Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 270 113 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zostaw po sobie ślad.....będzie mi miło. “Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.” - Robert Bresson

Sanktuarium św.Józefa w Kaliszu.

piątek, 17 lipca 2009 8:11
Skocz do komentarzy

 

DSC08147.JPG

 

 

DSC08153.JPG

 

Diecezja Kaliska.
Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Homilia kaliska Ojca Świętego
Przez obóz w Dachau ....

 

DSC08154.JPG

 

 

DSC08149.JPG

 


Kalisz jest najstarszym miastem na ziemiach polskich o ponad osiemnastowiecznej udokumentowanej przeszłości . Już w II w.n.e.uczony aleksandryjski Klaudiusz Ptolemeusz wymienia je pod nazwą Calisia. Przez Kalisz przebiegał wtedy " szlak bursztynowy " łączący łączący Morze Bałtyckie ze starożytnym Rzymem. Informacje o Kaliszu znajdują się również w " Kronice " Galla Anonima z 1106 roku. W 1155 roku powstała w Kaliszu romańska kolegiata Św. Pawła ufundowana przez Mieszka III , która w początkach XIII w. uległa zniszczeniu. W 1353 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego powstał gotycki kościół pod wezwaniem Wniebowstąpienia Najświętszej Maryji panny , na który przeniesiono tytuł kolegiaty. W tym kościele umieszczono w 1673 roku obraz Świętej Rodziny . Gotycka świątynia przetrwała do 1783 roku , kiedy to uległa zniszczeniu. Ocalało tylko gotyckie prezbiterium , zakrystia i ołtarz z Cudownym Obrazem Świętej Rodziny .

 

DSC08123.JPG

 

 

DSC08120.JPG

 

 

DSC08109.JPG

 


Zniszczoną część kolegiaty odbudowano w 1792 roku w stylu późnobarokowym . W 1978 r. w papież Paweł VI podniósł kolegiatę kaliską do godności Bazyliki Mniejszej. Przez ponad 700 lat istnienia świątyni nagromadziło się w niej wiele zabytków będących częścią dziedzictwa narodowego oraz liczne pamiątki kultu. Do najcenniejszych należy patena z XII w. zwana " kaliską", ufundowana przez Mieszka III Starego ( arcydzieło polskiej sztuki złotniczej ) oraz gotycki kielich mszalny ofiarowany kolegiacie kaliskiej w 1363 roku przez Kazimierza Wielkiego .W klasycystycznym , pochodzącym z 1829 r. ołtarzu głównym znajduje się kopia gotyckiego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem od Ognia ( Madonna ab Igne ) z 1424 r, natomiast oryginał jest przechowywany w skarbcu świątyni. W lewej nawie zwanej Nawą Św. Wojciecha znajduje się cenny poliptyk gotycki z ok.1500 r. dzieło Mistrza z Gościszowic. Przedstawia on dziesięć późnogotyckich figur świętych , wewnątrz poliptyku w środkowej części umieszczono figurę św. Wojciecha.Malowane skrzydła poliptyku należą do najcenniejszych zabytków sztuki późnogotyckiej w Wielkopolsce. Wewnętrzne kwatery przedstawiają sceny Pasyjne , zewnętrzne natomiast sceny Maryjne.

 

 

DSC08099.JPG

 

 

DSC08100.JPG

 

 

DSC08101.JPG

 


Kaplicę - dzisiejsze Sanktuarium dobudowano w 1796 r. do istniejącej kolegiaty.  W centrum wspaniale ozdobionego ołtarza  obraz Św. Rodziny z XVII wieku; widniejąca na nim postać Św. Józefa jest przedmiotem szczególnego kultu. Władze kościelne uznały wizerunek za "słynący łaskami" już w XVIII w. Obraz przykryty jest srebrną tzw. sukienką pokrytą ozdobami i wotami. Niestety, ich oryginały nie zachowały się, a obecne nie dorównują tym z dawnych wieków. Od XVIII wieku do czasów współczesnych podążają do Kalisza- właśnie "do Józefa" liczne pielgrzymki.  Najbardziej dostojnym pielgrzymem był Jan Paweł II, który w otoczeniu wspaniałego orszaku kilkudziesięciu kardynałów i biskupów modlił się w Sanktuarium w dniu 4.czerwca 1997 r.Opiece świętego Józefa powierzają się zwłaszcza rodziny i ludzie pracy; corocznie tradycyjnie 19.marca odbywają się uroczystości kościelne, pielgrzymka ludzi pracy NSZZ "Solidarność" i odpust. Święty Józef jest też oficjalnym patronem Kalisza. Kaplicę i nawę ozdabiają liczne wota - świadectwa wyproszonych łask za wstawiennictwem Św. Józefa. Obok ołtarza stoją 4 renesansowe świeczniki z 1598 r. wykonane w Gdańsku przez Krzysztofa Oldendorfa.

 

 

DSC08114.JPG

 

 

DSC08112.JPG

 

 DSC08103.JPG

 


Na rozwój kultu Świętego Józefa wielki wpływ  miały trzy ważne wydarzenia. Pierwsze - 29 kwietnia 1945 roku cudowne ocalenie więźniów z obozu koncentracyjnego w Dachau. Kiedy komendant obozowy wydał rozkaz podpalenia obozu i wymordowania więźniów , znajdujący się tam kapłani oddali się pod opiekę Świętego Józefa Kaliskiego i zaczęli odprawiać nowennę do Świętego Józefa Kaliskiego , którą zakończyli 22 kwietnia . Natomiast 29 kwietnia 1945 roku o godz : 18.00 oddział zwiadowczy wojsk amerykańskich oswobodził obóz . Wyzwolenie przyszło na trzy godziny przed planowaną zagładą. Więźniowie uznali to za cud , który stał się za przyczyną Świętego Józefa. W 1970 roku w 25 rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau , księża byli więźniowie ufundowali w podziemiach Sanktuarium Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności . Znajduje się tam również muzeum i archiwum , gdzie zgromadzono przedmioty używane przez byłych więźniów obozów niemieckich , stare fotografie , rysunki , rękopisy wspomnień i książki . Znajduje się tam również tablica z nazwiskami zamordowanych w Dachau i urna z ziemią z obozu. 

 

DSC08121.JPG

 

 DSC08104.JPG

 


Najcenniejszym skarbem Bazyliki jest Cudowny Obraz Świętej Rodziny , w którym szczególną cześć odbiera Święty Józef zwany Kaliskim.Cudowny Obraz Świętego Józefa znajduje się w kaplicy , w prawej nawie bazyliki .Fundatorem obrazu , a także ołtarza ok. 1670 roku był mieszkaniec podkaliskiej wsi Szulec noszący nazwisko Stobienia . Autor obrazu nie jest znany . Obraz jest namalowany techniką olejną na grubo tkanym płótnie  lnianym w kształcie prostokąta o wymiarach 2,46 *1,74 m, górne naroża ma ścięte. Przedstawia Jezusa jako małego chłopca prowadzonego przez Matkę Najświętszą , która w prawej dłoni dzierży berło w lewej dłoni lilię. Postacie Jezusa , matki najświętszej i Świętego  Józefa ukazane są w pozycji stojącej ,całe ujęte frontalnie. Nad Nimi unosi się Duch Święty postaci gołębicy otoczony promienistą aureolą, w szczycie zaś obrazu , na obłokach widnieje postać Boga Ojca z tiarą na głowie , z kulą ziemską w lewej dłoni , a z prawą dłonią uniesioną w geście błogosławieństwa.Samo powstanie obrazu było niezwykłe.Namalowany został według wskazań samego Świętego Józefa. Otóż złożony ciężką chorobą wspomniany wcześniej niejaki Stobienia , cierpiał bardzo i nie mając żadnej nadziei , prosząc Boga o śmierć , zwrócił się do Świętego Józefa . Starzec ów powiedział do chorego  " wyzdrowiejesz , gdy każesz namalować obraz Świętej Rodziny z napisem " Idźcie do Józefa " i ofiarujesz go kolegiacie kaliskiej "Gdy chory ujrzał namalowany obraz i ucałował go , został całkowicie uzdrowiony . Obraz umieszczono w kolegiacie , a przybywający tu wierni doznawali od samego początku przez wstawiennictwo Świętego Józefa różnych łask i cudów.

 

DSC08122.JPG

 


W 1767 roku obraz został uznany " za łaskami słynący "( imago gratiosa ). Trzy lata później Komisja Prymasowska po sprawdzeniu prawdziwości cudów stwierdziła , że obraz jest " cudowny " ( imago miraculosa ) . Podjęto starania o jego koronację. W dniu 31 maja 1783 roku w Rzymie Papież Pius VI koronował kopię kaliskiego wizerunku , a 15 maja 1796 roku odbyła się uroczysta koronacja obrazu Świętej Rodziny w Kaliszu.Aktu koronacji w imieniu papieża dokonał sufragan gnieźnieński biskup Michał Kościesza Kosmowski . Złote korony nałożył nie tylko na głowy Dzieciątka Jezus i Matki Jego Maryi , ale także na głowę Świętego Józefa. Był to precedens w historii kościoła , bo po raz pierwszy ukoronowany został Święty. Rozwój kultu Świętego Józefa sięga połowy XVII w. , czyli okresu z którego pochodzi obraz. Od chwili umieszczenia go w kolegiacie kaliskiej zaczęli do tronu Świętego Józefa przybywać liczni pielgrzymi z różnymi intencjami . Święty Józef cierpliwie słuchał i nadal wysłuchuje próźb  swych czcicieli i obdarza licznymi łaskami.


DSC08125.JPG

 

 Drugie - w 1969 roku Kaliskie Sanktuarium stało się polskim centrum kultu Świętego Józefa. Biskup włocławski Jan Zaręba erygował Polskie Studium Józefologiczne w Kaliszu . Każdego roku odbywają się tu krajowe sympozja . We wrześniu 1985 roku obradował tu IV Kongres Józefologiczny .a na zakończenie obrad tego kongresu w dniu 29 września odbyła się uroczysta rekoronacja Cudownego Obrazu , której dokonał Józef Glemb , Prymas Polski. Po Trzecie - 4czerwca 1997 roku : Ojciec Święty Jan Paweł II przybył z wizytą duszpasterską do młodej diecezji kaliskiej do Sanktuarium Świętego Józefa.W homilii ukazał jego znaczenie .

 DSC08124.JPG

 

 

DSC08152.JPG

 

GARNEK.PL  YOUTUBE  FACEBOOK.M  SAMO ŻYCIE  SLAJDZIK FB.SKARBY

 


Podziel sięWięcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 24 października 2017

Licznik odwiedzin:  3 590 948  

Czas ucieka dzień po dniu

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Zobacz co tu jest

O moim bloogu

Wszystko w jednym miejscu - nie oczom dla krytyki lecz sercu dla wspomnień.

O mnie

Starsza .......
Maria Wacławek
mariaokmar@wp.pl
Skype: MariaOkmar
gg: 6673264
    Orzesze
Mój foto blog o mojej miejscowości oraz okolicy i nie tylko o niej. Uwielbiam poznawać nowe miejsca na Ziemi, nowych ludzi, zwierzęta,rośliny i kocham kwiaty - potrafię cieszyć się każda chwilą swojego życia. To blog o moich wycieczkach , wyjazdach , spotkaniach o codziennym niezbyt ciekawym życiu a zdjęcia po prostu z życia wzięte i są mojego autorstwa . Bliższy jest Świat memu światu przy pomocy migawki aparatu. Pół wieku minęło i jeszcze troszkę, kocham moich wnuków - no i małą wnusie. Artystka Ciebie kocham też chociaż jesteś tak daleko od domu.

***************************************** ************************** Blog DKF Orzesze ************************************** ************************************** PustaMiska - akcja charytatywna ***************************************** free counters
Free counters
Facebook
Darmowe liczniki

Ulubione strony

Albumy blogowe .

BLOGI ROKU

Blogi które odwiedzam

Fotografia

Muzyka

Przepisy - kuchnia

Turystyka

Ulubione strony

Zaglądam czasami

Zamki...

***************************************** Radio ***************************************** TYLKO NAJLEPSZE BLOGI *****************************************
***************************************** ***************************************** Pierwsze uczucia, to kwiaty wiosenne,co się własną upajają wonią: Przed żywszym blaskiem jeszcze w cień się chronią i wierzą jeszcze w swe trwanie niezmienne.Po nich,ach!inne stubarwne, płomienie,znów zakwitają i za słońcem gonią:Wiedzą, że zwiędną, więc czasu nie trwonią i gaszą tylko pragnienia codzienne. ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wołaj aż ktoś usłyszy ...Wołaj na przekór ciszy...Wołaj w świat skuty mrokiem, aż się otworzą źrenice okien...Wołaj, zaufaj sobie ...Wołaj, aż ktoś odpowie...Wołaj do śpiących ludzi, aż między nimi człowieka zbudzisz... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Ile razem dróg przebytych ile ścieżek przedeptanych ile deszczów, ile śniegów wiszących nad latarniami.Ile listków, ile rozstań ciężkich godzin w miastach wielu i znów upór, żeby powstać i znów iść i dojść do celu.Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień , wspólnych dążeń ile chlebów rozkrajanych pocałunków ? schodków ? książek ? oczy twe jak piękne świece a w sercu źródło promienia więc ja chciałbym twoje serce ocalić od zapomnienia .U twych ramion płaszcz powisa krzykliwy, z leśnego ptactwa długi przez cały korytarz przez podwórze , aż gdzie gwiazda Wenus a tyś lot i górność chmur blask wody i kamienia chciałbym oczu twoich chmurność ocalić od zapomnienia . ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Miej nadzieję ona pomaga W niej jest siła i odwaga W niej jest szczęście czar radości Jeśli chcesz u Ciebie zagości Z nią łatwiej żyć Myśl pełną wspomnień szybciej zmyć Bo ona wypełnia drogę marzeń Ludzkich pragnień i wszystkich zdarzeń I jak chcesz zostanie już z Tobą Będzie Twych myśli drugą połową ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Przepis na miłość jest bardzo prosty: dwie łyżki dobroci, szczypta zrozumienia, trzy garście słodyczy. Można dodać jeszcze: kilka promieni słońca, parę łez szczęścia, spokój domowy i śmiech dzieci.. Zmieszać to wszystko, w jedną wielką bryłę, która pomoże nam przetrwać wszystkie życiowe burze... ***************************************** ***************************************** Gdy słońce ześle na ziemię swój blask znów myśli me płyną od nieba do gwiazd gdy barwne kwiaty się chylą do rąk podnoszę do góry wzrok Tam w niebie wysokim jest dobro i zło podziwiam obłoki nim padnie z nich grom i szukam daremnie słów, które wziął wiatr i czego mi jeszcze brak Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy troszeczkę ziemi, troszeczkę serca tego pragniemy by piękniej żyć Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba bo chmur i cieni nam już nie trzeba Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca trochę nadziei i więcej nic. ***************************************** ***************************************** Czas ucieka niczym przelewająca się przez ręce woda. Tyle chcemy zrobić, a czasu tak mało. Dlatego kochamy, nienawidzimy, Kłócimy się, godzimy Bo wiemy, że ten dzisiejszy dzień Może być tym ostatnim. Ciągle powtarzamy sobie słowa: "Carpe diem" - żyj chwilą, chwytaj dzień. Więc staramy się go łapać, Ale nie zawsze nam to wychodzi. Po kilku nieudanych próbach Rezygnujemy z dalszych. Boimy się kolejnego zawodu, Nie chcemy cierpieć, płakać. Jednak, mimo wszystko, ryzykujemy jeszcze raz... I udaje się! Złapaliśmy kolejny dzień. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i wiemy, że nasze życie dzięki temu jest Jaśniejsze, piękniejsze, po prostu nasze! ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy... ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us ***************************************** Wiersze.bej.pl *****************************************

www.garnek.pl/starsza

***************************************** ***************************************** Wycinanka ze snów Ze złotej bibułki mój świat , codziennie jak dziecko wycinam Obłoki rozwiane na wiatr, dym z komina i płotek i sad Ten świat spod dziecinnych nożyczek owiany przez zapach i blask Pełen róż ,których już nie policzę , szczęśliwy świat i czas Co dzień ,co noc gdy smutek oczy ćmi Ze strzępków barwnych wycinam własne sny Ze złotej bibułki mój świat, nieważny, niezbędny jak kwiat Świat bez trosk dobry los, małe szczęście ta wycinanka snów Co dzień ,co noc... ....ta wycinanka snów. /S.Przybylska/ ***************************************** Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Dodaj do Kciuk.pl ***************************************** www.michalkiewicz.pl - strona autorska Stanisława Michalkiewicza ***************************************** Polecam 990px.pl *****************************************

Szukaj a może znajdziesz

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Statystyki

Odwiedziny: 3590948
Wpisy
  • liczba: 1552
  • komentarze: 8125
Galerie
  • liczba zdjęć: 256
  • komentarze: 113
Punkty konkursowe: 2799
Bloog istnieje od: 4225 dni

Miło mi będzie jak tu znowu wrócisz

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Horoskop

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Lubisz , daj plusa