Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 273 046 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Zdjęcia w galeriach.


Jeszcze raz przez życie - wspomnienia - I znowu w domu - część II - Eugeniusz Perczak

sobota, 10 stycznia 2015 21:55

KONTYNUACJA MOJEGO BLOGA W TYM LINKU - ZAPRASZAM --- klik....klik....klik

 

 

img5654i_WT_bigxxxxx.jpg

 

OPOWIEŚCI MILECZKI...

Urodziłam się w 1925 roku w Ożegowie w rodzinie Błasiaków. Rodzice byli bardzo dobrymi rolnikami oraz życzliwymi ludźmi lubianymi przez krewnych, sąsiadów i mieszkańców.Dobrze wychowywali nas , całą czwórkę swoich dzieci , bez bicia i kłótni.Ze spokojem uczyli nas własnym przykładem życia w zgodzie i miłości.Starali się bardzo o zapewnienie nam dobrej przyszłości przez zdobywanie zawodu. ja byłam posyłana na nauki do szwaczki.Od najmłodszych lat wszystkie dzieci musiały zdobywać praktyczne umiejętności potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego albo prac domowych.Orka , młocka , stolarstwo,żniwa,kopanie kartofli, to były prace przeznaczone dla mężczyzn i chłopców. Dziewczęta i kobiety na wsi musiały umieć szyć, tkać len i wełnę, piec chleb, gotować albo też bielić ściany i doić krowy.Podziwiam tę domową edukację, bo obecna szkoła takiego wykształcenia i przygotowania do życia nie da.

Autor : Mila,a jak u was było z praktykami religijnymi ?

Mila : Mama bardzo pilnowała obowiązku odmawiania przez dzieci pacierza, a szczególnie wieczornego, przy którym sama asystowała. Osobiście przepytywała nas z Katechizmu oraz wiadomości z religii. Ze starszymi dziećmi w każdą niedzielę i święta uczęszczała na Msze Święte. Szliśmy pieszo do odległego o trzy kilometry kościoła w Siemkowicach. Ojciec, jak większość mężczyzn z Ożegowa, nie uczęszczał regularnie do kościoła głównie dlatego, że był mocno przemęczony trwającą przez cały tydzień ciężką pracą. Na spotkaniu absolwentów w 2007 roku, dzieląc się różnymi wspomnieniami doszliśmy do wniosku, że nasza pani wywodziła się z wojennych Kolumbów lub Szarych Szeregów. Do wojny mieszkała w Warszawie, w czasie okupacji w bardzo młodym wieku włączyła się do podziemnej walki.W jakich grupach działała, nie mogła nam powiedzieć. Od rodziny jej drugiego męża Jacaszka z Siemkowic dowiedzieliśmy się wiele lat później, że walczyła w Powstaniu Warszawskim. Wcześnie straciła , męża Raduckiego, który w Ożegowie zmarł na gruźlicę w wieku 40 lat, osierocił żonę i małego Wojtka. Pierwsze zajęcia szkolne odbywały się w dwóch grupach, każda po 30 osób. Grupy tworzyły dzieci wg wieku, uwzględniając starsze dzieci, które miały przerwę w nauce w czasie okupacji niemieckiej.Trudno mi w tej chwili przypomnieć sobie, jaki był program nauki w tych grupach.

Autor : Mila,opowiedz o waszym pierwszym zebraniu z Raducką.

Mila : Sołtys Józef Kowalczyk przedstawił nam kierowniczkę, potem zabrał głos Władysław Kuźniak, który poprosił Raducką o pomoc w organizowaniu życia kulturalnego w tym i przedstawień teatralnych, których tradycja sięgała początku istnienia szkoły w Ożegowie od 1916 roku. Nauczycielka ochoczo przyjęła propozycję pomocy, a nawet zasugerowała osobisty udział w przedstawieniach. Wszystkich zebranych podniosła na duchu i zmobilizowała do działalności. Okazało się, że Władek Kuźniak ma już przygotowanych kilka tekstów, z których jeden można by dzisiaj wybrać. Nauczycielka przytaknęła jego pomysłowi i poprosiła o streszczenie wybranych sztuk. Zebranie trwało do późnej nocy.

Autor : Czy pamiętasz osoby, które po wojnie organizowały pracę z młodzieżą a szczególnie w dziedzinie kultury ?

Mila : Tak, pamiętam. To był Władysław Kuźniak, uczestnik walk wrześniowych, wcielony do wojska już w sierpniu 1939 roku. Przeszkolony jako sanitariusz Władek przechował mundur żołnierza przedwojennej armii II Rzeczypospolitej i czapkę rogatywkę. Po wojnie tak reprezentacyjnie ubrany zorganizował dla nas spotkanie. Już na następnych Władek i jego koledzy z wojska nie mogli paradować w tych mundurach. Nowe władze zabroniły ich noszenia, bo wprowadzono dla wojska nowe umundurowanie. Różnice widoczne były w fasonie czapek. Zamiast rogatywek czapki w kilku kolorach, w zależności od rodzaju specjalizacji wojskowej. Władek Kuźniak potrafił godzić obowiązki gospodarza i ojca ze społecznymi. Rodzina jego mieszkała w dość dużym drewnianym domu zbudowanym z grubych sosnowych bali z dachem pokrytym strzechą. Mieszkał w tym domu z żoną Walerią, z matką żony i dziećmi - synem Zygmuntem i córkami Kornelią, Luśką i Władysławą. Kuźniak zabierał książki, gazety,teksty teatralne, wyszukiwał wiersze. Kierował też pracami remontowymi w szkole i w remizie, pomagał w budowie sceny do występów.Wyszukiwał aktorów. Trzeba dodać jeszcze, że pomagał chorym, opatrywał rany i skaleczenia, które często przy pracach rolnych czy gospodarskich się zdarzały.

Autor: Po co opowiadasz o tym człowieku, o jego wszechstronnym zaangażowaniu w sprawy wsi, na dzisiejsze czasy jest prawie niewiarygodne. Kto jeszcze pomagał Władysławowi w tej działalności ?

 Mila : Najpierw członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Ci których pamiętam to Władysław Namyślak, Józef Mielczarek, Józef Błasiak, Leon Kuźniak, Władysław Piechula, Stefan Marczak, Marcin Stefaniak, Wincenty Ścigała...... Pomagały też kobiety, szczególnie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich: Waleria Kuźniak,Maria Borowczyk,Antonina Klempa, Śmigałowa, Warzechowa, Apolonia Kowalczyk, Maria i Antonina Stefanek, Ścigałowa też Felcyno, wdowa po Feliksie Ścigale, który zginął w pierwszych dniach wojny. Więcej nazwisk już nie pamiętam, pamięć mnie zawodzi.

Autor : Każdy chciałby zachować tak dobra pamięć w tak późnym wieku życia. Mila dodała jeszcze, że po wojnie było w ludziach dużo chęci i zapału do odbudowy wolnej ojczyzny i prawie nikt się nie odważył odmówić pomocy.

Mila : Wymieniłam tutaj większość osób starszych, tymczasem w przedstawieniach teatralnych, zajęciach oświatowych i sportowych uczestniczyła młodzież a nawet dzieci.

Autor : Co jeszcze było organizowane przy czynnym udziale Władysława Kuźniaka ? Czy możesz wymienić innych bliskich jego współpracowników ?

Mila : Chcieliśmy przyśpieszyć remont szkoły, aby tam wystawić przedstawienie i mieliśmy szczęście. Gmina przysłała do pracy w Ożegowie nauczycielkę. Anna Raducka - pierwsza nauczycielka w naszej szkole. Młoda, wysoka brunetka, piękna, energiczna.

Autor : To właśnie Pani Raducka przyjmowała, zapisywała mnie do szkoły. Oprócz pracy nauczycielskiej, prowadzenia lekcji pełniła również obowiązki kierownika szkoły.Ach, co to były za czasy! Ludzie nie liczyli godzin przeznaczonych na prace na wsi, nie liczyli godzin na sen, cieszyli się ze wspólnej pracy i spotkań. Latem wstawali o świcie, by nadążyć z wykonaniem pracy w polu i w obejściu. Do rozmowy włączyła się swatowa Mili, Kamila Warzecha ze Szczytów. Trzy osoby - to więcej szczegółów. Według Warzechowej bydło wypędzało się bardzo wcześnie rano, bo wtedy trawa była wilgotna i miękka. Na ugorach i nie nawożonych pastwiskach rosła trawa szczotka, której zwierzęta nie chciały jeść.Trzeba było przeganiać zwierzaka w poszukiwaniu lepszej trawy, żeby mogły się najeść. c.d.n.

 

 GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK      FB.SKARBY

 


Podziel się

komentarze (5) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 22 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  3 597 219  

Czas ucieka dzień po dniu

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3597219
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8129
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4254 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa