowego , również z zachowanymi śladami polichromii. Rzeźba Św. Anna Samotrzeć pełniła rolę rekwizytu w filmie " Krzyżacy " wg . powieści Henryka Sienkiewicza . dużą wartość artystyczną i historyczną posiadają również eksponowane XVII - XVIII wieczne przykłady epitafiów , statki wotywne z końca XIX w...a także drewniane obramienia grobów z 1784 roku , które są jedynymi , zachowanymi nagrobkami z terenu Pomorza.  W sali na i piętrze łącznika ( niegdyś pomieszczenie mieszkalne )wystawione są osiemnasto i dziewiętnasto wieczne zabytki pomorskiej sztuki ludowej . Zrekonstruowany jest duży fragment ściany szachulcowej z nieosłoniętymi fachami , a w części wypełnionymi cegłą , kosznicą i słomą oraz szalowaniem. Ekspozycję uzupełniają obrazy olejne , rysunki i akwarele pomorskiego malarza Otto Kuske ( 1886-1945 ).Akwarele z lat 40 - tych XX w. przedstawiają zabytkowe budownictwo ryglowe , bardzo powszechne na wsi pomorskiej.

Image Hosted by ImageShack.us
 
W wieży zamkowej na i piętrze nad przejazdem brannym ( wejście z ganku ) wyeksponowano medaliony i medale władców polski odlane w brązie według Pocztu Królów Polskich Jana Matejki ( projekt współczesny Ewy Borys - Olszewskiej ).Zostały one ufundowane dla Muzeum przez Polskie towarzystwo numizmatyczne oddział w Koszalinie. Pomieszczenie to pełniło najprawdopodobniej rolę najstarszej kaplicy książęcej , a w XVII wieku apteki zamkowej. Dziś na szczególną uwagę zasługują elementy architektoniczne : gotyckie sklepienie krzyżowo - żebrowe i klatka schodowa w grubości muru prowadząca na parter skrzydła południowego. W tej to sali urządzono stałą ekspozycję współczesnego malarstwa , rysunku, grafiki i rzeźby - sala pełni obecnie funkcję sali konferencyjnej. obejrzeć można około 100 prac najwybitniejszych twórców koszalińskich.

Image Hosted by ImageShack.us 

Na ścianie I piętra wschodniej klatki schodowej wzrok przyciąga mapa Pomorza opracowana przez Eilharda Lubinusa ( Lubbena ) na początku XVII wieku .Mapa powstała z inicjatywy księcia Filipa II ( 1573 - 1618 ).Mapa zwraca uwagę nie tylko wymiarami ( wysokość 125 cm * szerokość 221 cm ) , ale również zawartymi w niej treściami. Na mapie w różny sposób sygnowane są miasta , miasteczka, wsie i osady , zamki i budowle o charakterze gospodarczym  ( karczmy , młyny , owczarnie itp.). Na II piętrze łącznika i na I piętrze skrzydła wschodniego urządzono ekspozycję mebli barokowych i neobarokowych. W łączniku ( kiedyś pokój muzykantów ) uwagę zwracają dwie szafy : barokowa , wyrób pomorski XVIII wiek - dębowa , okleinowana orzechem , dwudrzwiowa , bogato rzeźbiona , płaskorzeźby przedstawiają scenki rodzajowe wzbogacone motywami roślinnymi : druga barokowa , wyrób niemiecki , około 1700 roku wykonana z drewna jesionowego okleinowana orzechem , elementy dekoracyjne dębowe, bogato rzeźbiona - liście akantu . Ciekawym obiektem jest kołyska dworska tzw. " bezszmerowa"

Image Hosted by ImageShack.us

W pomieszczeniu na I piętrze skrzydła wschodniego wzrok przyciąga stół  " gdański "- wykonany z drewna dębowego na przełomie XVIII i XIX wieku w warsztacie gdańskim lub elbląskim. To przepiękne dzieło z tego okresu , prostokątny blat fornirowany jest orzechem i hebanem , intarsjowany barwionym jaworem . Dolna część stołu jest bogato rzeźbiona - cztery orły z rozpostartymi skrzydłami , cztery siedzące lwy trzymające w łapach kartusze herbowe, liście akantu ,kwiaty, owoce, herby miast ( Gdańsk , Malbork , Elbląg ) i polski orzeł. ściany sali przyjęć zdobią portrety książąt pomorskich związanych z Darłowem i zamkiem darłowskim.

 Image Hosted by ImageShack.us

Jak dobrze pamiętam z sali przyjęć spiralną klatką schodową schodziliśmy na i piętro północnego budynku bramnego , przejście jest bardzo wąskie. Na dole w pomieszczeniu eksponowana jest historia zamku i Ziemi darłowskiej. Godne obejrzenia są gotyckie cegły profilowane pochodzące z zamku i kościoła NMP, tłumaczenie aktu erekcyjnego oraz szkielet kota żywcem zamurowanego jako ofiara wotywna. Na uwagę zasługują ponadto monety z okresu książęcego , notgeldy - papierowe pieniądze zastępcze drukowane w Darłowie na początku XX wieku i tłoki pieczętne miejskie i cechowe. Jest i zbiór kilkudziesięciu pocztówek z widokiem zamku i miasta sprzed 1945 roku.

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us 

Image Hosted by ImageShack.us

Sala na II piętrze skrzydła północnego pełniła kiedyś funkcję sypialni . dziś w pomieszczeniach tych szczególną uwagę zwraca późnorenesansowe łoże z baldachimem pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku . Łoże wykonane jest z drewna orzechowego , posiada bogatą dekorację rzeźbiarską . Na wezgłowiu widoczne są między innymi dwa stylizowane delfiny ,trzymające w pyskach szarfę . Na szarfie widnieje napis w języku włoskim co na nasz język można przetłumaczyć " Zwyciężaj sen miłością " , Łoże to stanowiło kiedyś wyposażenie pałacu Podewilsów w Krągu koło polanowa. Ekspozycję uzupełniają meble rokokowe i klasycystyczne oraz barokowe portrety .

Image Hosted by ImageShack.us 

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Kontynuując zwiedzanie Muzeum wracamy do skrzydła wschodniego zamku . W pomieszczeniu na drugim piętrze eksponowane są XIX wieczne meble i wyroby rzemiosła artystycznego wykonane w tzw. stylu biedermeier . Styl ten nazywany jest także stylem mieszczańskim . Nie zawsze było to pomieszczenie jednoprzestrzenne , w XVI i na początku XVII wieku mieścił się tu zespół trzech apartamentów mieszkalnych , których ściany wybijane były zielonym adamaszkiem, dlatego dziś nosi to pomieszczenie nazwę - sala zielona. Architektoniczną ciekawostką w tym pomieszczeniu jest zrekonstruowany dansker - to wywieszona przed elewacją skrzydła wschodniego latryna zamkowa.'         

Image Hosted by ImageShack.us

Z sali zielonej następnie przechodzimy do wschodniej klatki schodowej gdzie urządzono ekspozycję sztuki wschodu - od Bliskiego Wschodu aż po Japonię .Kolekcję tę zapoczątkował jeszcze przed Ii wojną światową założyciel i pierwszy kustosz darłowskiego muzeum - Karl Rosenow. Po wojnie zbiór systematycznie uzupełniano . W kolekcji na uwagę zasługują dziewietnastowieczne japońskie tsuby, meble arabskie , skrzynia japońska a także albumy do fotografii z malowanymi scenami rodzajowymi na kartach okładanych jedwabiem....i wiele innych rzeczy.

Image Hosted by ImageShack.us 

Nie zwiedziliśmy piwnic i celi więziennej , nie widziałam pieca na ciepłe powietrze ani narzędzi tortur ...........dopiero z przewodnika się o tym dowiedziałam , a pawilon wystawowy w zachodnim skrzydle też był chyba w ten dzień zamknięty. Naprawdę jest tam co podziwiać i jeżeli jesteś gdzieś w okolicy Darłowa - odwiedź dawną siedzibę Gryfitów. Skorzystałam z tekstów przewodnika po muzeum.........................zapraszam do Słupska.

Image Hosted by ImageShack.us 

Album zdjęciowy - Zamek w Darłowie....ponad 150 zdjęć.

Image Hosted by ImageShack.us


GARNEK .PL
"Zapraszam na portal dla ludzi z pasją! - Pasjoneo.pl "
http://http://www.pasjoneo.pl/profil,9553/


Podziel się

komentarze (6) | dodaj komentarz

Zespół szantowy " Kubryk " - to Rychu i Krzychu - koncertował w sanatorium w Ustce.

sobota, 25 lipca 2009 10:12

Jak powstał zespół.....

Image Hosted by ImageShack.us
 

Kapitańskie tango.
1 / Wszystkie morza ,oceany opływają wszerz i wzdłuż
Porty świata ich witają twardych ludzi słonych wód 
Ech ,fantazjo marynarska co w zadymce mew
W słonej mgle i pełnym szkwale bierzesz morski chrzest.
Ref:
Kapitańskie tango z torsem w paski , miną hardą 
Z fajką w zębach , długą brodą przesiąknięte morską wodą ,
Kapitańskie tango niespokojne przed wyprawą
Znów tęsknota zaćmi oczy długich morskich smutnych nocy.
 2 / Czy to dzień czy noc sztormowa pod sklepieniem nocnych gwiazd
Bagatelką mórz otchłanie monotonia nocnych wacht 
 Marynarze lwom podobni gdy ich wita dom 
Tracą zwykłą swą zuchwałość skąd ta zmiana , skąd ? 
Ref:


Image Hosted by ImageShack.us

Bosman...
1 / Na pokładzie od rana ciągle słychać bosmana . Nieustannie cholernie się drze.
Choćbyś ręce poranił , bosman zawsze cię zgani i powiada zrobione jest żle !
2 / Chłopcy , cóż wam się stało ?Jeszcze raz czyścić działo ! Jak do żarcia ,to każdy się rwie! Trzeba wiedzieć od dziecka to nie balia , nie niecka ,, Tylko okręt wojenny RP !
3 / Ale czasem się zdarzy , że się bosman rozmarzy . każdy bosman uczucie to zna.
Gdy go wtedy poprosisz , swą harmonię przynosi , siada w kącie na rufie i gra.
4 / Bosman przestał ,wiatr z ścicha , aż tu nagle , u licha ,pojaśniało coś nagle we mgle. Poznał bosman , jak cała Polska w blaskach stawała na pokładzie okrętu RP.
5 / A gdy spytasz go tylko , o czym marzył przed chwilką ,co tak nagle pojaśniał mu wzrok ?Mówi : w Gdyni Orłowie będę chodził na głowie , tak mi jakoś przypada ten port !


Image Hosted by ImageShack.us 


Na występie Rycha i Krzycha byłam tylko raz , zespół chyba w naszym sanatoryjnym ośrodku był trzy razy . Za każdym razem była pełna sala , podobają mi się te stare morskie opowieści , niektóre znałam od młodych lat a niektóre człowiek już zapomniał  - była okazja sobie pośpiewać i powspominać w miłej atmosferze ......chłopaki jeżeli tu kiedyś dotrzecie to ciepło pozdrawiam.
GARNEK .PL
"Zapraszam na portal dla ludzi z pasją! - Pasjoneo.pl "
http://http://www.pasjoneo.pl/profil,9553/Podziel się

komentarze (0) | dodaj komentarz

Kwiaty mojej koleżanki..............z pod lasu.

piątek, 24 lipca 2009 21:57

DSC08354.JPG

 

page.jpg

 

DSC08371.JPG

 

page.jpg

 

DSC08385.JPG

 

 

 

DSC08380.JPG

 

page.jpg

 

DSC08364.JPG

 

DSC08366.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 039  

Czas ucieka dzień po dniu

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597039
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa