Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 853 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


30 listopada - Świętego Andrzeja.

piątek, 28 listopada 2008 18:27

Andrzej - Apostoł.

W Europie Środkowej i Zachodniej znany od XII wieku , w Polsce kultywowany jest ten zwyczaj od XVI wieku - czyli zwyczaj obchodzenia ,,Andrzejek . Wszyscy bardzo dobrze go znamy , i z chęcią co roku przecie świętujemy hucznymi zabawami.....ja tego roku niestety siedzę w dom , wnuk obchodzi swoje urodziny chociaż nie jest Andrzejem. Mało kto z nas jednak pamięta , skąd wziął sie ten zwyczaj i tradycja.?

Dzień Św. Andrzeja czyli  te słynne nasze ,,Andrzejki ,, przypadają na noc z 29  na 30 listopada , w wigilię św,. Andrzeja. Dawniej wierzono  że wigilia tego święta ma szczególną moc przyciągania na ziemię duchów, dusz zmarłych oraz złych mocy. 
Kim był św. Andrzej...........
Św. Andrzrej pochodził z Betsaidy, nad jeziorem Genezaret ( Galilejskim ), był apostołem , bratem św. Piotra, z którym mieszkał w mieście Kafarnaum .Podobnie jak Piotr był rybakiem .Oboje początkowo byli uczniami św. Jana Chrzciciela ...wtedy właśnie spotkali Jezusa. Podobno nie od razu doszło do powołania ich na Jego uczniów. Po pierwszym spotkaniu z Jezusem , wrócili oni do domu a kiedy ponownie spotkał ich Pan Jezus wówczas ich wezwał. Św. Andrzej był pierwszym z apostołów , którzy spotkali Jezusa , miało to miejsce podczas chrztu w Jordanie , i wraz ze swoim bratem św. Piotrem , jako pierwsi zostali powołani na uczniów Jezusa . O samym życiu św. Andrzeja mówią nam jedynie apokryfy oraz tradycja , m.in.: ,,Dzieje Andrzeja ,, oraz - ,,Męka Andrzeja ,,


Image Hosted by ImageShack.usWedług tradycji , po Zesłaniu Ducha Św. nauczał on na terenie Scytii ( Między Dnieprem a Donem ) , inni przekonani są , że pracował w małej Azji a stamtąd podobno udał się do Achai, gdzie poniósł męczeńską śmierć. Apokryfy przekazują nam nieco inną historię. Otóż : po Zesłaniu Ducha Świętego , św. Andrzej wyruszył do Achai, gdzie poza nauką czynił wiele cudów, podobnie jak Jezus uzdrawiał chorych , wypędzał złe duchy z opętanych a nawet ( podobno ) wskrzeszał zmarłych . Kiedy św. Andrzej przybył do miasta Patras na Peloponezie  ( Grecja ), został aresztowany i skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Podobno św. Andrzej z radością przyjął taki wyrok , gdyż w tamtych czasach , możliwość śmierci na krzyżu , tak jak Jezus , Uważano za wielkie szczęście .


Image Hosted by ImageShack.us

 
W dniu 30 listopada 65 roku ( 70 roku - różne źródła podają różne daty )św. Andrzej zmarł śmiercią męczeńską , na krzyżu w kształcie greckiej litery X ( od Xristos - Chrystus ), od tej pory krzyż ten nazywany jest ,, Krzyżem św. Andrzeja ,, Na pamiątkę tej męczeńskiej śmierci co roku obchodzimy dzień św. Andrzeja , czyli tzw. Andrzejki. Andrzejkowy zwyczaj znany jest między innymi w Szkocji, której patronem jest św. Andrzej , a jego krzyż znajduje się na narodowej fladze. Podobnie jak w Polsce i tam przyjęło się , iż wigilia św. Andrzeja jest wieczorem wróżb. Skąd jednak wziął się zwyczaj wróżenia w tę właśnie noc.? Początkowo , noc ta była nocą wróżb dziewczęcych , dotyczących miłości i małżeństwa , traktowana była bardzo poważnie , nierzadko poprzedzana postem i rozpoczynaną modlitwą do św. Andrzeja. Jak wiadomo jednak wszelkie wróżby i tego rodzaju praktyki potępiane są przez Kościół , dlatego też obyczaj ten stał się typowo świecki. W kościele obchodzi sie oczywiście dzień św. Andrzeja , apostoła i męczennika.

Image Hosted by ImageShack.us

 
Według pradawnych wierzeń noc ta ( z 29 na 30 listopada ) miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej nam przyszłości . Nie ma pewności , dlaczego właśnie tę noc wybrano za najlepszą dla wróżb i przepowiedni matrymonialnych , być może wpływ miała na to pora roku . Jesienią , na wsiach , rozpoczynała się pora kojarzenia małżeństw , a młodzi jak to zwykle bywa , niepewni swojej przyszłości , wielce radzi byli ją poznać. Niewykluczone tez , że ma to związek z nocą z 24 na 25 listopada , na którą przypadał , zapomniany już XX wieczny zwyczaj , Katarzynek . Była to noc , w którą wróżyli sobie kawalerowie , podczas gdy wróżby Andrzejkowe zarezerwowane były dla panien.

Image Hosted by ImageShack.us

 
Dzień św. Andrzeja przypada również na przełom pór roku oraz roku liturgicznego w Kościele , jest to ostatnia chwila przed adwentem. W ludowych wierzeniach , w tym właśnie okresie przedadwentowym , najczęściej pojawiały sie pozaziemskie istoty , a wróżby miały wówczas największa moc. Bardzo prawdopodobne jest , iż kolebką tych wierzeń jest starożytna Grecja . To właśnie grecy wierzyli , że ludzka dusza po śmierci człowieka zyskuje dar jasnowidzenia , a swą mocą może zsyłać prorocze sny i w ten sposób wpływać na świat rzeczywisty. Kult zmarłych w Grecji był składnikiem religii i to właśnie do pomocy dusz uciekali się grecy chcąc zaczerpnąć wiedzy , uchylić rąbka tajemnicy przyszłości. podobnie na greckie pochodzenie może wskazywać etymologia imienia patrona tego zwyczaju, ( Andrzej -- Andreas  Andros  - mężczyzna , ander- mąż ). Istnieją również hipotezy , iż kult ten wywodzi sie z wierzeń celtyckich i starogiermańskich , ściśle związanych z postacią  Frey , boga płodności i urodzaju. Jakkolwiek również i św. Andrzej patronuje podobnym dziedzinom życia : jest orędownikiem zakochanych w sprawach matrymonialnych , opiekunem małżeństw  i rybaków. Niezależnie od tego jak daleko sięgają tradycje tego dnia , najważniejsze jest ,  że przetrwał on do dziś dnia w prawie całej kulturze europejskiej . Zmienił się nieco charakter obchodów , łamiąc panieński monopol . Dziś zarówno panny jak i kawalerowie , dzieci i dorośli , chętnie bawią się żartobliwymi wróżbami , na wspólnie organizowanych zabawach , imprezach kameralnych oraz domowych spotkaniach.

Image Hosted by ImageShack.us

 Wróżby andrzejkowe.......
Wróżenie z wosku.....niezbędne do tej wróżby to wosk. prawidłowe przeprowadzenie tej czynności nie jest trudne. Wystarczy zdobyć odrobinę naturalnego wosku . Może być zwykła parafina , chociaż ona , ze względu na swoje właściwości nie oddaje w pełni zachowania tradycyjnego materiału. Odważniejszym proponuje cynę bądź ołów , należy jednak bardzo uważać , ewentualne poparzenia mogą być bardzo groźne.!  
klucz....Aby wróżbę można było uznać za prawdziwą , należy użyć klucza z dużą dziurką przez którą będzie się przelewał wosk. Sam klucz powinien być tradycyjny , wykonany z mosiądzu , oczywiście używany.Image Hosted by ImageShack.us

 
woda......Należy również przygotować drewnianą balię z zimną wodą ze studni ....- to oczywiście przepis tradycyjny . W zupełności wystarczy plastikowa miska wypełniona ,,kranówką,, , która kładziemy na podwyższeniu. 
garnuszek......Najlepiej jeśli będzie metalowy i .....stary . Bowiem w nim właśnie będziemy topić wosk, prawdopodobnie więc , do niczego innego nie będzie sie już nadawał. 
świeca......Świeca bądź jakieś inne źródło światła przyda się w momencie , gdy będziemy chcieli zobaczyć na ścianie cień zastygłego wosku. Jest to konieczne do tego by przeprowadzić wróżby. Kilka uwag , jak należy przeprowadzić wróżby.
1/- nalewamy wody do miski.
2/- podgrzewamy jednocześnie garnuszek z odpowiednia ilością wosku.
3/- gdy wosk jest juz płynny ostrożnie zdejmujemy garnek z ognia.
4/- w jednej ręce trzymając garnek , a w drugiej klucz podchodzimy do balii z wodą.
5/- teraz należy ostrożnie przelać rozgrzany wosk przez dziurkę od klucza tak, by wlewał się
 on do wody w przygotowanej wcześniej misce.
6/- zapalamy przygotowaną wcześniej świecę ( lampkę)i gasimy światło.
7/- wyjmujemy zastygły wosk z wody i przystawiamy go w pobliżu źródła światła tak, by jego cień ukazał sie na ścianie.

Image Hosted by ImageShack.us

 
Najtrudniejsza wydaje się interpretacja , wszystko zależy od , co twórcy lejącemu wosk , przyjdzie do głowy. Niema tutaj ustalonych zasad. Należy sie kierować raczej własną intuicją, ona i tak zawsze prowadzi do wyobraźni tego co widzimy .

Image Hosted by ImageShack.us

 
Wróżenie z obierzyn i butów........
wskazówki ......należy rzucić za głowę obierzynę z jabłka , a z kształtu , w jaki sie ułoży , odczytać pierwszą litereimienia przyszłego męża. Za siebie rzucało sie także buty. Jeżeli but upadł czubkiem do wyjścia , dziewczyna miała wyjść za mąż , jeżeli do wnętrza - zostaała stara panną.
Kluseczki.......
kolejna wróżbą było zbiorowe gotowanie klusek. Dziewczęta zabierały sie do gotowania myśląc o ukochanym , a ta której kluska pierwsza wypłynęła na wierzch miała pierwsza wyjść za mąż za tego , o którym pomyślała.
Most.......
Był tak że zwyczaj stawiania przez dziewczęta koło łóżka naczynia z wodą , przez które w poprzek kładziono deseczkę . Przed zaśnięciem dziewczęta prosiły narzeczonego , by je przez ten most przeprowadził . Jeżeli we śnie spełnił to życzenie , wróżyło to szczęśliwe małżeństwo.

Image Hosted by ImageShack.us


Zwierzęta.......B
ardzo dobrym medium w poznawaniu przyszłości były zwierzęta . Panny szykowały : placki, kulki z ciasta lub kości z nóżek cielęcych i wpuszczały do izby psa. Ta , której przysmak pies zjadł jako pierwszy ,miała najszybciej wyjść za mąż. Podobnie postępowało się z kogutami , sypiąc ziarno na podłogę. Wiele tych wróżb przetrwało do dziś, ale pojawiły się także nowe , takie jak wróżenie z imienia i nazwiska , butów i butelki. te najnowsze wróżby mogą stosować zarówno  dziewczęta jak i chłopcy.
Butelka......
Wróżba z butelki polega na ustawieniu się uczestników zabawy w kole. W środku , w mniejszym okręgu leżą karteczki z rożnymi wróżbami . uczestnicy po kolei kręcą butelką . Wróżbę stanowi karteczka , na którą wskaże szyjka butelki.
Buty........
Przy wróżeniu z butów uczestnicy najpierw powinni pomyśleć życzenie , a potem rozpocząć ustawianie butów jeden za drugim w kierunku drzwi. czyj but pierwszy ,,dojdzie ,, do drzwi tego marzenie się spełni. Wróżby z imienia i nazwiska polegają na losowaniu z naczynia lub czapki karteczki z imieniem tego , kogo los nam przeznaczy.


Image Hosted by ImageShack.us

 Wiadomości tu publikowane są zaczerpnięte z panoramy ateńskiej....

GARNEK .PL


Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

Muzeum Wojny w Atenach......

czwartek, 27 listopada 2008 20:37

 

Muzeum Wojny (od wojny trojańskiej do II Wojny Światowej)

Pozostało mi kilka zdjęć  w kąpie z odwiedzin w Muzeum Wojny w Atenach , bo już była publikacja na garnku.pl - zrobiłam ze wszystkich album - więc te osoby , które je widziały
na pewno nie będą zainteresowane oglądaniem ich ponownie. To piękne duże muzeum , jak sie nie mylę trzy poziomowe a nawet w dolnym poziomie też są wystawione różne akcesoria wojenne. A co najważniejsze wstęp jest tutaj darmowy .........i jak  w każdym muzeum też nie wolno używać flesza......ale pomieszczenia gdzie są wystawiane eksponaty , niektóre są o bardzo słabym oświetleniu. Można tam zobaczyć  różne ciekawe rzeczy począwszy od dużych samolotów  , które wystawione są na wolnym powietrzu -
 broń z różnego okresu wojen - obrazy- naczynia - fotografie - stroje- medale- figury bogów i masę innych rzeczy. Na to wszystko potrzeba trochę czasu , ażeby wszystko to co
 sie tam znajduje zobaczyć...mam na myśli osoby , które to interesuje. 


 

  

 


 

 

 

 

 

 

 


Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

Mistra - wycieczka do starego miasta.

wtorek, 25 listopada 2008 19:57


IMGP2850.JPG

 

 

IMGP2863.JPG

 

 

 https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistra

http://navtur.pl/place/show/1270,mistra

 

 IMGP2879.JPG

 

 

 IMGP2848.JPG

 

 

IMGP2855.JPG

 

 

page.jpg

 

 

IMGP2896.JPG

 

 

IMGP2860.JPG

 

 

IMGP2897.JPG

 

 

IMGP2851.JPG

 

 

IMGP2899.JPG

 

 

page.jpg

 

 

IMGP2903.JPG

 

 

IMGP2857.JPG

 

 

IMGP2912.JPG

 

 

page.jpg

 

 

IMGP2913.JPG

 

 

IMGP2893.JPG

 

 

IMGP2904.JPG

 

 

 

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY
Podziel się

komentarze (12) | dodaj komentarz

Pierwszy śnieg w tym roku...

sobota, 22 listopada 2008 22:03

Gdy rano dzisiaj wstałam za oknem już było biało to pierwszy śnieg w tym roku spadł i zabielił pola , ogrody i łąki . Zawierucha była przez kilka godzin potem wszystko ucichło i nawet było trochę słoneczka .......strasznie zimno było a do tego jeszcze trochę przymroziło. Od tygodnia mam wnuka Kamila u siebie razem z Mateuszem byli kilka razy na polu ciesząc się widokiem śniegu i urządzali śniegowe wariacje na dworze.......było nawet rzucanie śniegowymi kulkami  a potem powrót do domu w mokrych ubraniach. Dolna składanka jest robiona przez szybę więc nie jest dobrej jakości ale jest pamiątkową fotą. Siwy męczy sie z karmikiem do ptaków , który będzie zamocowany na odnodze z płaczącej wierzby - jest juz gotowy tylko trzeba go jeszcze pomalować na jednolity kolor i zamontować u góry odnogi.....i poczekać aż zastygnie beton we wiaderku. Madzia będzie obserwować z domu przez okno ptaszki , które sie tam pojawią.


 


Image Hosted by ImageShack.us


GARNEK.PL
Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

W kierunku Rajczy....

czwartek, 20 listopada 2008 11:58

 

 

 

Ten wyjazd w kierunku Rajczy miał miejsce już sporo czasu temu......w ten dzień tak samo pogoda nam nie dopisała dzień był deszczowy i pochmurny jak dzisiaj. Robiąc porządki w kąpie natrafiłam na resztówkę zdjęć z tej wycieczki bo już poprzednio emitowana część była na garnuszku. Ale przy tej okazji będąc tam i mając trochę czasu na zwiedzenie miasta  -  zwiedziłam kościół w Rajczy......był zamknięty ale kilku pracowników przeprowadzało z tyłu kościoła remont i po prostu wpuszczono nas na chwilkę do środka .......ażeby zobaczyć wnętrze, niestety na zwiedzenie drogi krzyżowej nie było czasu. Przed kościołem znajduje się pomnik naszego rodaka ....Jana Pawła II.....pamięć o nim nigdy nie zaginie. ....więcej informacji w linku.Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy

Pałac w Rajczy..........

   

Obecny kościół - sanktuarium MB Kazimierzowskiej - wzniesiono w XIX w. w miejsce poprzedniej , drewnianej świątyni. Budowla łączy w sobie style: neoromański i neogotycki. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej, ofiarowany Rajczy przez króla Jana Kazimierza w XVII w.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
GARNEK .PL             ZDJĘCIA                        ZDJĘCIA


Podziel się

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 030  

Czas ucieka dzień po dniu

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597030
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa