Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 029 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Beth Tahara - Gliwicki Dom Oczyszczenia i Cmentarz Żydowski w Gliwicach

środa, 28 listopada 2012 13:10

_DSC6156.JPG

 

_DSC5953.JPG

 

_DSC5954.JPG

 

 

RELACJA I ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA ...........

BETH TAHARA - GLIWICKI DOM POGRZEBOWY

 

_DSC5964.JPG

 

 

Musze notkę opublikować by ją dokończyć bo już trzeci raz ją kopiuję i za każdym razem gdy chce coś dodać napis czy zdjęcie - notka znika jest pusty wpis więc proszę o cierpliwość bo jest niestety w powijakach - do wieczora powinno się udać. Nowiny Gliwickie wraz z Stowarzyszeniem na Rzecz Dziedzictwa Żydowskiego zaprosiło zainteresowanych zabytkami żydowskimi do odkrywania tajemnicy gliwickich Żydów - tak więc spotkanie odbyło się w niedzielę 18 listopada 2012 w Domu Pogrzebowym na nowym cmentarzu żydowskim w Gliwicach. Nie macie pojęcia ilu tam było ludzi - zainteresowanie tym miejscem było ogromne to był pierwszy taki plener gdzie spotkałam tyle ludzi. Jeden tylko był minus tego wszystkiego bo z opowiadania i całej prelekcji o historii tego miejsca nic do mnie nie dotarło bo stałam na samym końcu.........a niestety organizatorzy tego przedsięwzięcia nie mieli żadnego nagłośnienia......nikt się chyba nie spodziewał , że będzie takie zainteresowanie tym miejscem.

 

 

_DSC5984.JPG

 

 

_DSC5971.JPG

 

 

_DSC5989.JPG

 

 

Cytat z netu : Po oficjalnym otwarciu zamkniętych na co dzień drzwi obiektu, zgromadzeni mogli zobaczyć wnętrze sali głównej budynku z jego niezwykle ciekawą architekturą, zachowanymi fragmentami malowideł i witraży. Z przedstawionych prelekcji mogli poznać nie tylko historię tego obiektu i dokonania jego projektanta, wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera, lecz również zasady pochówku żydowskiego. Ponadto mieli okazję, by zwiedzić cmentarz wraz z oprowadzaniem, a na koniec wysłuchali modlitwę rabina i zapalili światełka pamięci. Spotkanie wykazało, jak duże jest zarówno w mieście Gliwice, jak i w regionie zainteresowanie tą unikatową budowlą, czekającą na remont i przywrócenie do użytkowania.

Postanowiłam pojechać tym bardziej , że niedzielę miałam wolną , namówiłam koleżankę i spotkaliśmy się w Mikołowie na dworcu autobusowym. By dojechać z Jaśkowic do Gliwic musiałam wcześnie rano wstać by już o 7.30 wyjechać pociągiem na Mikołów - potem godzina czekania na autobus do Gliwic z połączeniami w niedzielę już tak jest niestety , że człowiek masę czasu straci na sam dojazd. Dla mnie ciężko było dojść na miejsce ......bo od dworca autobusowego to jeszcze był szmat drogi pieszo , szybkie chodzenie mnie wykańcza - i w sumie po tej całej eskapadzie się na dobre rozchorowałam..........jak to się mówi coś zawsze za coś.Tyle dobrze , że powrotna droga już była łatwiejsza bo spod samego cmentarza dojechałam do domu ze znajomymi , którzy z Orzesza przyjechali samochodem. Szukając na necie opisu tego spotkania natrafiłam na zdjęcia    jakie było moje zdziwienie gdy siebie też tam na kilku zdjęciach zobaczyłam nawet jestem i na filmiku utrwalona przez jakiś moment .

 

_DSC5990.JPG

 

 

_DSC5997.JPG

 

 

_DSC6031.JPG

 

 

_DSC6072.JPG

 

 

Każdy uczestnik dostał opis tego miejsca więc może wiadomości się z linków powtórzą nie mam pojęcia ale przytoczę to tutaj bo z wiadomości jak wiecie nic nie wiem. 109 lat temu 15 listopada a było to w 1903 roku uroczyście otwarto cmentarz żydowski i dom przedpogrzebowy ( po hebrajsku nazwa brzmi Beth Tehara - dom oczyszczenia) stoi przy dzisiejszej ulicy Poniatowskiego. Autorem projektu budynku był Max Fleischer, ceniony i znany architekt wiedeński żyjący w latach 1841 - 1905. Jego bogata twórczość obejmuje wiele budowli w Czechach na Morawach i w Austrii - między innymi ogromną liczbą pomników i grobowców , w szczególności na terenie żydowskiej kwatery cmentarza Centralnego Wiednia czy nowy ratusz przy wiedeńskim ringu..............będąc w Wiedniu przechodziłam obok niego. Max Fleischer zasłynął jednak przede wszystkim jako twórca synagog, które w większości zostały zniszczone przez nazistów w 1938 roku i latach II wojny światowej.

 

_DSC6057.JPG

 

 

page.jpg

 

 

_DSC6082.JPG

 

 

Dom przedpogrzebowy w Gliwicach jest jednym z ciekawszych zabytków sakralnych , związanych z dziedzictwem Żydów gliwickich i górnośląskich. Obiekt ten, o niezwykłej i nie do przecenienia wartości materialnej i historycznej , znakomicie wpisał się w nurt stylowy architektury powstałej w Gliwicach w latach 1890 - 1910 . Wówczas preferowano styl neogotycki , w szczególności gdy chodziło o obiekty użyteczności publicznej, a to z kolei oznaczało prymat cegły klinkierowej , która była stosowana w tym czasie do wykonania elewacji.W swej mowie w czasie uroczystości otwarcia obiektu Max Fleischer powiedział , że budynek ten zaprojektował " gminie na chwałę , a miastu na ozdobę ". No na dzisiejszy czas z pewnością nie jest on ozdobą miasta a szkoda tylko , że taki obiekt niszczeje u nas zawsze są pieniądze na inne sprawy a nie na zabytki.

 

_DSC6005.JPG

 

 

page.jpg

 

 

_DSC6009.JPG

 

 

_DSC6102.JPG

 

 

_DSC6103.JPG

 

 

Beth Tahara to miejsce , w którym przygotowywano zmarłego do ostatniej drogi. Główną a zarazem najwyższą część budynku stanowi sala do wystawiania zwłok podczas uroczystości pogrzebowych i prowadzenia modlitw , z której wychodziło się bezpośrednio na cmentarz. Bryła budynku jest symetryczna i jednokondygnacyjna , trój skrzydłowa , z wyraźnym podziałem na trzy strefy funkcjonalne: modlitewno - reprezentacyjna czyli hala główna to chyba ta co widać powyżej......kostnica , gdzie przechowywano zwłoki i obmywano je zgodnie z przepisami religii żydowskiej - czyli tak zwane skrzydło południowe , oraz mieszkanie stróża - czyli skrzydło północne. Wszystkie części budynku pokryto spadzistymi dachami , które są pokryte dachówką ceramiczną w zielonym kolorze - to chyba tylko tyle zrobiono w ostatnim czasie by ten zabytek nie niszczał. Każda z tych ścian szczytowych posiada ogromne ostrołukowe okno , przeszklone wielobarwnymi witrażami o geometrycznych powtarzalnych wzorach z motywami Gwiazdy Dawida a do dziś zachowały się one w niewielkim stopniu. Szyby witraży uszkodzone w wielu miejscach ...........zagnieździły się w niektórych oknach gołębie , porobiły sobie gniazda nawet. Okna zabezpieczone deskami i folią to niestety opłakany widok .

 

_DSC6145.JPG

 

 

page.jpg

 

 

_DSC6146.JPG

 

 page.jpg

 

 

_DSC6147.JPG

 

 

 

Od czasu budowy obiektu aż do II wojny światowej zarówno cmentarz jak i budynek pełniły swoją pierwotną funkcję. Podczas wojny budynek był magazynem wojskowym i nie uległ zniszczeniu. Po 1945 roku cmentarz i dom przedpogrzebowy użytkowała powojenna Gmina Żydowska działająca w Gliwicach a w części bocznej znajdowało się mieszkanie dozorcy.Z czasem przestano korzystać z budynku i zaczął on popadać w ruinę . W 1999 roku Gmina Żydowska wspólnie z Fundacją Forum Dialogu Między Narodami podjęła pierwsze starania o renowację obiektu. .................to już 13 lat od tej daty. W 2003 roku wpisano go do rejestru zabytków , a w 2007 roku przekazano gminie Gliwice, która jeszcze w tym samym roku wykonała remont dachu. Tak 5 lat minęło znowu i dalej nic się nie dzieje........i chyba tak pozostanie . Piszą wszędzie że dom pogrzebowy oczekuje na kapitalny remont i nowe zagospodarowanie - tylko kto się tym zajmie i skąd znajdą się na ten cel pieniądze a obiekt niszczeje z roku na rok.

 

 

_DSC6168.JPG

 

 

_DSC6193.JPG

 

 

_DSC6211.JPG

 

 

_DSC6205.JPG

 

 

_DSC6217.JPG

 

 

WIDEO - Zmartwychwstanie - resurrection - zobacz.

WIDEO - Zaniedbany cmentarz żydowski....

 

 

 

GARNEK.PL            YOUTUBE          FACEBOOK.M          SAMO ŻYCIE           SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (17) | dodaj komentarz

Ogrody Schönbrunn - Wiedeń.

piątek, 23 listopada 2012 21:07

 DSC00516.JPG

 

 DSC00537.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC00547.JPG

 

ALBUM ZDJĘCIOWY Z OGRODU WE WIEDNIU.

 

DSC00556.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC00573.JPG

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=fsQ1BLTNkCM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=UBo-IL1gINk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=anY98LM4Gpw&NR=1&feature=endscreen

 

 DSC00580.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC00589.JPG

 

 

Wracam dzisiaj do wspomnień z przed paru miesięcy a było to dokładnie 1 - sierpnia tego roku kiedy to miałam okazję być we Wiedniu i zobaczyć te piękne wiedeńskie ogrody. Zobaczyć to mało powiedziane , bo tempo było tak szybkie to był raczej maraton z kilkoma małymi przystankami a zdjęcia robiło się po prostu prawie w marszu. Ale za to dzisiaj zwiedziłam je dokładnie na filmikach które znalazłam w sieci i dokładnie sobie pospacerowałam po długich alejach , które otoczone były żywopłotem , przyjrzałam się dokładnie pomnikom , fontannom i klombom - na spokojnie podziwiając to wszystko jeszcze raz.Przed bramą wejściową miałam okazję zobaczyć srebrną parę , która to zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

 

 DSC00520.JPG

 

 

page.jpg

 

 

DSC00680.JPG

 

http://www.botanik.univie.ac.at/hbv/download/folder_der_botanische_polnisch.pdf

http://ogrodopolis.pl/ogrody-swiata/87-ogrody-schonbrunn.html

 

SLAJD Z PODKŁADEM MUZYCZNYM......

 

 

DSC00640.JPG

 

 

DSC00598.JPG

 

 

DSC00603.JPG

 

 

DSC00612.JPG

 

 DSC00616.JPG

 

 DSC00618.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (10) | dodaj komentarz

W Katowicach pod wiaduktem.........

środa, 21 listopada 2012 0:37

 _DSC3640.JPG

 

 

Ostatnio niezbyt dobrze się czuję ........a w dodatku nie umiem dokończyć porządków po malowaniu dużego pokoju bo sporo rzeczy jeszcze stoi poukładane w kartonach do rozpakowania i ułożenia na swoje miejsce. A samymi kościołami i cmentarzami nie chce was zanudzać bo ostatnio tylko to zwiedzam a na dłuższe inne notki czasu brak chociaż materiału jest trochę. Ciągle sporo się dzieje , jak nie jakiś wyjazd to znowu kiszenie kapusty to jakieś spotkanie - to piątkowe kółko a czas leci tak szybko . W dodatku zła jestem sama na siebie bo wymyśliłam nowy wystrój pokoju po malowaniu...............zakupiłam nowe firany i zasłony a teraz efekt końcowy wcale mi się nie podoba i nic już z tym zrobić nie idzie co patrze na to okno to mnie szlak trafia ale tak to musi niestety pozostać jakiż znowu czas.
 

_DSC3647.JPG

 

 

_DSC3650.JPG

 

 

 

_DSC3644.JPG 

 

 

W Katowicach byłam jakiś czas temu i było to spotkanie znowu na cmentarzu żydowskim - był to plener , który został odwołany ale spotkanie ze znajomymi koleżankami z Sosnowca doszło do skutku. No i cmentarz też został zaliczony bo spotkanie było przed samą bramą cmentarną a ona w ten dzień była otwarta ale o tym innym razem .Odprowadzając znajome koleżanki do autobusu bo miałam do pociągu jeszcze sporo czasu trzeba było przejść ulicą pod wiaduktem .A tam sporo malowideł widniało po jednej i po drugiej stronie - udało mi się tylko kilka ując na szybko tą stroną którą przechodziłam. Graffiti jest coraz to modniejsze a ja nic przeciwko takim artystom nie mam.

 

 _DSC3638.JPG

 

 page.jpg

 

 _DSC3648.JPG

 

 _DSC3649.JPG

 

 

_DSC3643.JPG

 

 

_DSC3641.JPG

 

 

_DSC3637.JPG

 

 

_DSC3642.JPG

 

 

_DSC3638.JPG

 

 

_DSC3646.JPG

 

 

_DSC3651.JPG

 

 

 GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

Stary cmentarz z krzyżem pokutnym w Żorach.

piątek, 16 listopada 2012 0:54

 

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=164&t=1501

http://www.mapakultury.pl/art,pl,mapa-kultury,105097.html

 

 

 

 

Wszystko ładnie , pięknie ale o tym cmentarzu nic nie wiem , może gdyby nie piesze przejście przez ulicę w Żorach na drugą stronę  bym nawet nie zauważyła , że po drugiej stronie jest cmentarz. Był to wyjazd rowerem do rodziny a powrót był całkowicie inną trasą dlatego udało mi się tam zajrzeć. Stałam przed bramą która była zamknięta na kłódkę a było już grubo po 19.00 godzinie - do domu jeszcze było daleko. Przechodząca starsza pani zaczepiła mnie mówiąc że wejście na to cmentarzysko jest od strony kościoła przez małą w murze bramę. Na terenie cmentarza nie było żywej duszy w ten dzień , tylko ja i mój rower stojący na środku alejki od którego daleko bałam się odejść by potem nie iść pieszo do domu bo różnie to nieraz bywa. Cisza , spokój - drzewa obrośnięte bluszczem , groby tak samo , tylko od czasu do czasu było słychać przejeżdżające po ulicy samochody bo była zaraz za ogrodzeniem. 

 

 

Krzyż pokutny na tym cmentarzu znajduje się na samym końcu ścieżki , która wiedzie przez sam środek cmentarza. Cmentarz ten znajduje się obok farnego kościoła do którego już niestety nie miałam czasu zajrzeć z powodu późnej godziny a niestety roweru nie było gdzie zapiąć. Krzyż pokutny został przeniesiony z ul. Rybnickiej w 1957 roku - pochodzi z XIII wieku. Niektórzy mówią , że nie jest to krzyż pokutny tylko krzyż , który rozgraniczał włości klasztorne. Ma wysokości - 100 cm - szerokości - 64cm - a grubości - 28 cm. Jest wykuty z piaskowca, u podstawy bardziej przysadzisty w kształcie krzyża łacińskiego.W części górnej krzyż posiada wgłębienia - przekaz głosi że miało to wgłębienie służyć do składania pożywienia lub dla potrzeb ducha ofiary- palenia nocą wosku. Krzyż został uratowany przed zabetonowaniem w okolicznych fundamentach............

 

   

 

 

  

   

 

GARNEK.PL            YOUTUBE          FACEBOOK.M          SAMO ŻYCIE           SLAJDZIK

 


Podziel się

komentarze (10) | dodaj komentarz

Folie pełne kwiatów.

niedziela, 11 listopada 2012 14:14

DSC08987.JPG

 

Przez przypadek usunęłam notkę blogową o kwiatach narobiłam sobie kupę roboty ale to co było napisane też poszło w eter , więc postanowiłam nic nie pisać bo nie pamiętam co tam było. Postanowiłam  połączyć ją z inną notkę o nominacji blogowej bo jedynie tu było na to miejsce  - wraz z notką komentarze na temat kwiatów też znikły.

 

DSC08989.JPG

 

DSC09001.JPG

 

DSC08968.JPG

 

page.jpg

 

DSC08949.JPG

 

DSC08961.JPG

 

DSC08959.JPG

 

_DSC8797.JPG

 

DSC08963.JPG

 

DSC08967.JPG

 

DSC08984.JPG

 

DSC08996.JPG

 

DSC08999.JPG

 

 

Nominacja blogowa :

BEAUTIFUL   BLOGGER   AWARD

W internecie a w szczególności na blogach tych zaprzyjaźnionych i tych które tak sobie odwiedzam nie zostawiając po sobie śladu , krąży gra blogowa , która i do mnie dotarła. Obiecałam znajomej , że dopiero po niedzieli podejmę grę i zastanowię się nad wytypowaniem blogów a to z tego powodu,że zrobiłam sobie małą przerwę od komputera i Facebooka. Przez ostatnie parę lat omijałam takie zabawy ale w końcu się przełamałam i podjęłam wezwanie. Miło mi było gdy otrzymałam od   bloog. Joli - Moje świętokrzyskie   takie wyróżnienie...........za które jeszcze raz serdecznie Jolu dziękuję. A zasady są takie : Osoba wyróżniona jest zobowiązana wymienić imię osoby , od której otrzymała nagrodę oraz podać link do jej bloga - więc to już mam za sobą .W następnej kolejności wybieramy 5,10 lub 15 osób , którym przekazuje się takie samo wyróżnienie - troszkę ta liczba moim zdaniem jest za wysoka wiec wybieram tą najmniejszą .......czyli 5 blogów no i jeszcze trzeba odpowiedzieć na 7 prostych pytań . No to bawmy się dalej.

 

_DSC8793.JPG

 

_DSC8787.JPG

 

DSC08964.JPG

 

DSC08956.JPG

 

_DSC8785.JPG

 

DSC08995.JPG

DSC08983.JPG

 

 

 

1/. Co lubisz robić.

2 /. Ulubione twoje święto.

3 /. Ulubiona pora roku .

4 /. Jaki uprawiasz sport.

5 /. Jakie masz lub jakie lubisz zwierzątka

6 /. Jaka jest twoja rozrywka.

7 /. Twoje marzenie.

 

 

DSC08990.JPG

 

DSC08988.JPG

 

DSC09000.JPG

 

page.jpg

 

DSC08965.JPG

 

_DSC8781.JPG

 

1. Co ja lubię robić.......spędzać wolny czas na swoim ogrodzie , marzyć o rzeczach na które nie mogę sobie pozwolić no i uwielbiam podróże te małe i te duże.

2.Ulubione święto - to taki dzień w którym nic nie robię tylko się cały dzień lenie i bujam w obłokach.

3. Ulubiona moja pora roku to jesień bo wszystkie barwy ze sobą zawsze niesie , jest piękna i kolorowa.

4. Sport - cóż mogę powiedzieć na dzień dzisiejszy jazda na rowerze już odpada bo zimno a przy mojej astmie nawet wejście na piętro jest męczące .

5. Mam psa , Kuba staruszek - ma już około 20 lat inni twierdzą , że nawet więcej , jak na kundla to spory wiek. Chodzi sobie po podwórku i za każdym razem gdy samochód wyjeżdża z posesji czmycha na zewnątrz ale za jakiś czas wraca znowu pod bramę .

6. Kiedyś były to krzyżówki dzisiaj z ręką na sercu mogę stwierdzić , że pisanie bloga i udzielanie się na różnych portalach społecznościowych - rozmowy ze znajomymi - i przede wszystkim zwiedzanie świata właśnie przez internet . Uwielbiam robić zdjęcia wszystkiemu co mnie otacza, takie proste z życia wzięte ......jak to kiedyś mój wnuk Kamil powiedział - mam babcie blogerkę.

7. Marzeń mam sporo ale marzyć można a takim jednym marzeniem , które wiem że się nie spełni z powodu braku funduszy jest pielgrzymka po wszystkich sanktuariach świata - może uda się kiedyś skreślić szóstkę ...?

 

sxaxa.JPG

 

DSC08975.JPG

 

nie.JPG

 

DSC08979.JPG

 

DSC08985.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 

 


Podziel się

komentarze (3) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 183  

Czas ucieka dzień po dniu

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597183
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa